Skocz do zawartości

Lodówka do fermentacji sterowana przez WiFi


Malinowy

Rekomendowane odpowiedzi

jeśli dobrze rozumiem, żeby sterować lodówkę - muszę mieć cały czas włączoną aplikację? (ps. masz orta w odświeżaniu)

i serwer mySQL żeby zbierać dane?

co się dzieje kiedy rozłączy wifi? będzie pracowało w zastanym trybie do ponownego połączenia czy przełączy się na jeden z trybów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde orta nie zauważyłem, oj starzeje się. Co do samej pracy to tak: urządzenie steruje czy ma połączenie czy nie, połączenia potrzebujemy do ustawienia temperatury i do odczytu. Jeśli nie będzie można się połączyć urządzenie utworzy sobie sieć i wtedy nożna się połączyć np telefonem będąc w zasięgu tej sieci i zmienić ustawienie.

Wykresy: ja mam w domu serwer który i tak chodzi 24h więc nie mam problemu. Jak ktoś nie ma tak łatwo to można wrzucać dane do ThingSpeak i on wtedy będzie wykresy rysować.

 

Co do ceny to myślę o kwocie 70-80zł , zobaczymy czy może uda mi się części taniej kupić to by było mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to tego urządzenia można wpiąć albo lodówkę, albo kabel grzewczy, ustawić temperaturę i histerezę i ono samo już nam pięknie będzie odpalać rzecz do niego wpiętą, tak? Czy wykres jest rysowany tak czy owak bez wpięcia dodatkowego sprzętu, wystarczy sam odczyt temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest przekaźnik i można wpiąć cokolwiek, jeśli chodzi o wykres to dane są zbierane przez serwer więc w przypadku braku połączenia z siecią nie będzie takiej możliwości. Urządzenie ma za mało pamięci na takie zabawy, może jak wyjdzie nową wersja układu będzie można mu napchać danych ale raczej tylko do RAM, więc po restarcie dane przepadną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wrzucić temat (albo stworzyć nowy) do działu Sprzęt - sam osobiście często tam zaglądam. Do tego działu trafiłem fuksem :) 
Być może dzięki temu, że więcej osób tam zagląda, na pewno będą chcieli mieć to cacko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część części już mam, kolejne będą w poniedziałek, czekam jeszcze na sondy z DS'ami i na płytki. W międzyczasie zmieniłem trochę kod. Od teraz jest możliwość wyboru czy sterownik ma pracować do grzania czy chłodzenia, i nastawy są zapisywane w pamięci nieulotnej więc po wyłączeniu zasilania sterownik pamięta nastawy, bardzo wkurzał mnie brak takiego zapisu.

Do zrobienia pozostał interfejs do ThingSpeaka aby gdzieś się zapisywały wykresiki.

Chyba że jeszcze macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://screenshot.sh/oAiDO67lineAB

Tu masz mniej-więcej schemat. Tylko mniej-wiecej  bo zastosowałem trochę inne części których w eagle'u nie było i musiałem kombinować :)

Mam nadzieję, że schemat jest czytelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem.... post pod postem...

 

Mam niusy dla zainteresowanych:

Układy są już oprogramowanie, interfejs do thingspeaka zrobiony, pierwsza partia będzie rozsyłana w przyszłym tygodniu (jak tylko dostanę PCB)

 

Na chwilę obecną działa to tak, że możemy wybrać czy układ ma grzać czy chłodzić, histerezę można ustawić w zakresie 0-5°C z podziałką 0.1°C

Temperaturę można ustawić w całym zakresie pracy czujnika (-55°C - +125°C)

Do thingspeaka co 10 minut wysyłana jest tylko temperatura, co do tych 10 minut to może zrobić pole z częstotliwością?

Po pracy wyśle screeny jak to w tej chwili wygląda choć sam wygląd jeszcze może się do przyszłego tygodnia zmienić.

 

Teraz mała uwaga: nigdy więcej kuriera UPS! Na czujniki czekałem ponad tydzień! Przesyłka wysłana 5 stycznia, odebrałem 14 stycznia. Cała reszta dotarła w dwa-trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem załączam screeny:

Strona główna:

post-7185-0-30262000-1452892223_thumb.jpg

Ustawienia:

post-7185-0-63826300-1452892207_thumb.jpg

 

Jeśli w polu APIKey nie będzie wpisu to nie będą wysyłane dane do ThingSpeak'a

Hasło do panelu to hasło zabezpieczające ustawienia, czyli każdy może zobaczyć jaka jest temperatura i czy chłodzenie/grzanie jest aktualnie włączone ale do ustawień wejdzie tylko ten co zna hasło. Więc w razie udostępnienia panelu na zewnątrz (aby można sterować przez internet) nikt nam nie zmieni ustawień.

Sekcja sieciowa działa tak, że jeśli sterownik nie potrafi połączyć się z Twoją siecią (u mnie ESP8266_Network) to tworzy własną sieć o nazwie ESP (na czas testów zmeiniłem na Sterownik WiFi), hasło w trybie AP to hasło do sieci wifi. Myślę, że jest to na tyle proste w obsłudze że każdy sobie poradzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jasne że się da, byle telefon miał przeglądarkę (może zrobię apkę na adka ale na razie tylko przeglądarka) i połączenie WiFi :)

Warunki spełnione :)

Podsumowanie: 1. Podpinam kabelki zasilania do lodówki. 2 czujnik-sondę temperatury do wewnątrz zapinam 3. Uruchamiam stronę sterownika WIFI 4. Ustawiam temperaturę do np. piwa dolnej fermentacji (np 10 stopni) 5. Wychodzę z połączenia WIFI 6. Sterownik utrzymuje zadaną temperaturę 7. Włączam przeglądarkę po jakimś czasie i oglądam czy jest zadana temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.