Skocz do zawartości

Browar Ivo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Postanowiłem założyć wątek, żeby jakoś uporządkować sobie notatki również i mieć wszystko zebrane w jednym miejscu :) Zaczynam od razu od warki numer 20, może kiedyś uzupełnię wcześniejsze jak znajdę zeszyt z notatkami - ale raczej niczego odkrywczego tam nie robiłem ;)

Także jedziemy z koksem:


#20 American Stout ~ 15 Blg, 46 IBU, 6.2% alk.
Data: 09.01.2016

Surowce:

  • Pilzneński Soufflet - 5.2 kg
  • Palony jęczmień Strzegom - 0.3 kg
  • Karmelowy 600 Strzegom - 0.2 kg
  • Czekoladowy 1200 Strzegom - 0.1 kg
  • Drożdże: FM52 - gęstwa po warce #19 (AIPA) ~200 ml

Zacieranie:

  • Przyjęta gęstość zacieru 3.5 l/kg słodu = 20.3 litra wody
  • Dodane 10 g kredy
  • Słody wsypane do wody o temp. 72°C
  • Temp. ustalona na 67°C - 45 minut (co 15 min. dogrzewane, temp. utrzymywana na poziomie 65-67°C)
  • Podgrzanie do 72°C - 30 minut (co 15 min. dogrzewane, temp. utrzymywana na poziomie 70-72°C)
  • Podgrzanie do 76°C - 5 minut, przeniesione do filtracji

Wysładzanie:

  • wysładzanie ciągłe do uzyskania 30 L, 12 Blg (zużyte ok. 15 litrów wody w temp. 76°C)

Gotowanie:

  • 60' - Centennial 2014 8.5% α - 40 g
  • 15' - wlany mech irlandzki (5 g)
  • 10' - Centennial 2014 8.5% α - 30 g

Ekstrakt początkowy: 15 Blg
Ekstrakt końcowy: 3.5 Blg
Objętość w fermentorze: 22L

Refermentacja/nagazowanie: 2.1 vol CO2
Wydajność: 76% wg Beersmith (wydajność zacierania 82%) - spore straty po gotowaniu, ok. 3 litry wylane z osadami


Fermentacja:

  • Burzliwa: Drożdże zadane w temp. 18°C i fermentor wstawiony na noc do pomieszczenia o temp. ~15°C
  • 10.01.2016 - ruszyło jakoś w nocy, rano jak spojrzałem to fermentowało w najlepsze - czyli wystartowało poniżej 12 godzin na pewno. Temperatura cały dzień w okolicach 16-17°C
  • 11-12.01.2016 - temp. się podniosła do ok. 19°C. Przestawione do cieplejszego pomieszczenia, żeby już utrzymało temp. 19°C jak do tylu podskoczyło
  • 16.01.2016 - temperatura stabilna, trzyma w zasadzie temperaturę otoczenia 19°C. Wygląda na to, że jest po robocie. W bulkadełku cisza. Zeszło do 4 Blg, na powierzchni została minimalna "pianka". Jutro najprawdopodobniej przeleję na cichą z tego względu, że mam dostęp do piwa tylko w weekendy.
  • Cicha: 17.01.2016 - przelane na cichą, dodane 30 g Centenniala na zimno. Ostatecznie po odgazowaniu próbki i usunięciu piany - zeszło do 3.5 Blg. W aromacie jest paloność i jakieś tam ślady amerykańskiego chmielu, może po cichej trochę podejdzie w górę Ameryka. W smaku mocna goryczka ale jest fajne zbilansowany chmiel i palone słody. Wytrawne, finisz jak przy bardzo gorzkiej czekoladzie. Może być dobrze ;)
  • 23.01.2016 - zabutelkowane 21 litrów. Odfermentowało do 3.5 Blg. Nagazowane na 2.1 vol CO2. Ostatnie 2-3 dni przed butelkowaniem wstawione do chłodnego pomieszczenia dla lepszego sklarowania.

Uwagi:

  • Czas pracy 6.5 h ze sprzątaniem
  • Jednak stalowy zmywak średnio się spisuje przy filtrowaniu osadów po gotowaniu ;) Odkąd używam mchu irlandzkiego osady gorące mam bardzo obfite. Na szczęście tym razem whirlpool świetnie zadziałał i pierwsze ~20 l zlane do fermentora były idealnie przejrzyste
  • Pierwsza warka na "samodzielnej" recepturze (mocno wzorowanej na Zombie Juice scooby_brew) - jak dotąd wszystko było z zestawów CP

post-8897-0-68257200-1455275645_thumb.jpg

Edytowane przez ivosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#21 Polish Wheat IPA 14 Blg, 46 IBU, 6.0% alk.
Data: 24.01.2016

Surowce:

  • Pale Ale Soufflet - 3.6 kg
  • Pszeniczny Litovel - 1.5 kg
  • Karmelowy 140 Strzegom - 0.3 kg
  • Drożdże: FM52 - gęstwa po warce #20 (American Stout) ~150 ml

Zacieranie:

  • Przyjęta gęstość zacieru 3.5 l/kg słodu = 18.9 litra wody
  • Słody wsypane do wody o temp. 72°C
  • Temp. ustalona na 67°C - 45 minut (co 15 min. dogrzewane, temp. utrzymywana na poziomie 65-67°C)
  • Podgrzanie do 72°C - 30 minut (co 15 min. dogrzewane, temp. utrzymywana na poziomie 70-72°C)
  • Podgrzanie do 76°C - 5 minut, przeniesione do filtracji

Wysładzanie:

  • wysładzanie ciągłe do uzyskania 30 L, 12 Blg (zużyte ok. 17 litrów wody w temp. 76°C)

Gotowanie:

  • 60' - Marynka 2015 9% α - 40 g
  • 10' - Lubelski 2015 3.6% α - 30 g
  • 0' - Lubelski 2015 3.6% α - 15 g

Ekstrakt początkowy: 14 Blg (tu się przyznam bez bicia, że nie zapisałem sobie ale pamiętam, że był zgodny z zakładanym czyli 14-14.5 Blg)
Ekstrakt końcowy: 3 Blg
Objętość w fermentorze: 22L
Refermentacja/nagazowanie: 2.4 vol CO2
Wydajność: 76% wg Beersmith (wydajność zacierania 87%) - spore straty po gotowaniu (wylane z osadami)


Fermentacja:

  • Burzliwa: Drożdże zadane w temp. 18°C i fermentor wstawiony na noc do pomieszczenia o temp. ~15°C
  • Pierwsze 3 dni przetrzymywanie w temperaturze ok. 16-17°C, potem temp. podniesiona do 19°C i utrzymywana na stałym poziomie. Odfermentowało do 3.5 Blg
  • Cicha: 31.01.2016 - przelane na cichą, dodane 30 g Lubelskiego na zimno. Goryczka wyraźna ale niezbyt długa, wyczuwalna też słodycz na języku.
  • 07.02.2016 - zabutelkowane 21 litrów. Odfermentowało do 3.0 Blg. Nagazowane na 2.4 vol CO2. Ostatnie ~3 dni przed butelkowaniem wstawione do pomieszczenia 14-15°C dla nieco lepszego sklarowania

Uwagi:

  • Czas pracy 6 h ze sprzątaniem
  • Próbnie filtrowałem po chmieleniu z użyciem filtratora z oplotu (pierwsze warzenie z garnkiem z kranem) - niezbyt szczęśliwe rozwiązanie. Raz, że ledwo ciurka, dwa, że puszcza sporo śmiecia (dla bezpieczeństwa filtrowałem jeszcze przez dwie pończochy włożone jedna w drugą i sporo tego się zebrało)

post-8897-0-71337300-1456730853_thumb.jpg

Edytowane przez ivosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#22 American Pale Ale 11.5 Blg, 41 IBU, 4.8% alk.
Data: 14.02.2016

Surowce:

  • Pale Ale Soufflet - 4.5 kg
  • Karmelowy 140 Strzegom - 0.1 kg
  • Drożdże: FM52 - gęstwa po warce #21 (Polish Wheat IPA) ~150 ml (10 łyżek)

Zacieranie:

  • Przyjęta gęstość zacieru 3.5 l/kg słodu = 16.1 litra wody
  • Słody wsypane do wody o temp. 69°C
  • Temp. ustalona na 64°C - 45 minut (co 15 min. dogrzewane, temp. utrzymywana na poziomie 62-64°C)
  • Podgrzanie do 72°C - 20 minut
  • Podgrzanie do 76°C - 5 minut, przeniesione do filtracji

Wysładzanie:

  • wysładzanie ciągłe do uzyskania 27 l, 11.75 Blg (zużyte ok. 19 litrów wody w temp. 76°C - nie przefiltrowałem całej, część została jeszcze nad młótem). Po tych 27 litrach jeszcze leciał filtrat na granicy tych 2.5-3 Blg ale ze względu na to, że zakładałem finalnie 12 Blg to dolałem po prostu 3 litry czystej wody uzyskując 30 litrów 10.7 Blg

Gotowanie:

  • 60' - Zythos 2014 8.9% α - 20 g
  • 30' - Zythos 2014 8.9% α - 20 g
  • 5' - Belma 2014 9.4% α - 20 g
  • 0' - Belma 2014 9.4% α - 20 g

Ekstrakt początkowy: 11.5 Blg (zakładane było 12 Blg)
Ekstrakt końcowy: 2.5 Blg
Objętość w fermentorze: 22L
Refermentacja/nagazowanie: 2.4 vol 
CO2
Wydajność: 73% wg Beersmith (wydajność zacierania 92%) - po gotowaniu wylane z osadami lekko 2.5 - 3 litry, zakładając, że udałoby się odzyskać całość wydajność byłaby na poziomie 80+%

Fermentacja:

  • Burzliwa: Drożdże zadane w temp. 18°C i fermentor wstawiony na noc do pomieszczenia o temp. ~15°C. Po 2-3 dniach (nie pamiętam teraz dokładnie...) wstawione do cieplejszego pomieszczenia i do przelania na cichą temperatura utrzymywała się na 19°C.
  • Cicha: 27.02.2016 - przelane na cichą, dodane 20 g Belmy i 30 g Zythos na zimno. Odfermentowało do 2.5 Blg (78%). Lekkie, jasne piwo. Goryczka może nieco zbyt wyraźna.W zapachu faktycznie mocno czuć aromaty z Belmy - melon i truskawka, nie jest tak źle jak się zapowiadało po opiniach w internecie
  • 02.03.2016 - przestawione do nieco chłodniejszego pomieszczenia, zależnie od temperatury na zewnątrz ok. 15-16°C
  • 05.03.2016 - poszło w butle dzień wcześniej niż zaplanowane, dlatego data na etykiecie się nie zgadza. 

Uwagi:

  • Czas pracy 6 h ze sprzątaniem
  • Ostatnia warka na FM52 + testowo chmiel jakiego jeszcze nie stosowałem. Niestety opinie o Belmie poczytałem dopiero po zakupie ;) A jak już kupiłem to zużyć trzeba
  • Wnioski z degustacji - wyszło lepiej niż się spodziewałem czytając opinie o chmielach. Zapach faktycznie nietypowy - melon z truskawką i trochę cytrusów z Zythosa. Przyjemny. W smaku dosyć lekkie, z wyraźną goryczką. Na lato byłoby całkiem OK ale raczej nie dotrwa :)
Edytowane przez ivosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem raz czy dwa Belmy i zaskoczyła mnie rzeczywiście dość intensywną truskawką w aromacie. Nie powiem, bardzo przyjemny zapach, chociaż nie do końca pasował mi do American Weizena. :D Liczyłem bardziej na wspominanego w opisach melona i grejpfruta, ale do Belmy na pewno wrócę przy okazji jakiegoś lekkiego piwa na lato. No i nie jestem pewien, z których zbiorów pochodził chmiel (2013 czy 2014), więc może coś się zmieniło, chociaż jestem prawie pewien, że to był rocznik 2014.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przy zakupie kierowałem się raczej tym grejpfrutem ale opinie na forum ogólnie są raczej nieprzychylne odnośnie tego chmielu - zarówno jeśli chodzi o aromat jak i smak/goryczkę ;) Nic tam, okaże się w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie mam przy sobie teraz notatek, ale pamiętam, że piwo chmieliłem Cascadem i Belmą (tylko nie wiem w jakich ilościach) i rzeczywiście goryczka była z początku dość nieprzyjemna, taka ściągająca, ale to wrażenie dość szybko zniknęło. No i to było dopiero moje trzecie piwo, więc możliwe, że gdzie indziej popełniłem błąd. Niemniej aromat wspominam pozytywnie, jednak zaczekam chyba na zbiór z 2015 i jakieś świeże opinie. Ale powodzenia z tym piwem, jestem ciekaw efektów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#23 Hefeweizen ~ 11.0 Blg, 12 IBU
Data: 28.02.2016

Surowce:

  • Pszeniczny Bestmalz - 2.0 kg
  • Pszeniczny Litovel - 0.5 kg (czyszczenie resztek)
  • Pilzneński Soufflet - 2.0 kg
  • Drożdże: FM41 gwoździe i banany- jednodniowy starter na ekstrakcie słodowym (2 litry objętości)

Zacieranie:

  • Słód pszeniczny wsypany do 7 litrów wody o temp. 49°C. Po rozmieszaniu i dodaniu 1 litra zimnej wody temp. ustalona na 44°C - 20 min
  • Dodane pozostałe słody i dolane 9 litrów wody o temp. 85°C. Po lekkim podgrzaniu temperatura ustalona na 64°C - 45 min
  • Podgrzanie do 78°C - 5 minut, przeniesione do filtracji

Wysładzanie:

  • szczerze mówiąc zgłupiałem - byłem przekonany, że wysładzałem do 27 litrów 11.5 Blg po czym dolałem 2 litry wody myśląc, że mam 29 litrów ~10.5 Blg. Tylko, że musiałem się gdzieś pomylić albo przy odczytywaniu ekstraktu albo objętości, bo po gotowaniu do fermentora poszło 24 litry 10.5-11 Blg (ciężko mi jednoznacznie określić) + 4 litry z osadami w kanał. Niemożliwe, żeby odparował mi tylko ~1 litr. Zakładając normalne odparowanie 4-5 litrów jak zwykle powinienem mieć przed gotowaniem 32 litry. Wtedy z kolei nie pasuje mi arytmetyka jeśli chodzi o ekstrakt :) Także musiałem się pomylić i w objętości i w ekstrakcie... Następnym razem muszę porządnie oznaczyć sobie podziałkę na fermentorze (skala sięga tylko do 23 litrów)

Gotowanie:

  • 60' - Hallertauer Hersbrucker 2014 4.3% α - 25 g

Ekstrakt początkowy: 11.0 Blg (zakładane było 12 Blg)
Ekstrakt końcowy: 3.0 Blg
Objętość w fermentorze: 24L + 2 litry startera
Refermentacja/nagazowanie: 2.7 vol CO2
Wydajność: 76% wg Beersmith (wydajność zacierania 87%) - mając na uwadze to co napisałem przy wysładzaniu...


Fermentacja:

  • Burzliwa: Drożdże zadane w temp. 18°C i fermentor wstawiony na noc do pomieszczenia o temp. ~17°C.
  • 29.02.2016 - temperatura ~18-19°C ale drożdże i tak zakleiły rurkę i ściągnęły dekiel z fermentora i poszły na spacer. Trochę jestem zaskoczony bo temperatura jakaś bardzo wysoka nie jest, brzeczka ledwo 11 Blg a w fermentorze ~26 litrów (pojemność wiadra pod korek 33 litry)
  • 02.03.2016 - już nie wychodzi, temperatura lekko spadła, przestawione do pomieszczenia o temp. ~19°C, w którym będzie stało już do rozlewu (planowany na 19-20 marca). Od początku fermentacji nieźle daje siarkowodorem, wiem, że pszeniczne drożdże tak lubią ale tutaj zapach wyjątkowo intensywny. I mocny banan - taka mieszanka zgniłego jaja z dojrzałym bananem :)
  • Cicha: bez cichej
  • 20.03.2016 - odfermentowało do 3 Blg, zabutelkowane 26 litrów, gazowanie na 2.7 vol CO2. Przy rozlewie nie było czuć szczególnie jakichś bardzo intensywnych aromatów, pięknie zmętnione, piana na próbce do pomiaru miała konsystencję śmietany.

Uwagi:

  • Czas pracy 6 h ze sprzątaniem
  • Coś nie zagrało przy pomiarze objętości / ekstraktu przed gotowaniem
Edytowane przez ivosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też robiłem Hefeweizena na FM, podobny zasyp 12 blg, ten sam chmiel tylko 30g w 60 min. i 20g w 10 minucie.. Napisz jak po miesiacu od zabutelkowania z aromatem banana ewentualnie goździka. U mnie 7 dzień fermentacji burzliwej, (długi start, 24 godziny bez startera) jest lekki siarkowodór a nie ma bananów. Temperatura to okolo 20 °C.

Edytowane przez kds
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.