Skocz do zawartości

Filtracja chmielin filtratorem bazooka


maciek1221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od kilku dni mam dylemat co do filtrowania chmielin w nowym garnku. Wstępnie byłem zainteresowany hopstopperem, który można nabyć na forum, coś tego typu: http://www.piwo.org/topic/14705-gielda-sprzedam-hop-stopper/

Szukam jednak oszczędności w rozbudowie browaru i zastanawiając się nad filtratorem z miedzi i zmywaków nierdzewnych trafiłem na filtrator typu bazooka, coś takiego: http://www.homebrewing.org/assets/images/12_inch_stainless_steel_bazooka_screen_with_1-2_inch_npt_fitting_angle_one.jpg

Miał ktoś z tym styczność? Mam zamiar to zastosować w garze 70L, jest to nierdzewka, więc nie miałbym w ogóle miedzi w browarze. Obawiam się jedynie ze względu na rozmiar tego, w porównaniu do sprzedawanego filtratora kolegi lewatywa8.

 

Co możecie powiedzieć drodzy piwowarzy, na temat tej bazooki? Na aliexpressie można kupić w przystępnych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś robić whirlpool? Ja byłem d tego negatywnie przekonany, ale po zabawie z druciakami, pończochami, filtrami to na razie whirlpool się u mnie najlepiej sprawdza (ale zaznaczam, dopiero dwie warki z jego wykorzystaniem zrobiłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak chcesz robić po taniości to najlepszy jest ... whirlpool. Jak już bedziesz miał fundusze kup sobie hop stoper, na pośrednie rozwiązania szkoda kasy.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję bazooke. Pomimo dużych oczek spełnia swoje zadanie. Zaraz po odkręceniu kranu chmiel oblepia bazooke i tworzy dodatkową warstwę filtrującą. Brzeczka jest klarowniejsza niż po whirpool`u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję bazooke. Pomimo dużych oczek spełnia swoje zadanie. Zaraz po odkręceniu kranu chmiel oblepia bazooke i tworzy dodatkową warstwę filtrującą. Brzeczka jest klarowniejsza niż po whirpool`u.

Bazooka robiona,czy kupiona? ew gdzie?

Wrzuć jakiś opis,a najlepiej foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whirpool robiłem na początku mojej przygody. Dla mnie nie jest to jakieś super rozwiązanie, bo trzeba uważać, żeby wężem nie zruszyć chmielu. Poza tym, często ruszam garnkiem, więc nic tam na dole się nie ułoży. Szukam rozwiązania typu hopstopper, czyli kończę chłodzić - odpalam kran i zlatuje brzeczka.

Ta bazooka mi się podoba, kupiłbym na Ali, to zostaje w kieszeni 80zł. Kwestia czy to się nie zapycha (chociaż z tego co czytam, to hopstopper też się zatkać lubi), i czy lepsza jest taka prosta o długości 30cm, czy taka w kształcie litery T.

 

 

Edit:

Kupiłem bazookę o długości 30cm, prostą. Z wysyłką z aliexpressu 27zł. Zobaczymy jak dojdzie, czy będzie chociaż w połowie tak dobra jak sitko ;) Dam znać, o ile ktoś za miesiąc mi przypomni :D. Pzdr

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Używam bazooki do filtracji chmielin, ale moim zdaniem jej skuteczność spada przy bardziej chmielonych piwach. Jak puściłem przez kran z zamontowaną bazooką APA po chłodzeniu, to jednak niemało syfu mi poleciało do fermentora; od tamtej pory nakładam od zewnątrz na kran taki oto woreczek z siatki 150μm i mam spokój, brzeczka leci klarowna jak nigdy. Myślę, że sama bazooka by się nadała do filtrowania w przypadku, kiedy w garze nie ląduje za dużo chmielu (zależy też, na jakiej wysokości nad dnem znajduje się kran), ale odkąd stosuję ją oraz wyżej wspomniany woreczek, to na koniec i tak zawsze jest w nim trochę chmielin - niezbyt wiele, ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując - nie nadaje się do filtracji chmielin. Liczyłem na tani zamiennik hop stoppera z nierdzewnej siatki filtracyjnej. Jak już inwestować w coś droższego niż rajstopa to dla mnie powinno to być już bezobsługowe - montaż od środka i gotuję razem z brzeczką, po gotowaniu i chłodzeniu odkręcam zawór i prosto do fermentora. Dzięki za rozwianie wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zamierzam zmontować coś podobnego do bazooki ze zdjęć powyżej tyle, że trochę grubszą i dłuższą wersję, tak aby zmniejszyć ryzyko zapchania.

Jaką siatkę filtracyjną użyć?

https://siatkifiltracyjne.com.pl/52-siatki-tkane-nierdzewne#/page-3

Waham się pomiędzy oczkiem 0,25mm a 0,19mm. Na allegro są w cenie 59 zł za 0,5m2.

Jakie oczko mają te sprzedawane na aliexpress?

Jako wzmocnienie konstrukcji jeżeli będzie taka potrzeba, planuję użyć spirali z drutu nierdzewnego.

Edytowane przez baczek1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dzisiaj filtrowałem ipa przez bazooke 30cm. nic się nie zapychało. Najpierw pojechałem słód a później po gotowaniu chmieliny. przy chmielu trochę małych drobinek przeleciało ale wyłapałem je siateczką filtracyjną założoną na końcówkę wężyka. Ogólnie zakup bazooki uważam za ok. kupiłem na alli za 25 pln paczuszka szła dokładnie 1 m-c ale się doczekałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest zaintresowany to zakupiłem kilkanaście filtratorów bazooka dla znajomych i mam kilka na zbyciu.

Przy najbliższym warzeniu zrobię test bo warzyć zamiar AIPA i zobaczę czy bazooka i zmywaki podołają.

Jak nie zapomnę to napiszę:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a nie lepiej zakupić hopstoper u kolegi z forum? Koszta nie są wygórowane, a z tego co się czyta efekty takie jakich oczekujemy :) ja osobiście zamówiłem i czekam na przesyłkę :)

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest zaintresowany to zakupiłem kilkanaście filtratorów bazooka dla znajomych i mam kilka na zbyciu.

Przy najbliższym warzeniu zrobię test bo warzyć zamiar AIPA i zobaczę czy bazooka i zmywaki podołają.

Jak nie zapomnę to napiszę:D

Jaka cena?jakie oczko,wrzuć jakieś foto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a nie lepiej zakupić hopstoper u kolegi z forum? Koszta nie są wygórowane, a z tego co się czyta efekty takie jakich oczekujemy :) ja osobiście zamówiłem i czekam na przesyłkę :)

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Mi szkoda aż tyle kasy, bo hopstopper, śrubunki, wysyłka to wychodzi wszystko około 150zł.

Za 1/3 tej kwoty można to sobie ogarnąc samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak można ogarnąć samemu tj zamówić bazookę u chińczyka... Z tego co możemy wyczytać na forum to owe bazooki stosowane są w kociołkach typu coobra/brefcrafter i użytkownicy szczególnie zadowoleni nie są.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzisiaj testowałem taki rodzaj filtracji.

 

Na bazookę 30cm założyłem 5 nierdzewnych zmywaków. Warka 70 litrów, użyte 250g chmielu w granulacie. Pierwsze spostrzeżenie - nic się nie przypaliło a zmywaki były kilka mm nad dnem (otwór mam 5cm od dna).

Pierwsze 20 minut z kranu leciało jak burza (mam pompę). Przez te 20 minut brzeczka szła z kranu do góry kadzie w celu poruszania brzeczki i przyspieszenia chłodzenia. Po chłodzeniu jak przyszło do zlewania do fermentorów to niestety ale przepływ mocno zwolnił. 2 fermentory zlewałem godzinę i 15 minut. Jest to dużo, ale nie denerwowałem się bo w tym czasie zacierałem drugą warkę i nie musiałem przy tym zleaniu stać.

Brzeczka czysta, bez chmielin z kadzi.

 

Wg mnie to bazooka ze zmywakami może się nadawać do filtracji chmielin ale raczej w mniejszych warkach czyli 25-30litrów. Tam zadziała (oczywiście długa bazooka). Cały filtrator z zamówieniem z chin i zmywakami można zrobić za 35zł, więc myślę, że warto.

 

Drugiej warka do której użyłem 600g chmielu już nie męczyłem tym filtratorem bo jednak wolę potrzymać sitko z pończochą przez 15 minut niż czekać tyle czasu ;).

 

Podsumowując: filtrator bazooka ze zmywakami tylko do małych warek. Sama bazooka puszczała chmiel jakby jej nie było.

 

Bazooka do filtracji słodu jak dla mnie dalej na pierwszym miejscu.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.