Skocz do zawartości

Browar Maniutek - Modernizacja


Maryush

Rekomendowane odpowiedzi

toś się chłopie zapgrejdował ;) gratulacje!

 

mógłbyś opisać proces krok-po-kroku bo nie każdy (np. ja) z samych zdjęć wie o co chodzi...

ta grzałka el. jest w kotle zaciernym? cukry/słody nie przywierają?

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toś się chłopie zapgrejdował ;) gratulacje!

 

mógłbyś opisać proces krok-po-kroku bo nie każdy (np. ja) z samych zdjęć wie o co chodzi...

ta grzałka el. jest w kotle zaciernym? cukry/słody nie przywierają?

 

przem

Wszystko dokładnie opiszę po testach.. Wrzucę też więcej szczegółowych zdjęć.

Grzałki są w wymienniku (po lewej) i w kotle warzelnym (po prawej). Zacierny nie ma zasilania. Tzn ciekła część zacieru ogrzewana jest w wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maryush

zanim opiszesz cały proces mam pytanie szczegółowe: zaintrygował mnie zwój z rury karbowanej - ja się waham czy robić chłodnicę z miedzi czy właśnie z rurki - powiedz proszę:

- jaką masz średnicę rurek

- czy przy zastosowanym przez Ciebie usztywnieniu (drut miedziany z tego co widzę) całość jest na tyle sztywna że mogłaby służyć za chłodnicę (u Ciebie rozumiem to jest zamontowane na stałe, ale ja musiałbym wkładać/wyjmować i może jeszcze trochę tą chłodnicą bełtać wewnątrz kega) i nie bujałaby się zbytnio

- jak wyglądają zakończenia rurek tzn jak przechodziłeś z rurki karbowanej na gwint? i czy rurkę da się do czegoś przyspawać, nie ma za cienkich ścianek na spaw?

 

jestem pod wrażeniem staranności wykonania tego zwoju z rurki karbowanej!

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. nie wiem co Ci powiedzieć odnośnie materiału na chłodnicę. Sam mam dylemat.

 

Wymiennik jest z rury 12/16mm, kupiona tu:

http://www.karbowane.pl/rura-karbowana-aisi-p-7.html

 

Usztywnienie z drutu miedzianego jest wystarczające, spokojnie można by taką chłodnicę stosować, wkładać, wyjmować, bełtać itp.

Przejście na gwint 1/2'' jest banalne, dostajesz od razu podkładkę, uszczelkę i nakrętkę w zestawie

http://www.karbowane.pl/nakretka-rury-p-15.html

 

Rura ma ściankę 0,2mm, więc spawanie byłoby raczej trudne. Już łatwiej to polutować.

 

Bardzo łatwo się taką rurę kształtuje. Wstępnie zwinąłem ją na grubej rurze, a potem dokładnie kształtowałem w rękami i od razu "łapałem" drutem.

 

Sam zastanawiam się czy nie wsadzić do wymiennika rury miedzianej a tę stosować jako chłodnicę. Czas pokaże. Kosztowo wychodzi podobnie, karbowana 15,25zł/mb, rura miedziana miękka 15mm też około 15zł/mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi bardzo podoba się opcja zaworu zamontowanego w dnie kega, jakiego użyłeś ? młóto szybko wylatuje?

Zawór 2'', niestety mosiężny. Na nierdzewny mnie nie stać :)

Jeszcze nie wiem jak szybko wylatuje młóto, zobaczymy po testach.. Taki sam jest w warzelnym do usuwania błotka chmielowego.

 

Planuję młóto wybierać jakąś łychą, a resztki wypłukiwać przez zawór..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Maryush, warzysz coś na sprzęcie? Chcę zrobić coś bardzo podobnego, ale po zmianie designu Forum poznikały wszystkie Twoje zdjęcia :( Mógłbyś coś ponownie wrzucić? Szczególnie interesują mnie grzałki (bo nie planuję gazu i jeszcze nie wiem jak rozwiążę grzanie w warzelnym) oraz jak tą karbowaną rurę połączyć z rurkami prowadzącymi od pompy. Nie rozważałeś zastosowania karbowanej rury jednocześnie do wymiennika i jako chłodnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Sprzęt nadal nie uruchomiony i nie przetestowany z braku czasu i warunków. Oczywiście zdjęcia wrzucę, ale najwcześniej w święta, jak będę w domu.

Chociaż sprzętu jeszcze nie testowałem, to już myślę o zmianach. Zamiast grzania w wymienniku i typowego HERMSa zastanawiam się nad grzałką w zaciernym + mieszadło i sterownik Bolka.

Rurę karbowaną bez problemu łączy się z kształtkami 1/2''. Do rury dokupujesz specjalną nakrętkę, podkładkę i uszczelkę. A nypel 1/2'' spokojnie udało mi się wkręcić w pompę.

 

Jeśli chodzi o chłodnicę, to już kupiłem kolejny kawałek rury karbowanej na chłodnicę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dziś rozpocząłem nowy sezon :) Niestety nadal w garnku emaliowanym :/ Jako, że moją chłodnicę pożyczyłem i nie zdążyłem odebrać przed warzeniem, to skręciłem z dostępnych pod ręką materiałów nową chłodnicę. Użyłem 6,20m rury karbowanej nierdzewnej DN12. Pierwszy raz będę chłodził chłodnicą z rury karbowanej. Jestem ciekaw efektu :)

 

EDIT:

Około 25l wychłodziłem do 25°C w około 25 minut :) Przy czym dość intensywnie mieszałem i regulowałem przepływ wody (na początku szybko, potem wolniej). Jestem bardzo zadowolony z wyniku :)

post-712-0-71649700-1355060423_thumb.jpg

post-712-0-94178600-1355060454_thumb.jpg

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.