Skocz do zawartości

Jak zrobić starter z drożdży - opis ze zdjęciami.


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Zostało mi około 2l brzeczki po wysładzaniu o Blg 7 i chcę ją wykorzystać do startera drożdżowego. Wyczytałem gdzieś, że można spasteryzować taką brzeczkę i wykorzystać później. Ktoś mógłby mi napisać w skilku słowach to zrobić?

Jeżeli masz w zamrażarce miejsce na 2-litrową butelkę pet to najprościej wlać brzeczkę do takiej butelki i zamrozić. Przed zrobieniem startera rozcinasz butelkę, wyciągasz bryłe lodu do garnka, tam ją rozmrażasz i gotujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mineło 5 dni od czasu rozpoczęcia startera. Rurka przestała pykać, brzeczka się wyklarowała, drożdże opadły na dno. Starter jest gotowy do użycia.

 

 

A jest sens wlać do fermentora wszystko w trakcie pracy drożdży, tak na żywca? Czy to jeszcze małe namnożenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, myślałem że na w/w temat wiem wszystko, ale......Gdzieś (chyba na wiki) przeczytałem żeby nie dopuścić do fermentacji ale tylko do namnożenia drożdży w sarterze. Po 24 h zaobserwowałem na dnie słoika ok 0/5 cm białego osadu. Rozumiem że są to drożdże. Brzeczka nie jest klarowna. Piwo bedę warzył w sobotę, czy mam już słoik ze starterem włożyc do lodówki czy dalej mam trzymać w temperaturze pokojowej? Starter zrobiłem z ekstraktu płynnego i drożdży wyeast british ale 1098. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkującym doświadczeni radzą aby zbić płynne a po napuchnięciu zadać do lekkiego piwa do np ~9-10blg. Tak zrobiłem i mam mnóstwo mocnej i zdrowej gęstwy. Wiadome, że trzeba planować piwa odpowiadającym tym drożdżakom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo bedę warzył w sobotę, czy mam już słoik ze starterem włożyc do lodówki czy dalej mam trzymać w temperaturze pokojowej?

Jeśli już masz odpowiednią ilość drożdży, to wstaw do lodówki. Ładnie się wyklaruje i zadasz tylko samą gęstwę.

Wyjmij słoik z 2h przed zadaniem drożdży ogrzej do planowanej temp. fermentacji. Bardzo dobrze postępujesz. Drożdże najpierw potem warzenie.

 

@GB nie pomyliłeś tematów? komu odpowiadasz i na co? Czy tylko tak sobie piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dzisiaj będą warzył weizenbocka (planowo 20 L, 17-18 BLG), do którego chciałem wykorzystać gęstwę z poprzedniego hefe-weizena. Muszę się przyznać, że dopiero teraz dokładnie wczytuję się w tematykę gęstw i starterów i dochodzę do wniosku, że popełniłem parę błędów. Nie wiem tylko jak poważnych.

 

Zrobiłem brzeczkę z suchego ekstraktu, i zagotowałem ja tylko przez chwilkę, po czym odłożyłem do schłodzenia. W temperaturze 20 stopni zadałem przepłukane drożdże (tylko tą białą warstwę z wierzchu). Problem w tym, że zadanie drożdży do brzeczki nastąpiło wczoraj ok 11 w nocy. Dzisiaj chcę warzyć i chłodzić balkonowo, więc drożdże planowałem zadać pojutrze ok 16 (41 godzin po przygotowaniu startera). Dodam że mieszam ręcznie. Co powinienem zrobić?

- Wlać cały starter (ok 1l) tak jak planowałem?

- Poczekać parę dni (ile?) z zadaniem startera do brzeczki i w tym czasie trzymać ją w temperaturze ok 12 stopni

- Użyć drożdży WB06, które zakupiłem w razie jakby starter mi nie wyszedł

Chyba że macie inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gęstwy. Zebrałem z niej zdrowe drożdże i zadałem do brzeczki z ekstraktu. Drożdże były zbierane 2 tygodnie temu, do starteru zadałem ok 300-400 ml

Edytowane przez Jonas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego piw to aż nadto bez startera:

http://www.piwo.org/files/file/72-arkusz-do-obliczenia-ilosci-gestwy-potrzebnej-do-zaszczepienia-brzeczki/

2 tygodnie to trochę już wieje starością, użyj na własną odpowiedzialnośc, ja bym już jej nie użył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie zastosuje się rad bardziej doświadczonego piwowara. Niedoszły starter wyląduje w kanale, a do piwa pójdzie saszetka WB06. A na następny raz będę już lepiej przygotowany do używania gęstwy i ewentualnych starterów.

 

Dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 saszetka drożdży (10g) na mocne piwo to w założeniu też trochę mało. 20l, 17°Blg to potrzeba 340 mld komórek, 260-270 mld też by było. Ta saszetka uwodniona będzie miała ~200 mld. Także nie szalej z gęstością i wielkością warki za bardzo :)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobić 17 L 16°Blg?

 

Generalnie mam zestaw od Dori, który jest wyliczony na 20L 19 Blg. Ja założyłem trochę niższą wydajność.

 

Może resztę wysłodzin zagotować w osobnym garnku i zadać tym moim "starterem" i zobaczyć co z tego wyjdzie? (może jakiś dunkel?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, "zestawy sklepowe" nie mają wyjścia, jakieś drożdże trzeba dać do mocnych piw. Zadaj już tą saszetkę bez kombinacji, będzie trochę więcej estrów ale to w sumie Weizenbock, trochę bananów mu nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Podpinam się pod temat ;-)

Na razie nie mam dostępu do brzeczki ani ekstraktu słodowego

a wiem że cukry proste nie nadają się na starter (cukier ,glukoza itd. )

A co z maltodekstryną ?

Jest fermentowana przez drożdże ?

Nadaje się na starter ? Może ktoś robił takie próby ?

Edytowane przez MacOn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat ;-)

Na razie nie mam dostępu do brzeczki ani ekstraktu słodowego

a wiem że cukry proste nie nadają się na starter (cukier ,glukoza itd. )

A co z maltodekstryną ?

Jest fermentowana przez drożdże ?

Nadaje się na starter ? Może ktoś robił takie próby ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekstryny#W.C5.82a.C5.9Bciwo.C5.9Bci

 

Zrób sobie mini zacieranie. Zmiel trochę słodu, zatrzyj w garnku, przecedź przez cokolwiek, zagotuj i masz brzeczkę na starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Czy starter można zrobić z jakiegokolwiek ekstraktu słodowego w proszku?

 

Oczywiście. Nawet Wyeast i WLP na swoich stronach do sporządzenia startera polecają suchy ekstrakt (najlepiej jasny suchy ekstrakt słodowy).

https://www.wyeastlab.com/hb_makingastarter.cfm

http://www.whitelabs.com/resources/homebrew-starter-tips

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy starter można zrobić z jakiegokolwiek ekstraktu słodowego w proszku?

 

100 g ekstraktu na litr wody i będzie ok. Oczywiście objętość startera trzeba dostosować do reszty zmiennych.

Ale najlepiej jest przygotować sobie jakieś piwo 18 Blg, zebrać kilka litrów cienkusza tak, żeby ostatecznie było coś między 6 a 10 Blg (odparować przy gotowaniu jak za słaby ekstrakt wyjdzie). Zlać do słoików, pasteryzować i do piwnicy. Na przyszłe startery idealne, a koszt żaden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.