Skocz do zawartości

Co jest piwem w polskim prawie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Mianowicie jakie wymogi stawiane są wobec piwa przez polską literę prawa, chodzi mi tu głównie o klasyfikacje pod kątem akcyzowym i "wypełnienie definicji".

 

Czy piwo wyprodukowane np. tylko z ekstraktów słodowych (Coopers, Bulldog, Black Rock + ekstrakt słodowy zamiast cukru/glukozy) będzie wciąż uznawane za piwo w pełnym tego słowa znaczeniu? Jak obliczyć akcyzę? na podstawie plato/hl czy może będzie już zakwalifikowane jako "inne napoje alkoholowe" o innej stawce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego na obejściu prawa? Gość pyta o definicje... i dobrze, nie będzie miał przejść jak Artezan z pierwszym witem. Poza tym produkcja piwa z ekstraktu słodowego jest takim samym procesem wg. UC i podlega tym samym wymogom jak ze słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie mi tu pasuje :D 

 

https://www.youtube.com/watch?v=3Lr0IIpAgOU

 

 

A co do tematu, każda produkcja alkoholu na sprzedaż podlega akcyzie i opodatkowaniu, oraz odpowiednim zezwoleniom. A definicja prawna wygooglana w parę sekund: http://forumprawne.org/prawo-gospodarcze/462687-prawna-definicja-piwa.html A tu więcej info z sąsiedniego forum: http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-79136.html

 

Myślę, że powyższe linki wyczerpują odpowiedzi na twoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath, ale nie ma co sobie jaj robić... Już co najmniej jeden zakład produkcyjny w Polsce tak produkował piwo, w innych krajach również i niekoniecznie w ujęciu jak z tego filmu. Browar bez kadzi zaciernej jest też browarem i patrząc na to co można zrobić z ekstraktu w warunkach domowych ja nie dyskryminuje takiej działalności. Wg. mnie taki produkt będzie relatywnie drogi w produkcji, a co za tym zysk z inwestycji niewielki. Dla inwestora ryzyko inwestycyjne mniejsze i szanse na zmianę sprzętu/rozbudowę możliwe.

 

A jeśli zakładasz, że ktoś przy pomocy ekstraktu słodowego i glukozowo-fruktozowego zechce wykosić polski kraft to chyba nie bardzo wiesz co mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath, ale nie ma co sobie jaj robić... Już co najmniej jeden zakład produkcyjny w Polsce tak produkował piwo, w innych krajach również i niekoniecznie w ujęciu jak z tego filmu. Browar bez kadzi zaciernej jest też browarem i patrząc na to co można zrobić z ekstraktu w warunkach domowych ja nie dyskryminuje takiej działalności. Wg. mnie taki produkt będzie relatywnie drogi w produkcji, a co za tym zysk z inwestycji niewielki. Dla inwestora ryzyko inwestycyjne mniejsze i szanse na zmianę sprzętu/rozbudowę możliwe.

 

A jeśli zakładasz, że ktoś przy pomocy ekstraktu słodowego i glukozowo-fruktozowego zechce wykosić polski kraft to chyba nie bardzo wiesz co mówisz.

 

Ale, że co ja nikomu nie zabraniam niczego jak chce produkować z brewkita to niech to robi ale musi znać ograniczenia i koszty tego :D A filmik jest zabawny moim zdaniem, bo każdy sobie zdaje sprawę, że z ekonomicznego punktu warzenia każdy browar jadący na ekstraktach by zbankrutował ;) Chyba, że znalazłby odbiorców na piwo w wysokiej cenie choć raczej to nie możliwe bo się już robi ciasno na scenie kraftowej.

 

Ostatniej części Twojej wypowiedzi nie rozumiem w ogóle, gdzie coś takiego napisałem? :D To jakaś abstrakcja jest nie bierz tego filmiku na poważnie Prezesie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jeśli zakładasz, że ktoś przy pomocy ekstraktu słodowego i glukozowo-fruktozowego zechce wykosić polski kraft to chyba nie bardzo wiesz co mówisz.

 

 

 

Ostatniej części Twojej wypowiedzi nie rozumiem w ogóle, gdzie coś takiego napisałem? :D To jakaś abstrakcja jest nie bierz tego filmiku na poważnie Prezesie :D

 

 

Dobry produkt obroni się sam. Jest już tyle kraftu na rynku, że badziewne produkty czy nawet przeciętne mają mniejszą szansę na sprzedaż. Dla laika i tak produkty Żywca będą lepsze niż taka Valkiria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.