Skocz do zawartości

Proszę o pomoc- chmiel dodany do zacierania


giusto

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdziłem to jeszcze raz i mi wychodzi że w tej recepturze z chmieleniem w zacierze dostaniesz 39 IBU?s zamiast 44. Więc trochę mniej ale różnica jest mała.

Hmm... to mi bliżej wychodzi 12% niż 30%. Zobacz co masz konfiguracji: Option -> System Settings -> Hop Caclulations' date=' Utilization & Storage.

Tam jest m.in. "% Utilization Increase or Decrease for Mash Hopping", ja mam -30% i tak też mi help podpowiada że jest domyślnie.[/quote']

Ok, zostawiam tak jak napisałem, gotuję do końca z chmielem, trochę tego aromatu też się mniej wydostanie ponieważ chmiel siedzi w woreczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-7 dni burzliwej

zalecałbym 10-14 dni cichej

butelkowanie i znowu 14-21 dni do pierwszej próby. Czym dłużej będziej lepiej.

Panowie jeszcze jeden problem a w zasadzie dylemat mam, pisałem już w innym wątku, chodzi o zadanie gęstwy, mam obawy ponieważ jeszcze tego nie robiłem, a nie chciał bym sknocić do końca już źle od początku warzonego piwka. Mam dwa słoiki z poprzedniej warki, 2x0,5l, do jednego eksperymentalne dodałem wody z cukrem i po chwili drożdże zaczęły pracować, niestety gęstwa była źle zebrana, ponieważ została zebrana w całości, po zebraniu w słoiki utworzyły się trzy warstwy, gęstwa, piwo, gęstwa, słoiki wyparzone wrzątkiem, dodatkowo oxi pro, czy mogę taką gęstwą wystartować brzeczkę taką gęstwą bez obaw, czy może lepiej dać suche drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jeden problem a w zasadzie dylemat mam, pisałem już w innym wątku, chodzi o zadanie gęstwy, mam obawy ponieważ jeszcze tego nie robiłem, a nie chciał bym sknocić do końca już źle od początku warzonego piwka. Mam dwa słoiki z poprzedniej warki, 2x0,5l, do jednego eksperymentalne dodałem wody z cukrem i po chwili drożdże zaczęły pracować, niestety gęstwa była źle zebrana, ponieważ została zebrana w całości, po zebraniu w słoiki utworzyły się trzy warstwy, gęstwa, piwo, gęstwa, słoiki wyparzone wrzątkiem, dodatkowo oxi pro, czy mogę taką gęstwą wystartować brzeczkę taką gęstwą bez obaw, czy może lepiej dać suche drożdże?

Panem nie jestem, ale spróbuję odpowiedzieć :cool:

Gęstwę zebrałeś poprawnie. Ja na Twoim miejscu dodałabym gęstwę bez robienia startera (na takie rzeczy przyjdzie kiedyś czas). Weź słoik do którego nie dodawałeś cukru, postaw w temperaturze pokojowej, aby się drożdże trochę się ogrzały. Przed zadaniem gęstwy do fermentora zlej do zlewu płyn znad drożdży, zakręć lekko słoikiem, i wlej drożdże do fermentora. Na dnie słoika zostaną osady.

Powodzenia :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jeden problem a w zasadzie dylemat mam' date=' pisałem już w innym wątku, chodzi o zadanie gęstwy, mam obawy ponieważ jeszcze tego nie robiłem, a nie chciał bym sknocić do końca już źle od początku warzonego piwka. Mam dwa słoiki z poprzedniej warki, 2x0,5l, do jednego eksperymentalne dodałem wody z cukrem i po chwili drożdże zaczęły pracować, niestety gęstwa była źle zebrana, ponieważ została zebrana w całości, po zebraniu w słoiki utworzyły się trzy warstwy, gęstwa, piwo, gęstwa, słoiki wyparzone wrzątkiem, dodatkowo oxi pro, czy mogę taką gęstwą wystartować brzeczkę taką gęstwą bez obaw, czy może lepiej dać suche drożdże?[/quote']

Panem nie jestem, ale spróbuję odpowiedzieć :cool:

Gęstwę zebrałeś poprawnie. Ja na Twoim miejscu dodałabym gęstwę bez robienia startera (na takie rzeczy przyjdzie kiedyś czas). Weź słoik do którego nie dodawałeś cukru, postaw w temperaturze pokojowej, aby się drożdże trochę się ogrzały. Przed zadaniem gęstwy do fermentora zlej do zlewu płyn znad drożdży, zakręć lekko słoikiem, i wlej drożdże do fermentora. Na dnie słoika zostaną osady.

Powodzenia :cool:

Mam tej gęstwy około 350ml czy na warkę 26l wystarczy?

Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi Dori czy jeśli mi podczas gotowania odparowało 3l to uzupełnić te 3l wodą czy już nic nie dolewać?

Zostaw tak jak jest :cool: Chyba, że celujesz w jakiś określony ekstrakt, jeśli nie to już nic nie kombinuj :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.