Skocz do zawartości

Lodówka do fermentacji sterowana przez WiFi


Malinowy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Od dziś działam na sterowniku od Grześka i szczerze polecam. Co za ulga, że już nie trzeba latać do piwnicy z wkładami i przede wszystkim o tym pamiętać. 

Przy instalacji miałem małe problemy, od razu praktycznie dostałem odpowiedź i rozwiązanie problemu. Wszystko śmiga jak należy. 

Zdecydowanie polecam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu lodówki i sterownika od Malinowego i nasunęło mi się właśnie pytanie. Jak wynika z Waszej praktyki - czy wystarczy sama lodówka czy konieczny jest też pas grzewczy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PiotrST napisał:

Przymierzam się do zakupu lodówki i sterownika od Malinowego i nasunęło mi się właśnie pytanie. Jak wynika z Waszej praktyki - czy wystarczy sama lodówka czy konieczny jest też pas grzewczy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak wejdziesz w link podany wyzej, to tam masz czas kiedy sie zalacza zamrazarka, ile czasu mniej wiecej jest wlaczona i jak trzyma temperature. Opcja grzania jest u mnie wylaczona. Nie uzywam pasa. Sterownik na thingspeaku pokazuje przekaznik grzania kiedy zalacza i wylacza, ale nic nie jest pod niego podpiete.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wejdziesz w link podany wyzej, to tam masz czas kiedy sie zalacza zamrazarka, ile czasu mniej wiecej jest wlaczona i jak trzyma temperature. Opcja grzania jest u mnie wylaczona. Nie uzywam pasa. Sterownik na thingspeaku pokazuje przekaznik grzania kiedy zalacza i wylacza, ale nic nie jest pod niego podpiete.

Rozumiem. Pomyślałem, że pas jest podłączony... szczególnie w związku z tym, że to zamrażarka.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, PiotrST napisał:


Rozumiem. Pomyślałem, że pas jest podłączony... szczególnie w związku z tym, że to zamrażarka.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wahania temperatury 0,5 stopnia, wiec nie potrzebuje grzania. Zamrazarka niezle sobie radzi. Chodzi moze z 30min dziennie przy roznicy temp 10 stopni miedzy zewnetrzna, a piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Pyrsk ludkowie!

Po ostatnich problemach z płytkami a dokładniej z dostawcą musiałem zamówić płytki gdzie indziej i czekałem na nie 3 tygodnie. 

Ostatni dostawca dwa razy spieprzył płytki, za pierwszym razem musiałem ciąć jedną ścieżkę i dolutowywać drucik bo się ścieżki zlały a za drugim razem tak im się zlały ścieżki że nie byłem w stanie odnaleźć gdzie jest problem. Wkurzyłem się i wróciłem do tej firmy która robiła mi płytki na samym początku. Zmienił się też kolor, od teraz będą niebieskie. Niby nic to nie daje ale tak sobie ubzdurałem. Dodatkowo teraz już na górnej warstwie zostały tylko przekaźniki i złącza, wszystkie inne elementy poszły na dolną warstwę czyli sterowniki są prawie w 100% SMD. Tak to teraz wygląda:

IMG_20181006_132025.thumb.jpg.43dd3684f6c53b955af6613d8610af84.jpg

 

 

IMG_20181006_132033.thumb.jpg.d6a6f279b0b8e40a6fe839f5417faa8b.jpg

 

 

IMG_20181006_132052.thumb.jpg.96c485d814707128742ee77f871680fe.jpg

 

Oczywiście sterowniki są wycięte z tego panelu ale tak mi się prościej składa.

 

Pozdrawiam Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Godzinę temu, fort29 napisał:

Fajna sprawa. Dorzuć do tego pomiar BLG i będzie bajka. Nie zastanawiałeś się nad umieszczeniem gniazda microUSB do ładowarki i Triakami zamiast przekaźników? 

 

Triaki są i fajne i do dupy, po pierwsze mają problemy z odprowadzaniem ciepła co wiąże się z montowaniem radiatorów a przy większych prądach robi się to dużym (objętościowo) problemem. Po drugie bardzo mocno komplikuje układ bo wymaga elektrycznego odcięcia części sterującej od sterowanej. I po trzecie triaki mają sens tylko dla napięcia przemiennego, przy napięciach stałych trzeba by dołożyć układ zamykający. Niestety przekaźnik jest prostszy w obsłudze i mimo tego, że jest mniej trwały to wolę je stosować niż bawić się w układy pozbawione mechaniki.


Co do pomiary BLG to jeszcze nie widziałem dobrze działającego elektronicznego miernika gęstości, nad tym były już tutaj poruszane dyskusje i wszystkie prowadzą do jednego: nie ma to sensu lub nie ma prawa działać :).

 

Co do gniazda microUSB to nawet mi taka myśl przeszła przez głowę jak ostatnim razem zamawiałem płytki i chciałem je wrzucić ale nie zdążyłem z projektem. Może przy następnej zmianie projektu wrzucę gniazdo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu będzie sterownik zacierania wg mojego pomysłu. Sterownik będzie mógł pamiętać 8 programów, sterowanie za pomocą PID. W pierwszym prototypie było sterowanie fazowe ale przy mocach jakie są potrzebne przy warzeniu trzeba było odprowadzić bardzo duże ilości ciepła więc w drugim prototypie jest już sterowanie grupowe za pomocą przekaźników. Jest wyjście na pompę/mieszadło.

I teraz najlepsze: sterownik ma zegar RTC więc po utracie zasilania lub restarcie sterownik będzie kończył program. W przypadku dłuższej przerwy w zasilaniu i większym spadku temperatury trzeba będzie samemu zdecydować co robić dalej, czy sterownik będzie miał kończyć program czy ustawiamy coś awaryjnie. Reszta oparta o mój soft ze sterownika do lodówki, więc raczej sprawdzone rozwiązanie.

W razie co to soft będzie ewoluował wraz z rozwojem projektu. Na razie to tylko taki przedsmak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prototyp nr 3 sterownika zacierania poszedł do produkcji płytek więc mogę podać trochę więcej szczegółów.

Docelowo będą dwa wyjścia na grzałki i jedno na pompę/mieszadło. Wyjścia będą konfigurowalne, tzn albo 5V do wysterowania SSRa albo przekaźniki.  Jakiś buzzer do sygnalizowania końca zacierania, końca warzenia jak i do sygnalizowania potrzeby dodania chmielu.

Ciekawostką u mnie może być możliwość zainstalowania zintegrowanej przetwornicy 230V->5V.

Wyświetlacz dalej będzie opcją chociaż będą dwa do wyboru czyli dwuliniowy jak i czteroliniowy wyświetlacz, podejrzewam że docelowo zostawię tylko 4 liniowe. 

Tak jak już napisałem przewidziałem możliwość zaprogramowania 8 programów mimo, że teoretycznie nic mnie nie blokuje żeby to było i 100 programów, myślę że to wystarczy.

Zegar RTC będzie odpowiedzialny za pilnowanie czasu procesu jak i podtrzymanie procesu w przypadku restartu. Zegarem jest dość drogi ale bardzo fajny układ DS3231SN. 

W poniedziałek albo wtorek postaram się wrzucić screeny z ostatniego softu z mniej-więcej opisem co jak działa;) 

Aha i tak jak w przypadku sterownika lodówki tak i tutaj nie będzie żadnych fizycznych przycisków. Jak dla mnie to plus chociaż wiem, że są zwolennicy przycisków.

 

Pozdrawiam: Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malinowy mam mały problem z tym Twoim sterownikiem. Ustawiłem na swoim routerze rezerwację na DHCP dla niego i po wyłączeniu z prądu i ponownym włączeniu za cholerę nie pobiera zarezerwowanego adresu tylko zawsze nowy z puli DHCP. Wiesz może czy jest jakaś szansa na zmianę tej sytuacji? Utworzyłem sobie na pulpicie skrót do adresu IP który dla niego zarezerwowałem i ciągle muszę go edytować i zmieniać zapisany w nim adres.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.