Skocz do zawartości

RAUCH WEIZEN na kwiecień 2016 prośba o pomoc


lukas95

Rekomendowane odpowiedzi

Zachciało mi się startować w bitwach piwnych i pech chciał, że wylosowałem Rauch Weizena.

 

Już coś tam ogarnąłem w temacie, ale mam pytanie co do drożdży, które byście polecili?

 

Bo u mnie w sklepie jest duży wybór strasznie drożdży do pszenicy od tych z Fermentum Mobile, Gozdawy, Mangrove Jacka czy nawet australijskie Mauribrew?

Drożdże do których mam dostęp tutaj: https://www.piwnykraft.pl/pl/c/Drozdze/1

 

Zamierzam dodać do piwa około 1 kg słodu wędzonego na 25litrów piwa

oprócz tego chciałbym też coś pokombinować z wędzoną śliwką( coś około 500g/1kg do gotowania na 15 minut) 

 

Co myślicie, co byście zmienili?

O ile wcześniej uwarzyć to piwo tydzień czy dwa przed spożyciem?

 

Link do receptury:

http://brewness.com/pl/recipe/wedzony-zy-rauch-weizen/view

Edytowane przez lukas95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zasyp, to 20% grodzikiego Weyermanna pewnie nie poczujesz. Dodatkowo wędzonkę zakryją aromaty z fermentacji

drożdzami pszenicznymi :)

Słaba wędzonka przy 100% pszenicy wędzonej Weyermanna w moim Grodziszu.

 

Poza tym, czytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak weizen to 3068. Ewentualnie fm

 

P.s. Po co startujesz w bitwach skoro nawet weizena nie masz opanowanego, nie wiesz jakich drożdży użyć? Do piwa na ewentualne następne etapy/finał też będziesz szukał porad na forum?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak weizen to 3068. Ewentualnie fm

 

P.s. Po co startujesz w bitwach skoro nawet weizena nie masz opanowanego, nie wiesz jakich drożdży użyć? Do piwa na ewentualne następne etapy/finał też będziesz szukał porad na forum?

Bo chcę się pobawić, a przy okazji nauczyć czegoś ciekawego. Tak, będę szukał porad na forum, bo co kilka głów to nie jedna.

Nie to, że nie wiem, tylko tam są 4 firmy produkujące drożdże do hefeweizena, w tym jedna płynne, więc stąd moje pytanie.

FM40 Pszeniczny Łan do piw niemieckich pszenicznych

FM41 Gwoździe i banany pewnie te są najlepsze, bo chodzi mi o goździki i banany

Gozdawa Bavarian Wheat (BW11)

Mangrove Jack's - Bavarian Wheat M20

Safbrew WB06

Mauribrew Weiss Y1433

czyli dość dużo, a czasu mi nie starczy żeby wszystkie sprawdzić :)

 

P.S. A poza tym z własnej woli nigdy bym Weizena nie uwarzył, bo za nim nie przepadam.

Edytowane przez lukas95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zasyp, to 20% grodzikiego Weyermanna pewnie nie poczujesz. Dodatkowo wędzonkę zakryją aromaty z fermentacji

drożdzami pszenicznymi :)

Słaba wędzonka przy 100% pszenicy wędzonej Weyermanna w moim Grodziszu.

 

Poza tym, czytaj.

A ten wątek już widziałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 warki i ty się na bitwę zapisałeś? Kolega jest nie poważny... Brak mi słów do takiego zachowania, nie dość że w poprzednich tematach zachowuje się bezczelnie i roszczeniowo to jeszcze nie umiejąc warzyć, nie znając podstaw zapisał się na bitwę. Ręce idzie załamać...

 

P.S. A poza tym z własnej woli nigdy bym Weizena nie uwarzył, bo za nim nie przepadam.

 

 

Profesjonalizm w pełni... Tego to forum dawno nie widziało :D

 

Rozumiem, że chcesz zdobyć wiedzę, ale nie wszystko da się podać na tacy, część rzeczy trzeba samemu wyszukać i zrozumieć. Warząc piwa na bitwę, masz za zadanie konkurować z piwowarami, a nie się uczyć... Ale cóż po ptokach. Spokojnie możesz użyć FM41 bez bujania ich w starterze do 20litrów-12 blg, mniejsza ilość pozwoli nawet na underpitching i dodatkowe zestresowanie drożdży co da więcej aromatów przenicznych, trzeba tylko uważać z wędzonką przy tym bo może dać  nie ciekawe połączenie,.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie warki na koncie więc nie polecałbym drożdży płynnych. Utrudnisz sobie tylko zadanie. Kup jakieś dwa szczepy, np. wb-06 i gozdawy, podziel warkę po gotowaniu na 2 fermentory 15-litrowe i zadaj obie części tymi sucharami. Będziesz miał wgląd w to co Ci najbardziej pasuje.

Na Twoim miejscu nie kombinowałbym też ze śliwkami ale skupił się na najważniejszym, czyli higienie i temperaturze fermentacji.

Piwo uwarz miesiąc przed bitwą żeby miało szansę się nagazować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - jest to piwo na bitwę, tak ? - czerp z wiedzy dostępnej ale nie proś o ściągi.

Trochę nie uczciwe wobec tych którzy w szranki z tobą stają.

 

Był/jest wątek o flenders - wystartował krótko po ogłoszeniu kategorii na niedoszłą zeszłoroczną biro - tam nikt nie prosił o 'rozwiązanie' a dzielono się swoją wiedzą.

 

Nikt nie da ci gotowej receptury na piwo - a nawet jak byś ją dostał to nie koniecznie u ciebie zadziała - taki urok piwowarstwa domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - jest to piwo na bitwę, tak ? - czerp z wiedzy dostępnej ale nie proś o ściągi.

Trochę nie uczciwe wobec tych którzy w szranki z tobą stają.

 

Był/jest wątek o flenders - wystartował krótko po ogłoszeniu kategorii na niedoszłą zeszłoroczną biro - tam nikt nie prosił o 'rozwiązanie' a dzielono się swoją wiedzą.

 

Nikt nie da ci gotowej receptury na piwo - a nawet jak byś ją dostał to nie koniecznie u ciebie zadziała - taki urok piwowarstwa domowego.

Ale ja nie proszę o gotową recepturę, tylko np. pytam czy żeby Weizen był Rauch to wystarczy np. pół kilo słodu wędzonego torfem od castle malting. i tym podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie proszę o gotową recepturę, tylko np. pytam czy żeby Weizen był Rauch to wystarczy np. pół kilo słodu wędzonego torfem od castle malting. i tym podobne.

 

Minimum Twojego wysiłku przy przeglądaniu Forum i uwierz mi znajdziesz odpowiedzi na te pytania :) lukas95 - zdecydowanie polecam dział z Zapiskami piwowarów... Czytaj, porównuj i coś z tego będzie... Co do drożdży płynnych, to polecam Ci FM40 - spokojnie możesz zadać prosto z fiolki tak więc wiedza na temat robienia startera nie będzie Ci potrzebna...

 

P.S. Koledzy wyżej mają rację... Start w Bitwie przy dorobku dwóch warek to lekkie przegięcie :)

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

P.S. Koledzy wyżej mają rację... Start w Bitwie przy dorobku dwóch warek to lekkie przegięcie

nie, nie przegięcie a 

 

https://youtu.be/2rAjily7rME

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz tego chciałbym też coś pokombinować z wędzoną śliwką( coś około 500g/1kg do gotowania na 15 minut)

Daj 3kg wedzonego + 3 kg sliwek + 3kg palonego jeczmienia + 1kg cukru. To taki nju stajl w piwowarstwie.

 

O ile wcześniej uwarzyć to piwo tydzień czy dwa przed spożyciem?

Uwarz tydzien przed konkursem.

 

[OT]Czwarty dzień 2016, a juz silny kandydat na post roku.[/OT]

Wg mnie post nie do przebicia w tym roku.

 

P.S. A poza tym z własnej woli nigdy bym Weizena nie uwarzył, bo za nim nie przepadam.

Grubo.

 

Piwo uwarz miesiąc przed bitwą żeby miało szansę się nagazować.

Swietna rada, ale biorac pod uwage teorie: "tydzien burzliwej, tydzien cichej" ma duze szanse. Wygrana w kieszeni.

 

Ale ja nie proszę o gotową recepturę, tylko np. pytam czy żeby Weizen był Rauch to wystarczy np. pół kilo słodu wędzonego torfem od castle malting. i tym podobne.

Dodatki podalem na poczatku posta.

 

P.S. Koledzy wyżej mają rację... Start w Bitwie przy dorobku dwóch warek to lekkie przegięcie [:)]

Cos ty - on obejrzal filmiki Tomasza K. i na pewno po nich jest swietnym piwowarem.

 

Poza tym jak patrze na ten watek i posty autora na tym forum to:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, nie bądźcie już tacy :)

 

Kolega lukas95 ma słabe wejście na Forum, ale może z czasem się wyrobi...

 

A moim zdaniem bardzo dobre :D Jest się przynajmniej z czego pośmiać. Początek roku, a wątek już może nosić miano tematu roku ;)

 

Łukasz oby tak dalej nie przejmuj się hejterami!! Jesteś najlepszy!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Łukasz oby tak dalej (...) Jesteś najlepszy!!! :D

 

Nie wiem czemu akurat w tym wątku, ale ... dziękuję Krzysztof - wiem o tym :D :D :D

 

 

Spoko miej coś w końcu z życia ;) (I tak Cię Andrzej przegoni w następnym konkursie o 0,5 pkt... :P )

 

Już robimy off-top to chciałbym pozdrowić sąsiada, mam nadzieje, że uda Ci się jutro odpalić bez problemów swojego golfa, żebyś nie rzęził mi silnikiem pod oknem. Dziękuje dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat weizen prostym czasowo piwem jest - myślę lukas95, że do bitwy masz tyle czasu, że spokojnie możesz zatrzeć 4-8 małych warek i przetestować zarówno zasyp, drożdże i wysycenie (też bardzo ważne w weizenie). to Ci powinno dać wiedzę, jaką widziałem na eliminacjach w roku ubiegłym. po tym możesz zrobić tą finałową wersję w ilości 25l i stanąć w pierwszej rundzie ;-)

ale nawet tego nie zrobisz nie przekopując odpowiednio forum i innych źródeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z jednej strony kolegę podziwiam. Moja 3 warka była zarazem pierwszą z zacieraniem - ile ja tam błędów popełniłem, ile wad wyszło w gotowym piwie to aż głowa mała. :) Dopiero z ósmą warką mogłem powiedzieć, że wyszło mi dobre piwo, takie jakie zaplanowałem. Może przyszłoby mi to szybciej niż po kilku miesiącach gdybym dokładnie postępował z radami znalezionymi na forum, ale dzięki temu zyskałem niezbędne doświadczenie. 
Z drugiej jednak strony nie rozumiem jak można porywać się na coś o czym nie ma się zielonego pojęcia. Pracowanie pod presją i na siłę nie jest sposobem na naukę. 
Dlatego kolego lukas95 - przede wszystkim życzę cierpliwości. I trochę pokory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos ty - on obejrzal filmiki Tomasza K. i na pewno po nich jest swietnym piwowarem.

 

Poza tym jak patrze na ten watek i posty autora na tym forum to:

 

https://www.youtube.com/watch?v=XZxzJGgox_E

Śmieszek się znalazł, 12 warek na koncie i już zamiótł, Ty jeszcze niedawno też zaczynałeś, każdy kiedyś zaczyna ;)

 

akurat weizen prostym czasowo piwem jest - myślę lukas95, że do bitwy masz tyle czasu, że spokojnie możesz zatrzeć 4-8 małych warek i przetestować zarówno zasyp, drożdże i wysycenie (też bardzo ważne w weizenie). to Ci powinno dać wiedzę, jaką widziałem na eliminacjach w roku ubiegłym. po tym możesz zrobić tą finałową wersję w ilości 25l i stanąć w pierwszej rundzie ;-)

ale nawet tego nie zrobisz nie przekopując odpowiednio forum i innych źródeł.

Dzięki wielkie, właśnie o takie coś mi chodziło, a forum przekopuję, czasu jest trochę. Zapraszam 13 kwietnia na bitwę :)

 

2 warki i ty się na bitwę zapisałeś? Kolega jest nie poważny... Brak mi słów do takiego zachowania, nie dość że w poprzednich tematach zachowuje się bezczelnie i roszczeniowo to jeszcze nie umiejąc warzyć, nie znając podstaw zapisał się na bitwę. Ręce idzie załamać...

P.S. A poza tym z własnej woli nigdy bym Weizena nie uwarzył, bo za nim nie przepadam.

 

Profesjonalizm w pełni... Tego to forum dawno nie widziało :D

 

Warzę piwo także dla siebie, to po co mam robić coś czego nie lubię i tak kiedyś bym się do tego zebrał prędzej czy później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.