Skocz do zawartości

Ile blg po fermentacji?


TRicKYmAn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Zdecydowałem się w końcu na uwarzenie pierwszego piwa. Wszystko poszło względnie bez większych problemów. Jednak wydajność zacierania była tragiczna, więc zamiast zakładanych 8l 16blg wyszło mi tylko 6l 13blg. Jako że wyszło znacznie słabsze, zdecydowałem się nie rozcieńczać brzeczki.

 

Odfermentowało mi to do 5blg po 10 dniach fermentacji i się uspokoiło.

 

I tutaj jest moje pytanie - do ilu powinienem spodziewać się spadku blg, zważając na bardzo niską wydajność zacierania? Normalnie oczekiwałbym około 3,5blg, jak sądzę. Na razie zdecydowałem się zostawić to na kolejny tydzień, do następnego pomiaru.

 

Użyłem 2kg słodu pale ale oraz 0,4kg monachijskiego.

Drożdże to Safale US-05.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem teoretycznie jednotemperaturowo, jednak ciężko powiedzieć w jakiej temperaturze. To dlatego że kupiłem termometr z sondą, planowałem 68 stopni, jednak po jakimś czasie włożyłem dodatkowo termometr analogowy, który wskazał około 60 stopni. Z kolei kiedy  analogowy wskazał 68, to elektroniczny już pokazywał ponad 85, a nawet nie dotykał dna (starałem się go trzymać mniej więcej pośrodku garnka). Stąd, jak sądzę, tak niska wydajność.

 

Ach i - spodziewałbyś się trochę więcej - że odfermentuje, czy blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałby się więcej po US-05 - ale że więcej odfermentuje, czy że więcej zostanie blg na końcu?

 

1. Zacieranie - 2kg pale ale i 0,4kg monachijskiego do 8l wody, temperatury jw., początkowo około 60 stopni (mierzone w trakcie analogowym), później blisko 70.

2. Filtracja - przez durszlak (zostało sporo drobnego pyłu w brzeczce, ale to później).

3. Warzenie - 60 minut gotowania od wsypania pierwszej części chmielu.

4. Studzenie - Garnek wchodzi do zlewu zalanego zimną wodą. Trwało długo, słabo się przygotowałem.

5. Rehydratacja drożdży - US-05, w niewielkiej ilości wody, rozeszły się ładnie, ale trzymałem je zbyt długo (z powodu długiego studzenia), około 1,5h.

6. Filtracja #2 - przez durszlak i drobną płócienną szmatkę.

7. Pomiar blg - wyszło 13.

7. Zadanie drożdży i napowietrzenie - wyszło tylko 6l (sporo odparowało przy studzeniu), więc po prostu pomachałem fermentorem.

 

Przy czym - oczywiście dbałem o sterylność, wszystko zalewałem wrzątkiem lub moczyłem/psikałem OXI.

Drożdże ruszyły po 2 dniach, po kolejnych 10 zrobiłem pomiar i spróbowałem piwa. Smakuje jak niezłe AIPA, gorzej z aromatem (czuć aldehyd, jak sądzę). Gęstość 5blg.

 

Zastanawiam się, czy to co się nie zatarło (bo miało być 16blg) zwiększy mi gęstość końcową? Czy jeżeli będzie, powiedzmy, 4,5blg, to nie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem teoretycznie jednotemperaturowo, jednak ciężko powiedzieć w jakiej temperaturze. To dlatego że kupiłem termometr z sondą, planowałem 68 stopni, jednak po jakimś czasie włożyłem dodatkowo termometr analogowy, który wskazał około 60 stopni. Z kolei kiedy  analogowy wskazał 68, to elektroniczny już pokazywał ponad 85

 

Do zacierania jest niezbędna bardzo ważna  i podstawowa rzecz jaką jest termometr. I to taki dający odczyt z dokładnością co najmniej 1st C  .

Rozrzut temperatur jaki podałeś sprawia, że nawet nie powinieneś pytać o przyczynę problemów oraz o końcowe efekty, bo tego nie da się określić. 

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przy drugiej warce użyłem już tylko termometru analogowego (tego z BA).

 

Przy tej zaufałem niestety niedrogiemu urządzeniu elektronicznemu, chociaż właśnie nie całkiem zaufałem, bo w trakcie zacząłem się wspomagać analogowym. Co nie zmienia faktu, że zacieranie wyszło, chociaż mogło pójść lepiej.

 

Druga rzecz, dopiero teraz wyczytałem o co chodzi  z tym wysładzaniem - otóż nie wysładzałem, z tego też na pewno była strata blg. W drugiej warce ścisnąłem słód w szmatce, przy filtracji, i w efekcie uzyskałem docelowe 16blg (chociaż trochę mniej niż 8l), ale też posiłkowałem się wyłącznie termometrem analogowym - temp. zacierania była równa, 69 stopni.

 

Wracam do pytania - czy to, co mi się nie do końca zatarło, zwiększy blg końcowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdże ruszyły po 2 dniach ? całą paczkę dałeś ?

kurna,to taki duży starter,kupa wolnej przestrzeni w wiadrze 

chłodzenie 6l 1,5 godziny ?

szczerze jak to nic nie złapało to masz sporo szczęścia 

jak dasz na cichą jeszcze ze 100g chmielu to ci jeszcze z 1-1,5L odejdzie z chmielinami i drożdżami 

weź chłopie do następnej lepiej się przygotuj bo szkoda czasu i kasy na zabawy z durszlakiem 

 

to co ci się nie zatarło to wywaliłeś z młótem 

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- temp. zacierania była równa, 69 stopni.   Wracam do pytania - czy to, co mi się nie do końca zatarło, zwiększy blg końcowe?

 

Chyba nie zrozumiałem pytania

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem 4g drożdży, zgodnie z kalkulatorem.

 

Wiadro raptem 11l, więc nie aż tak dużo.

 

Szczerze mówiąc nie pamiętam dokładnie ile się to chłodziło, ale dość długo.  Drożdże zacząłem rehydratować jeszcze zanim wstawiłem brzeczkę do zimnej wody. Po prostu nie sądziłem że aż tak długo to potrwa (wodę zmieniałem kilka razy). Przy drugiej warce wspomogłem się zamrożoną butelką z wodą i poszło znacznie sprawniej.

 

 

Odnośnie pytania - skoro zostało więcej dekstryn, to rozumiem że odfermentuje płycej?

Edytowane przez TRicKYmAn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Półtora-godzinna rehydratacja drożdży raczej nie jest dużym problemem.

 

 

 

Odnośnie pytania - skoro zostało więcej dekstryn, to rozumiem że odfermentuje płycej?

 

 

Tak jak napisał Gawon, "to co się nie zatarło", wywaliłeś w młócie, bo nie odfiltrowałeś tego.

Inaczej rzecz ujmując, przy identycznym zacieraniu jeden uzyska 20l 14blg, drugi 19l 13blg, to zależy głownie od sposobu/umiejętności filtracji 

Edytowane przez mc007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tani termometr elektroniczny (za 5$ z aliexpress z przesyłka) i działa poprawnie - nawet się zdziwiłem że jest tak dobrze wy-kalibrowany - temperaturę gotowanej wody (brzeczki) pokazuje w przedziale 99,9C-100,1C

jedyna wada tego termometru to że jest to termometr taki z bolcem który ma niecałe 15cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Mi cała skrobia schodzi zazwyczaj po ok 40 minutach, trzymam jeszcze 10-15 min (wychodzę z założenia, że próbka z wierzchu nigdy nie będzie miarodajna do całości, choćbyśmy nie wiadomo jak mieszali). Druga sprawa - temperatura. Kilka cm nad dnem termometr (w wymieszanym zacierze) pokazuje zawsze 3-4 stopnie Celsjusza więcej, niż gdy trzymam termometr kilka cm pod powierzchnią. Jak wiadomo, przemiana skrobi w cukier odbywa się w dosyć wąskim zakresie temperatur toteż warto śledzić rozkład temperatury, jeśli chcemy uzyskać jak najwyższą wydajność zacierania. Kolejny temat to BLG - stosując stosunek 1 kg słodu na 3,5 litra wody otrzymuję po filtracji i wysładzaniu w granicach 14 BLG (IPA i pochodne). Rozcieńczam trochę, 12,5 BLG w zupełności wystarczy (nie odczujemy różnicy a mamy litr czyli dwie butelki trunku więcej). Fermentację dzielę na burzliwą i cichą (1 i 2 tygodnie). Po co? Przelewanie z fermentora do fermentora to co prawda ryzyko zakażenia ale z drugiej strony dodatkowa filtracja zanieczyszczeń stałych - uważam że warto zaryzykować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,
chciałbym się podłączyć pod temat. Otóż zatarłem brzeczkę z myślą o Barley Wine, pierwsze 13 litrów filtratu poszło na BW (ekstrakt po chmieleniu 26%), kolejne 13 litrów filtratu poszło na Double IPA (ekstrakt po chmieleniu 21%).
Barley Wine potraktowałem drożdżami WLP099, Double IPA jednodniową gęstwą z suchych drożdży Mangrove Jack's M44 (drożdże odfermentowały wcześniej AIPA z 20 Blg do 3,5 Blg).
Po 4 tygodniach fermentacji BW odfermentowało z 26 do 2 Blg, zaś Double IPA z 21 Blg do 6 Blg (ciut za wysokie to blg).

I tu pytanie: czy na stopień odfermentowania Double IPA mogło wpłynąć wysładzanie?

 

Do BW poszła brzeczka przednia, resztę zacieru porządnie wysłodziłem (młóto pozostało suche jak wióry) i może do Double IPA trafiło dużo cukrów niefermentowalnych?
Dodam, że zacierałem na wytrawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też bym tak obstawiał, ale z drugiej strony gęstwa była świeża, a drożdże z niej odfermentowały wcześniejszą brzeczkę z 20 do 3.5 Blg. Po tygodniu cichej blg wynosi wciąż 6, a ja się zastanawiam czy jak się nic nie zmieni przez kolejne 2 tygodnie to czy butelkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym butelkował, jeśli faktycznie ekstrakt się nie zmieni. Końcowy ekstrakt tego piwa z wysłodzin mnie nie dziwi - bardziej mnie zastanawia jak to drugie piwo zjechało z 26blg do 2blg. Nie sądziłem, że da się aż tak wytrawnie zatrzeć brzeczkę.

Edytowane przez pralat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z 26blg do 2blg

bo te 2blg to wskazanie areometru, a nie faktyczna zawartość cukrów :smilies:

Alkohol obniża wskazania, a w tym piwie pewnie trochę go jest.

 

Zacierałem mocno wytrawnie, ale sam się zdziwiłem tym wynikiem, bo nigdy nie miałem odfermentowania do takiego poziomu i już myślałem że te WLP099 to takie żarłoki. Faktycznie alkohol ma mniejszą gęstość niż woda, może istnieje jakiś wzór korygujący :)

 

Idąc tą drogą piwo z wysłodzin ma faktycznie jeszcze mniejsze odfermentowanie niż wskazuje na to balingometr. Myślałem, żeby dołożyć do niego gęstwy z WLP099 i pozostawić na tydzień w fermentorze, ale nie będę już kombinował i zabutelkuję. Jak będą granaty to nie omieszkam pochwalić się w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

może istnieje jakiś wzór korygujący

istnieje (ale go nie znam i nie wiem gdzie szukać :( )

 

 

Idąc tą drogą piwo z wysłodzin ma faktycznie jeszcze mniejsze odfermentowanie niż wskazuje na to balingometr

Każde piwo ma wyższe blg niż wskazuje spławik ;)

W przypadku słabych piw można to chyba jednak pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.