Skocz do zawartości

Popsuty aerometr?


mateusz1.1

Rekomendowane odpowiedzi

Jako mój pierwszy post chciałbym wszystkich serdecznie przywitać!

Mam problem bo jest to moje pierwsze warzenie i od razu problem bo mój aerometr po prostu nie działa jak należy! Nie ważne co się do niego wleje wódkę, piwo, wode czy wode z cukrem zatapia się praktycznie do końca... Dziś chcialem sprawdzić piwo po 3dniach fermentacji i nic nie odczytałem... Zamieszczam poniżej zdjęcia.
Przepraszam za słabą jakość ale ciężko nocą zrobić dobre:(

Aaa dodam tak dodam że dziś posmakowalem piwo to jest strasznie gorzkie lekko kwaśne :D

post-15232-0-84535100-1451507931_thumb.jpg

post-15232-0-77697600-1451507945_thumb.jpg

post-15232-0-13670800-1451507959_thumb.jpg

post-15232-0-20935900-1451507976_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako mój pierwszy post chciałbym wszystkich serdecznie przywitać!

 

Mam problem bo jest to moje pierwsze warzenie i od razu problem bo mój aerometr po prostu nie działa jak należy! Nie ważne co się do niego wleje wódkę, piwo, wode czy wode z cukrem zatapia się praktycznie do końca... Dziś chcialem sprawdzić piwo po 3dniach fermentacji i nic nie odczytałem... Zamieszczam poniżej zdjęcia.

Przepraszam za słabą jakość ale ciężko nocą zrobić dobre:(

Aaa dodam tak dodam że dziś posmakowalem piwo to jest strasznie gorzkie lekko kwaśne :D

 

A próbówka w której mierzysz jest wystarczająco szeroka? Chodzi on w niej luzem? Sprawdź czy nie jest pęknięty, albo nie odlepiła się kartka w środku. I pytanie robisz pomiary w 20C? A czy balingomierz pokazywał od początku źle? Znasz blg początkowe piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy które były już wspomniane:

1. Spławik może dotykać dna bo za mało jest cieczy.

2. Spławik przykleja się do ścianki. 

 

Jak sprawdzić czy spławik jest ok. Weź plastikową butelkę utnij o góry tak aby można było wlać wody i mieć duży otwór, wlej wody do pełna aby spławik nie dotykał dna. Powinnien pokazywać "ZERO". Natępnie dodaj do tej wody cukru (2litry wody i 220g cukru = +/- 10blg) i spławik powinien się podnieść do góry. Jak tutaj będzie wszystko ok to należy przyjąć że twoje pomiary były niedokładne. 

 

 

PS.

Ja się tylko zastanawiam, bo co temat i zdjęcia to nie da się na nich zobaczyć. Czy aż tak trudno zrobić jest ostre zdjęcie. Ludzie to nie są aparaty na klisze gdzie każde zdjęcie sie liczyło. Teraz możemy zrobić 10 i wybrać jedno. Jak z lampą jest nie ostre to robimy bez lampy jak dalej coś jest nie tak to bierzemy pod lampę i robimy. Ja jak widze w dzisiejszych czasach takie zdjęcie to aż się dziwie czy ktoś jest na tyle ślepy aby dodawać coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak z lampą jest nie ostre to robimy bez lampy jak dalej coś jest nie tak to bierzemy pod lampę i robimy

 

Igorek, temat jest żartobliwy, fotka mniejszej jakości niż typu vga z zatartym obiektywem  :D  albo padły baterie w spławiku i gó...  widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powracam znowu...
Piwo wyszło mi delikatnie kwaskowate i tak jakby rozwodnione, słabo wyraziste więc postanowilem szybko zrobić kolejne. Tak więc tym razem zrobiłem w balonie przez dwa dni bomblowało tak że się spać za ścianą nie dało aż dziś przestało. Na powierzchni nie już wcale piany i bombluje raz na 10minut. Wyczytałem że przydałoby się napowietrzyć piwo, czy dobrym sposobem byłoby zlanie piwa z balonu do fermentatora (bez osadu?) czy tylko odkorkowanie balonu i bujanie nim? Dodam że areometr jeszcze do mnie nie zawitał :(

Edytowane przez mateusz1.1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hoho nie wiem gdzie to wyczytałeś, ale lepiej odetnij się od tego źródła :) 

napowietrzasz PRZED fermentacją burzliwą. po to każdy kontakt z powietrzem to stąpanie po cienkiej krawędzi urwiska. 

 

Tobie chodzi o rozbujanie drożdży , daj im spokojnie pracować. one sobie same dają świetnie radę. cierpliwości :) 

opisz proces, jaka temperatura, jakie drożdże itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przez dwa dni bomblowało tak że się spać za ścianą nie dało aż dziś przestało. Na powierzchni nie już wcale piany i bombluje raz na 10minut. Wyczytałem że przydałoby się napowietrzyć piwo

 

Prowokacja? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przez dwa dni bomblowało tak że się spać za ścianą nie dało aż dziś przestało. Na powierzchni nie już wcale piany i bombluje raz na 10minut. Wyczytałem że przydałoby się napowietrzyć piwo

 

Prowokacja? 

 

Raczej zwyczajnie zbyt wysoka temperatura fermentacji i już jest w zasadzie po robocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No źle czytałeś i coś źle pogłębiałeś tą wiedzę... Polecam poczytać tutaj o tym: 

 

http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki

http://www.wiki.piwo.org/Rozlew

 

Fermentuj dłużej minimum 10-12 dni gdzie ci się tak spieszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdze suche z brewkitu. No nie śpieszy ale myślałem że się popsuje jak będzie stało po fermentacji w balonie... A teraz ide czytać linki który mi podałeś. Dobranoc :)

Pytałem o dokładne, ponieważ mówisz, zę fermentujesz w 24stopniach. Nie sądzę, że dorzucili Ci jakieś drożdże, które pracują optymalnie w tej temperaturze. a nawet jeśli, to naprodukują Ci tyle estrów, że głowa mała. nie znam się na puszkach, jednego zrobiłem kiedyś, lagera właśnie i fermentując w 20C czułem już estry. estry tak bardzo nie grają z tym pseudolagerem górnej fermentacji, że ledwo mi się chciało to pić. 

Jeśli nie masz warunków to albo szukaj drożdży, które są w miarę neutralne w takich warunkach, albo rób jakieś estrowe piwa, belgi na przykład. Bo sam się zniechęcisz jak ci lagery będą łąką pachniały :) i pomyśl o zacieraniu, nie ma się czego bać, dokupujesz lodówkę i produkcja pełną parą! 

i poczytaj jeszcze trochę, bo trochę broczysz we mgle. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.