Skocz do zawartości

Wymiennik płytowy jaki kupić ?


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

Trochę stary temat, ale mam pytanie dla osób posiadające wymienniki płytowe jakie jest zużycie wody dla waszych warek. 

 

Dla przykładu kiedy mamy wodę z kranu 10°C i chłodzimy 30litrową warkę a chcemy zadać drożdże w 15°C to ile potrzebujecie wody ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli posiadacie wymiennik (to jaki) to ile wody zużywacie przy chłodzeniu warki (jak dużą) ?

Wydaje mi się, że co piwowar to inne zużycie wody i czas chłodzenia. Wszystko zależy od tego jaki ustawisz przepływ wody (zużycie) i przepływ brzeczki (czas chłodzenia). Wiadomo, im większy wymiennik (więcej płyt) tym bardziej efektywne będzie chłodzenie.

 

Na Twoje powyższe pytanie możesz sam odpowiedzieć ustalając pewne stałe wartości. I tak:

- Przyjmij, że będziesz używał wymiennika z hop stopperem i spuszczał brzeczkę grawitacyjnie. Ustawisz upust brzeczki na poziomie 2L/min, to jeżeli upust będzie stały, niezakłócony, to 20 litrową warkę zlejesz w ok. 10 min (czas schładzania). Wiadomo, czas ten się zwiększy jeżeli podczas upuszczania coś się przytka, ewentualnie jeżeli ustawisz mniejszy przepływ.

- Następnie sprawdź jaki chcesz ustawić przepływ wody przez wymiennik. Odkręć kran i przez minutę sprawdź ile poszło. Tu regulacja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Czy przez tą minutę poleci 4 litry, czy 5 litrów zimnej wody, określi to Twoje zużycie przy chłodzeniu powyższej warki na poziomie 40 - 50 litrów wody.

Edytowane przez Piwosz86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- Przyjmij, że będziesz używał wymiennika z hop stopperem i spuszczał brzeczkę grawitacyjnie. Ustawisz upust brzeczki na poziomie 2L/min, to jeżeli upust będzie stały, niezakłócony, to 20 litrową warkę zlejesz w ok. 10 min (czas schładzania). Wiadomo, czas ten się zwiększy jeżeli podczas upuszczania coś się przytka, ewentualnie jeżeli ustawisz mniejszy przepływ. - Następnie sprawdź jaki chcesz ustawić przepływ wody przez wymiennik. Odkręć kran i przez minutę sprawdź ile poszło. Tu regulacja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Czy przez tą minutę poleci 4 litry, czy 5 litrów zimnej wody, określi to Twoje zużycie przy chłodzeniu powyższej warki na poziomie 40 - 50 litrów wody.

Nie no  i Ty wierzysz w to co napisałeś? (bo za dużo tego pisania żeby sobie tak tylko popisać).

Ja nie twierdzę, że w pewnych warunkach Twoje "założenia" nie będą prawdziwe, ale myślę, że nie używasz takiego wymiennika, albo/i nie do końca kojarzysz fizykę jego działania.

Oczywiście nie ma sensu tu wdawać się w zawiłe wzory z całkami itd. i najlepiej "organoleptycznie" ustalić jak to jest :D

Ja też nie używam takiego wymiennika, ale pamiętam (pamięć mam taką se ;) ) z rozmów,  z tymi którzy używają, że zużycie wody jest na poziomie ok. 1,3-1,5 objętości chłodzonej brzeczki. Oczywiście przy ustawieniu właściwych parametrów przepływu i różnicy temperatury brzeczki w stosunku do czynnika chłodzącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie noi Ty wierzysz w to co napisałeś?

 

A Ty zrozumiałeś to co napisałem? Bo za dużo dywagacji z Twojej strony, a za mało zrozumienia czytanego tekstu.

 

Konkluzja mojej wypowiedzi była taka, że ostatecznie to jaka będzie długość chłodzenia i końcowe zużycie wody zależy tylko i wyłącznie od piwowara i parametrów przepływu obu cieczy przez wymiennik, które sam ustawi. Nie chciałem niczego uogólniać ani narzucać, co doskonale widać w mojej wypowiedzi ale widać tego nie dostrzegasz. Przyjąłem proste założenia dla przykładu. To czy zużycie wody będzie na poziomie 1,5, czy nawet 3 razy objętości brzeczki zależy od tego jak kto sobie puści wodę. To samo będzie przy chłodnicy zanurzeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to jaka będzie długość chłodzenia i końcowe zużycie wody zależy tylko i wyłącznie od piwowara i parametrów przepływu obu cieczy przez wymiennik, które sam ustawi.

 

 

To czy zużycie wody będzie na poziomie 1,5, czy nawet 3 razy objętości brzeczki zależy od tego jak kto sobie puści wodę. To samo będzie przy chłodnicy zanurzeniowej.

Przemyśl to może jeszcze raz bo możliwe, że chcesz coś dobrze napisać, ale jakoś nie tak wychodzi. (warunki skrajne)

A tak przy okazji to chłodnica zanurzeniowa jednak działa troszkę inaczej ;) (inna fizyka)

 

Już myślałem, że to żart "

  • Liczba warek:Nie warzę, ja tylko teoretyzuję ;)" :facepalm:

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wszystkim właśnie o to chodzi, żeby zużycie wody jak najmniej zależało od piwowara. Jeżeli ustali się optymalne przepływy, to zużycie wody zależeć będzie w pewnym uproszczeniu tylko i wyłącznie od różnic temperatury brzeczki w stosunku do czynnika chłodzącego. Ja chłodząc wymiennikiem dążę do tego, by temperatura wody chłodzącej po przejściu przez wymiennik miała temperaturę jak najbliższą temperaturze wchodzącej do wymiennika brzeczki. Czyli krótko dążę do jak najmniejszej delty t. Zawsze jednak decydującym parametrem jest dla mnie temperatura końcowa brzeczki. W praktyce zużycie mam na poziomie ok. 100-150 litrów przy warkach 60 litrowych. To większe zużycie wówczas, gdy zbytnio nie przyłożę się do ustalenia przepływów (woda wychodząca z wymiennika jest zaledwie letnia, a ma być gorąca) i gdy woda wodociągowa ma wyższą temperaturę. Zauważyłem również, że mniejsze zużycie mam przy wymienniku w pozycji poziomej. A mówię o tym tanim 16-to płytowym wymienniku

 

wymiennik_plytowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już myślałem, że to żart " Liczba warek:Nie warzę, ja tylko teoretyzuję ;)" :facepalm:

 

Jakbyś jeszcze nie zauważył jest to ukłon w stronę pewnych użytkowników tego forum, którzy myślą, że jak wpiszą sobie liczbę warek >100 (np. 137) to są alfa i omega i mogą innych wyzywać od teoretyków (sięgnij pamięcią wstecz to może coś Ci zaświta). Ja nie muszę się chwalić ile mam warek, zresztą nikt i tak nie jest tego w stanie zweryfikować. Mogę mieć nawet 1370, ale nie upoważnia mnie to, żeby na innych patrzeć z góry i zwyzywać od takich, czy owakich. Więcej pokory polecam. Jest to bardzo fajna i przydatna zaleta, szczególnie w piwowarstwie.

 

Poza tym... "Liczba warek: 137" to czy to jest żart, czy prawda, to wiesz chyba tylko Ty i sam Pan Bóg   ;)

 

EOT Panie Dr2   :drinks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wpisanej ilości warek więc wypowiem sie jak ekspert. Zimą gdy jest niska temp wody w sieci stosunek wody do brzeczki to jakieś 1,1-1  Obecnie trochę cieplejsza to wody wychodzi 50% więcej niż brzeczki. Nie próbowałem obracać wymiennika by poprawić wydajność. U mnie na wyjściu woda ma ponad 60'C a brzeczka poniżej 20'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chłodnicy już nie wrócę. Warka 20l to około 60 litrów. Nic się nie marnuje bo wodę potem używam do jakiś celów typu mycie czy kwiatki itd. Zaleta wymiennika to natychmiastowe zbicie temperatury i wlewanie brzeczki do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiwoLab -  chodziło mi właśnie o odpowiedź od osoby która korzysta z wymiennika. Bo różne rzeczy można wypisywać ale kto ma daną rzecz inaczej na to patrzy. 

GB... - Ja będę przerabiał swoje garnki ale zastanawiam się co i jak. 

 

Ostatnio warzyłem (warka 20l) i źle obliczyłem sobie zimną ciecz (miałem 20 litrów -20°C)  i zamiast do 20°C zbiłem do 40°C coś musiało być nie tak ponieważ, ciecz która chłodziła brzeczkę miała temperaturę ok -20°C i strasznie wolno zbijała temperaturę. A przecież powinno to być jak torpeda, przy takich różnicach temperatur. Ale nic muszę przetestować na wodzie aby następnym razem być przygotowanym. Bo możliwe że pompka zawiedła i za wolno podawałą muszę to sprawdzić.

 

Ewentualnie zastosuje dwie chłodnice pierwsza na zwykłą wodę gdzie szybko przepuszczę tak aby zbić do tych 60-40°C a następnie uruchomię drugą pompę z cieczą -20°C aby schłodzić jeszcze niżej. 

 

Obecnie korzystam z garnka emaliowanego i nie chce go ciąć ale pewnie za jakiś czas będzie już nierdzewka ale to czas pokaże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przymierzałem się do niego, ale... Na zagranicznych aukcjach trafiłem na kilka z dokładnie tymi samymi zdjęciami, ale opisami sugerujacymi, że wysyłając jest w Anglii, innym razem w Stanach, itp. Nie chciałem robić dochodzenia, która aukcja jest prawdziwa, więc odpuściłem. Ten wymiennik z dokładnie tymi samymi zdjęciami pojawia się na allegro już co najmniej od roku, a w opisie nie ma nic sugerujacego, że mamy do czynienia ze sklepem. Ja się nie podejmę ryzyka, ale jak ktoś kupił i ma, to niech da znać.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wymiennik - więc raczej ilość brzeczki nie jest ważna - po prostu czas się wydłuży. Te moje pytanie to też raczej bez sensu. Bo przy niższej wydajności, daje się większy przepływ wody i niższy przepływ brzeczki. Drugi wymiennik po prostu skróci czas chłodzenia brzeczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.