Skocz do zawartości

Próba jodowa


Krwawyben

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie pytanko - robiłem milda i podczas zacierania (dosyć wysoka temp. i długi czas) zrobiłem próbę jodową - wyszła pozytywna jak w mordę strzelił. Ktoś ma pomysł co zrobiłem źle bądź dlaczego tak się stało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Krótkie pytanko - robiłem milda i podczas zacierania (dosyć wysoka temp. i długi czas) zrobiłem próbę jodową - wyszła pozytywna jak w mordę strzelił. Ktoś ma pomysł co zrobiłem źle bądź dlaczego tak się stało?

a może jakieś konkrety

 

bo mam szklaną kulę w przeglądzie ;)

no i osooo chozi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanko - robiłem milda i podczas zacierania (dosyć wysoka temp. i długi czas) zrobiłem próbę jodową - wyszła pozytywna jak w mordę strzelił. Ktoś ma pomysł co zrobiłem źle bądź dlaczego tak się stało?

 

Masz 18 warek na koncie i zadajesz tego typu pytanie? Nie mam na myśli jego sensu (aczkolwiek po 18 warkach powinieneś wiedzieć jakie zmienne mogą mieć na to wpływ, a przynajmniej lektura forum jest na tyle obszerna, że znalazłbyś odpowiedź na swoje pytanie), ale wytłumacz mi proszę jak chcesz żeby ktoś Ci pomógł skoro nie podajesz ŻADNYCH danych. To tak jakby na lekcji fizyki nauczyciel zadał pytanie: "Jedzie sobie samochód. Jest różowy. Oblicz jego prędkość."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie dane podać?

Najlepiej: imie, nazwisko, data urodzenia, imiona rodzicow, pesel, nip, numer konta bankowego, stan tego konta, numer karty platniczej i pin, obwod w pasie, numer buta, numer ubran, dlugosc czlonka, szkole, umiejetnosci, doswiadczenie zawodowe, znajomosc programow komputerowych, numer telefonu, jaka masz komorke, jaki masz komputer, czy masz zwierzatko, czy calowales sie z dziewczyna, czy masz chlopaka itp itd

 

Wybacz: glupie pytanie - glupia odpowiedz. Jak widac ilosc warek ma znaczenie. Wiek zreszta tez - ludzie w tym wieku sa na tyle leniwi, ze chca miec wszystko podane na tacy.

Edytowane przez dziadekszuwarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny za nie generalizowanie i nie ocenianie ludzi po ich wieku... Co to w ogóle za społeczne podejście? Wy "starsi" macie jakiś ból tyłka związany ze swoim wiekiem. Starszyzna miała władze w antyku, nie dziś, jeśli traktować ludzi adekwatnie do analiz to 25latek ma możliwość mieć dużo większą wiedzę, nawet życiową aniżeli 40latek który z zakończył swoje chloniecie wiedzy dawno temu. Więc chyba szacunek powinien być obustronny, nie sądzisz?

 

Kolegom z kompleksami wieku i poczucia humoru chodzi o to, że masz podać jaki słód, ile minut zacierales w jakich temperaturach zamiast pisać 'pachnący, długo i ciepło mu było'

Skoro stosujesz próbę jodową to nie sądzisz, że powinieneś wiedzieć co ona sprawdza? A gdybyś wiedział, to wiedzialbys od jakich czynników zależy to czy po np. 30min wyjdzie pozytywna czy negatywna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, na czym polega próba jodowa - chemikiem nie jestem, ale kumam, w jakim celu się ją robi i na jakiej zasadzie działa. Rzeczywiście, moje pytanie mogło zabrzmieć tak, jakbym o to pytał. I dzięki za jakiś ludzki oddźwięk w tej sprawie Rocaille'r, reszta widać miała bardzo słaby dzień i za taką pomoc kolegom podziękuje na przyszłość.

2kg pilzneński, 0,4kg pszeniczny, 0,3kg Biscuit, 0,5kg karmelowy

Słody wrzucone do wody o temperaturze 70C, utrzymywana przez 50min 69C, następnie podgrzanie do 74C i tak utrzymywane przez 45 min.

Próbę zapomniałem zrobić wcześniej, więc robiłem na końcu kilka razy - za każdym razem wychodziła pozytywna. Zastanawiam się, co mogło być powodem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeśli traktować ludzi adekwatnie do analiz to 25latek ma możliwość mieć dużo większą wiedzę, nawet życiową aniżeli 40latek który z zakończył swoje chloniecie wiedzy dawno temu.

1. możliwość to tylko możliwość do czasu aż się z niej nie skorzysta skutecznie jest nie wiele warta ;)

2. swoją drogą ciekawi mnie skąd masz taką wiedzę, aby tak jednoznacznie określić poziom chłonności umysłu wszystkich powyżej 40?

 

 

Kolegom z kompleksami wieku i poczucia humoru chodzi

ponieważ poza mną niewielu jeszcze się wypowiadało i nie znam ich wieku informuję, że ja żadnego kompleksu wieku nie mam (wiek mam),

ale myślę, że akurat poczucie humoru to mam i chyba tego innym brak.

 

Swoją drogą to Ty socjolog, wróżbita czy papuga? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny za nie generalizowanie i nie ocenianie ludzi po ich wieku... Co to w ogóle za społeczne podejście? Wy "starsi" macie jakiś ból tyłka związany ze swoim wiekiem. Starszyzna miała władze w antyku, nie dziś, jeśli traktować ludzi adekwatnie do analiz to 25latek ma możliwość mieć dużo większą wiedzę, nawet życiową aniżeli 40latek który z zakończył swoje chloniecie wiedzy dawno temu. Więc chyba szacunek powinien być obustronny, nie sądzisz?

 

Stary nie jestem, ale pozwolę sobie zabrać głos.

 

Pierwsza rzecz: zwracasz komuś uwagę żeby nie oceniać ludzi, a sam to robisz? Chyba to lekka hipokryzja.

 

Druga rzecz to zgadzam się z wypowiedzią dziadkaszuwarka a propo obecnego pokolenia. Niestety mam podobne zdanie - obecne pokolenie dzieci internetu jest leniwe, ubogie w doświadczenie, cechuje ich brak myślenia i przystosowania do pewnych reguł, które były wypracowywane przez starsze pokolenia przez lata (lub wieki). Zresztą sam napisałeś:

 

25latek ma możliwość mieć dużo większą wiedzę, nawet życiową aniżeli 40latek który z zakończył swoje chloniecie wiedzy dawno temu.

 

i masz rację: ma możliwości i niestety 99% tych 2x'latków z tego nie korzysta. Jeżeli chodzi o życiową to lekko przesadziłeś.

 

Więc chyba szacunek powinien być obustronny, nie sądzisz?

 

Najpierw niech Ci młodzi okażą szacunek dla czasu innych ludzi, którzy muszą non stop odpowiadać na te same pytania, na które odpowiedzi łatwo można znaleźć na tym forum. Do tego dochodzi brak szacunku dla czytających taki temat ponieważ Twórca nie poświęcił nawet kilku minut na:

 

1. znalezienie odpowiedzi,

2. przemyślenie tematu,

3. podanie chociażby podstawowych parametrów, na podstawie których ktoś mógłby mu pomóc.

 

I Ty piszesz coś o kompleksach?

 

reszta widać miała bardzo słaby dzień i za taką pomoc kolegom podziękuje na przyszłość.

 

Ja mam świetny dzień, ale szanuję swój czas natomiast na pewno zapamiętam żeby na Twoje pytania nie udzielać odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, każdy ma swoje poczucie humoru, nie każdemu musi pasować. Tak samo poglądy. Jeśli chcecie pomóc mi w tej sprawie to proszę bardzo, jeśli uważacie mnie za dziecko internetu itp. to zostawcie przemyślenia dla siebie, mnie ani nie za bardzo to porusza, ani nie jest potrzebne. Nie piszę tego ze złośliwości - po prostu nie lubię negatywnych emocji w dyskusji nawet jeśli ktoś inny zadaje bardzo głupie pytanie. Z chęcią skorzystam na przyszłość z Twojej pomocy, lecz nie w takiej formie. Prawda, mogłem podać więcej danych, ale nie podałem.

Naprawdę dajmy spokój z tego typu kłótniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utrzymywana przez 50min 69C, następnie podgrzanie do 74C i tak utrzymywane przez 45 min.

Sam sobie odpowiedziałeś. Pierwsze to sposób zacierania (po co taki?), po drugie dużo dekstryn (mogą dać "fałszywą" próbę jodową), po trzecie po co taka przerwa w 74C (co to miało dać?), po czwarte wpływ mógł mieć rodzaj czynnika do przeprowadzania próby jodowej, po piąte - przeczytaj załącznik, po szóste - przydałyby się zdjęcia z przeprowadzenia prób, a po siódme może być jeszcze kilka innych rzeczy.

Próba jodowa.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałem sobie, nie mam szklanej kuli ;) Czytam o dekstrynach, dzięki za ten trop. Przerwa 74C była ze względu na to, że spodziewałem się większego spadku temperatury. Do tego mam nowy termometr do sprawdzenia i... cóż, kwestie techniczne. Mój błąd, zdjęcia nie zrobiłem. Z chęcią poszerzyłbym wiedzę na ten temat, jeśli ktoś ma pod ręką jakieś źródła do podrzucenia to jak najbardziej przyjmę :) uprzedzam ataki - cały czas też szukam sam, żeby nie było, że jestem leń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma prawa się nie zatrzeć po takim czasie.

myślę, że to nie problem, że się nie zatarło tylko wskaźnik jodowy odbarwia się również w obecności większej ilości dekstryn.

 

 

oba pokazywały niemal identyczne temperatury.

po tym możesz wnioskować, że oba pokazują całkiem dobrzy

jednak nadal pozostaje jak ten pomiar ma się do rozkładu temperatury w objętości zacieru?

To że w jednym punkcie jest dana temperatura nie znaczy, że w całej kadzi tak jest ;)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mieszałem po wyłączeniu grzania, jak mówiłem próbkę pobierałem kilka razy. Miałem nadzieję, że to wystarczy. Czy to, że próbki nie ostudziłem bardzo (kilka minut) może mieć wpływ na wynik? Wręcz modelowy przykład pozytywnej próby - ciemniuteńko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2kg pilzneński, 0,4kg pszeniczny, 0,3kg Biscuit, 0,5kg karmelowy

 

Wręcz modelowy przykład pozytywnej próby - ciemniuteńko

jaką uzyskałeś wydajność (ile brzeczki o jakiej gęstości)

Może słód był zbyt grubo zmielony? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sprawdziłbym termometr, bo nawet przy zacieraniu w 70C nie ma prawa się nie zatrzeć po takim czasie.

 

Ciekawa teoria tylko, że błędna.

 

P.S. Jak wiele z Twoich teorii wygłaszanych na tym forum.

 

Ciekawa opinia, szkoda, że błędna.

 

P.S. Nie wygłaszam teorii, a obserwacje, ale ty pewnie przeczytałeś dużo mądrych podręczników jak warzyć dobre piwo, więc nie podejmuje dalszej debaty. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawa opinia, szkoda, że błędna.

 

Zerknij w swoje posty, a przekonasz się, że nie jest błędna.

 

 

 

P.S. Nie wygłaszam teorii, a obserwacje, ale ty pewnie przeczytałeś dużo mądrych podręczników jak warzyć dobre piwo, więc nie podejmuje dalszej debaty. :)

 

A od kiedy obserwacje się wygłasza? I masz rację - przeczytałem trochę podręczników, uczę się na bieżąco i nie narzekam, a na pewno nie piszę postów bez przemyślenia ich zawartości.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę najlepszego.

 

P.S. Jak zauważyłeś, zwroty typu "Ty", "Ciebie" pisze się z dużej litery więc dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obserwujesz, notujesz, wygłaszasz na forum, żeby podzielić się z innymi - polecam.

a to chyba taki nawyk z twarzoksiążki jest :smilies:

Myślę, że dzielić się z innymi to można tylko tymi informacjami, które ma się sprawdzone i potwierdzone. (nie dotyczy korespondencji prywatnej zwłaszcza ze znajomymi)

W przeciwnym przypadku zaśmieca się tylko fora i powoduje, że mało zorientowani są dezinformowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.