Jump to content

Dunkelweizen czy weizenbock

buber
 Share

Recommended Posts

Część, prośba o poradę. Mam ekstrakt WES pszeniczny 1,7 kg, Gozdawa pszeniczny 1,7 kg i WES bursztynowy 1,7 kg. Planuję przerobić to na dunkelweizena lub weizenbocka. Co proponujecie, jakie proporcje i chmielenie (lubelski, marynka) by jak najbardziej było to zgodne ze stylem? Obawiam się o kolor, bo z BT wychodzi ponad 90 EBC?

Rzuć okiem na to co Qbrew wypluło.

Wszystko w widełkach stylu.

Pytanie jakie drożdże dasz do 18,5 BLG i ile ich musisz mieć żeby przefermentowało bez problemu.

Osobiście takie BLG zrobiłem na lekko rozbujanych (potrząsany starter) WB-06.

weizenbock.pdf

Z Mauribrew nie miałem do czynienia w ogóle, ale dla bezpieczeństwa zrobiłbym z 12 litrów z jednego z tych ekstraktów pszenicznych na rozbujanie sucharków a potem pszeniczny i bursztynowy i jakieś 15 litrów weizenbocka rzędu 17 BLG

Myślę, że mam 20-20,5 st. C w tej chwili na pewno. Może być lekko mniej, bo wyjeżdżam na tydzień, więc mieszkanie się wychłodzi. Spróbuję, rzeczywiście, zrobić zwykłą pszenicę, a na gęstwie weizenbocka. Mam gęstwę, ale sprzed 1,5 miesiąca w lodówce. Czy da się to wykorzystać? Nie przemywałem jej, bo na razie to dla mnie czarna magia. Widać, że drożdże pracują, bo są "napęczniałe".

Ponieważ "zgubiłem" jeden ekstrakt pszeniczny, ostatecznie zrobiłem 1,7 kg pszenicznego + 1,7 kg bursztynowego. Wyszło ok. 15 litrów 16 Blg. Nachmieliłem tak, jak koźlaka pszenicznego. Dodałem nawodnione drożdze Mauribrew. Bardzo szybko ruszyły w temperaturze 18-19 st. C. Dziś już - piąty dzień fermentacji - piana powoli zanika. Przymierzać się do zakończenia fermentacji po tygodniu (jak zwykłego weziena) czy bliżej dwóch tygodni? Nie chciałbym za wcześnie grzebać w fermentorze, żeby sprawdzać Blg.  

Coś poszło nie tak. Po 7 dniach fermentacji zatrzymało się na 6,5 Blg. I od trzech dni nie chce ruszyć. Nie ma też piany. Zamieszać gęstwę z dna? Dosypać świeżych sucharów? Poradźcie.

Po 17 dniach fermentacji nadal 7 Blg. Nie pomogło kołysanie fermentorem ani dodanie nowych drożdży. Po dodaniu drożdży do próbówki też nie zeszło nawet o ociupinkę. Pytanie do doświadczonych kolegów - co dalej? Rozlewać, ile cukru do refermentacji? Szkło czy plastik? Może to jakaś infekcja, choć nie ma objawów ani optycznych ani węchowo-smakowych.

Przypomnę - ekstrakt 1,7 kg pszeniczny (WES) i ekstrakt 1,7 kg amber (Wes), gotowane godzinę. 

• 2 weeks later...

Powodów może być wiele: słabe natlenienie brzeczki, źle uwodnione drożdże, stare drożdże, zestresowanie drożdży, ekstrakty zatarte na słodko, źle prowadzona fermentacja