Skocz do zawartości

Prośba o weryfikacje receptury na Polskie Ale


PKorzuszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zabieram się za uwarzenie drugiej warki, pierwsza była z brewkita a tą chcę zarobić z płynnego ekstraktu od Gozdawy. Docelowa objętość 11 litrów.

Ekstrakt słodowy Gozdawa jasny 1,7 kg

Gotowany z chmielami po uzupełnieniu wodą do 7 litrów (posiadam garnek 8l i na razie nie dam rady zainwestować w większy).

Chmielenie

60 min Marynka 15g

10 min Lubelski 10g

5 min Lubelski  5g

 

Wystudzenie i uzupełnienie do 11 litrów.

 

Drożdże Safale S-04, fermentacja w temperaturze 19-20°C.

 

Czy chmielenie może zostać czy wprowadzić jakieś zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że marynka ma 6%a-a a lubelski 3%a-a to wychodzi ok 25 IBU. Temperaturę fermentacji możesz obniżyć jak masz możliwość, bo w otoczeniu 19 to  w wiadrze może być 22-23 a to już za dużo. Tego lubelskiego możesz trochę więcej sypnąć, 5g na 5 min będzie prawie niewyczuwalne, Popatrz np na tą recepturę:

http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_%28wersja_na_20l%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciałbym aby było czuć Lubelski, bo chce uwarzyć kilka niewielkich warek na ekstrakcie z różnymi chmielami. Mam zakupione 30g Lubelskiego i zużyje go w całości. Mam pytanie odnośnie temperatury pracy drożdży, w domu temperatura waha się pomiędzy 19 a 21, natomiast w komórce w bloku mam 13 stopni. Czy te 13 to nie za mało dla S-04?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentis podaje takie temp. dla tego szczepu: 12-25°C (53.6-77°F) ideally 15-20°C (59-68°F)

S04 w temp. ok 20 są dość estrowe, jak wrzucisz do 13C, to jak fermentacja się rozpocznie to sądzę, że  o jakiś stopień może dwa się podniesie.

 

Ja bym zrobił zimny start i doglądał piwo regularnie, jak fermentacja zacznie spowalniać to przeniósł do cieplejszego pomieszczenia.

Ludzie piszą, że przy całej "zimnej" fermentacji ponoć potrafią pozostawiać wyraźne ilości diacetylu, sam nie wiem, nie sprawdzałem.

Natomiast RIS fermentowany wg podobnego schematu - start fermentacji na 15C, lekkie podnoszenie temp. w trakcie trwania fermentacji, a gdy zaczęła spowalniać przeniesienie do temp. 18-21C, jak na razie zapowiada się dobrze, być może został jeszcze lekki aldehyd octowy po fermentacji, ale ogólnie wygląda ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.