Skocz do zawartości

"lodówka" styropianowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Czas nastał na jakieś nowości w moim browarze, więc sobie pomyślałem, że najwyższy czas zmontować coś do obniżenia temperatury podczas fermentacji.

Ale oczywiście nie może się obyć bez komplikacji, ponieważ miejsca mam niezbyt wiele.

 

Moje pytanie brzmi następująco: czy lodówka zrobiona ze styropianu 2 cm grubości ma jakiś sens?

Dysponuje takim styropianem i zastanawiam się czy jest szansa, że to będzie spełniało jako tako swoją funkcję. Ewentualnie mam możliwość zrobienia ścian z podwójną warstwą, czyli wyjdzie razem 4 centymetrowe. Więcej to już mi głębokość szafy nie pozwoli.

 

Czy takie sklejenie dwóch warstw ma sens?

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem Ci punkcik za odpowiedź, bo gdybym nie wiedział o istnieniu wyszukiwarki, to byłoby jak znalazł;).

 

Ale w zasadzie mi nie pomogła, bo nadal nie wiem, czy taka lodówka byłaby sensowna, ile by trzymała temperaturę itp.

 

Zadałem to pytanie, bo za pomocą wyszukiwarki znalazłem tylko informacje o lodówkach ze styropianu grubości 5 cm lub więcej. Nie twierdzę, że mogłem przeoczyć jakąś informację, ale starałem się wychwycić informację o tematyce cieńszych ścianek i nic nie wiem.

 

Bo jeśli by to była zbyt cienka izolacja, to szkoda mojego zachodu we wpasowywaniu tego ustrojstwa, a później demontażu  po jednym dniu używania:(.

 

Ktoś może budował taką lodóweczkę, albo ma pojęcie jak to by działało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie będziesz miał tak, że wrzucisz butelkę z lodem i zapomnisz na tydzień, zamrożone wkłady trzeba będzie zmieniać w zależności od tego jak uszczelnisz tą lodówkę i od temperatury otoczenia w jakim będzie stała. ja mam z 5cm grubego styropianu i zmieniając 2x1,5l raz dziennie utrzymywałem bez problemu 15st w środku gdzie otoczenie miało 24. środek lodówki wyklejony ekranem zagrzejnikowym i uszczelniony szarą taśmą (power tape)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szczelnie zrobisz to IMO jako tako spełni swoje zadanie. Zależy jak nisko chcesz zejść z temperaturą i jak często możesz wymieniać wkłady. Jeżeli chcesz "tylko" zejść do ~18°C to pewnie 2 cm wystarczą, ale ja bym zrobił z dwóch warstw na twoim miejscu. Dużo roboty nie ma jak tylko masz czym ciąć styropian, a jak raz dobrze zrobisz to będzie służyć długo.  ;)

 

Skoro przy 5 cm da się spokojnie zejść do 13°C (niżej nie próbowałem, ale myślę, że spokojnie mogłem poniżej 10°C zejść) przy ponad 23°C na dworze to przy 2 cm pewnie też niezły efekt da się osiągnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi przede wszystkim o zejście o jakieś 4-5 stopni od temperatury pokojowej (szafkowej w zasadzie, bo tam będzie to stało;P). A temperatura otoczenia to 22-23 stopnie.

 

Czyli widzę, że powinno się dać radę o tyle bez problemu.

Po prostu moja rozkminka wzięła się od tego, że zastanawiałem się nad tym, czy przy tak cienkich ścianach nie okazałoby się, że Peta muszę co 2 godziny wymieniać, bo w takim wypadku szkoda by było zachodu.

 

Czyli warto budować lodówkę, tylko muszę się doposażyć w kilka wkładów do lodówek turystycznych i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli widzę, że powinno się dać radę o tyle bez problemu. Po prostu moja rozkminka wzięła się od tego, że zastanawiałem się nad tym, czy przy tak cienkich ścianach nie okazałoby się, że Peta muszę co 2 godziny wymieniać, bo w takim wypadku szkoda by było zachodu.   Czyli warto budować lodówkę, tylko muszę się doposażyć w kilka wkładów do lodówek turystycznych i będzie git.

 

Da radę i nie musisz mieć żadnych wkładów. Same PET-y wystarczą. Co ile czasu trzeba będzie wymieniać to sprawdzisz praktycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z pytaniami, i ja dziś poskładałem lodówę, na luźno, jeszcze nie posklejana. 

Zastanawiam się w jaki sposób wkładacie 1,5 l wkłady w rogach jak przyłożyłem jeden kawałek i się zszokowałem jak mało miejsca jest w tych rogach, wydłużyłem o 5 cm w jedną stronę i chyba uda się bez wyjmowania fermentatora 33l, chyba, że martwiłem się bezpodstawnie ;) także chwile podumałem z 3 kawałków 50/50 45/55 45/55 udało się bez żadnego odpadu poskładać.

Panowie czy zabezpieczacie środek jakąś farbą, folią czymkolwiek do kontaktu z żywnością? nie macie pokładów pleśni przez skraplanie się wody? wilgoć zapewne panuje tam wysoka. Pierwszy fermentor pójdzie za dwa dni i chciałbym należycie go przygotować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.