Jump to content

Górne drożdże do niskiej temperatury


dirk gently
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

miałem już zaplanowany cały sezon warzenia bitterów, niestety dopiero co zmieniłem miejsce zamieszkania, wczoraj udało mi się zmierzyć temperaturę w piwnicy, a tam - zgroza - 9 (słownie dziewięć) stopni. Niestety piwnica nie posiada prądu do którego mógłbym podłączyć grzałkę, jedynie światło. Myślę więc, że temperatura fermentacji poza 13 stopni nie wyjdzie, o ile drożdże w ogóle ruszą.

 

Lagery w ogóle mnie nie ciągną, więc szukam jakichś drożdży ejlowych które dadzą radę w takich warunkach. Z jednej stronych spodziewam się komentarzy w rodzaju "daj se spokój z górniakami" (i rozumiem, że byłyby to komentarze uzasadnione), ale z drugiej pamiętam wypowiedzi na forum mniej więc w taki stylu: "a moje <drożdże X> to i przy 6-ciu stopniach ruszyły". Nie pamiętam (i nie udało mi się znaleźć), ale wydaje mi się że "drożdże X" to S-04 albo US-05. Czy koledzy mogliby potwierdzić bądź polecić jakieś inne drożdże? Jakie są efekty smakowe pracy drożdży górniakowych w takich temperaturach (trzeba uważać na diacetyl? można się pożegnać z estrami?)

 

Obecnie na stanie mam Danstar Windsor i Gozdawa US West Coast. Rozumiem że te drożdże odpadają?

Link to comment
Share on other sites

Z mojego doświadczenia, do takich temperatur mogę Ci polecić Danstar Nottingham i Gozdawa Old German Altbier (OGA9).

Oba szczepy używałem w temperaturach ok 10°C i w obu przypadkach zachowywały się bardzo poprawnie.

(zrobiły co do nich należało i z efektów byłem zadowolony)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli US-05 będziesz zadawał uwodnione z saszetki, to przy 12 c, możesz mieć opóźniony start. Robiłem tak w pierwszych warkach fermentowanych w styropianowej skrzynce i startowały po ponad dobie. Przy fermentacji świeżą gęstwą nskie temperatury temu szczepowi nie przeszkadzają.

Link to comment
Share on other sites

Od strony technicznej wiadomo że to nie jest problem, ale modyfikacja instalacji odpada. Piwnice to są otwarte klatki, kazdy od razu zobaczy że podbieram prąd i się dopieprzą o bezpieczeństwo pożarowe.

 

Z bardziej optymistycznych wiadomości, dziś temperatura w piwnicy prawie 13 stopni. Poprzedni pomiar robiłem na podłodze to i zimniej było. Pewnie temperatura będzie jeszcze wzrastać w miarę jak ludzie się będa wprowadzać do budynku i grzać w mieszkaniach.

Link to comment
Share on other sites

W 13°C to już neutralne górniaki bez problemu pofermentujesz ale raczej nie bittery, ja bym radził odpuścić piwnicę i fermentować w części mieszkalnej :)

Link to comment
Share on other sites

Te drożdze o których wspomnieli koledzy na powinny zadziałać w tych temeraturach, aczkolwiek profil smakowy piwa będzie raczej neutralny.

 

Ja bym zrobił tak, schłodził brzeczkę do 16 stopni.

Przy dobrych wiatrach, zanim się schłodzi do temperatury otoczenia, drożdże zaczną porządnie pracować i same podtrzymają temperaturę.

A za 3-4 dni taki bitter będzie przefermentowany, najwyżej będzie trochę bardziej szkocki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.