Skocz do zawartości

mętny kolsch


hajclander

Rekomendowane odpowiedzi

26 października butelkowałem kolosch z zestawu homebrewing (drożdże s-33). Piwo jest wyśmienite ale jest mętnawe. Jest taki jakby pyłek, ktory osadza sie na ściankach butelki. Niby sie klaruje ale bardzo powoli jak na takie piwo- teraz jest ok 3-4cm od góry w miare przejrzyste. Czy przyczyną jest zbyt drobne mielenie? Testowałem nowy młynek na minimalnej szczelinie i było dosyć dużo mąki. Może dostała się ta mąka razem z filtratem i teraz mam to zmacone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej obwinił drożdże, S-33 nie tworzą w butelce zbitego osadu na dnie. W jakiej temperaturze leżakuje twoje piwo? Spróbuj schować kilka butelek na parę dni do możliwie jak najniższej temperatury (byle więcej niż 0) i porównaj z tymi przechowywanymi w cieplejszym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak w 2 warkach z tego sezonu, jedna, to lager, a druga ejl.

Ja obwiniam za to źle przeprowadzoną fermentację lub zbyt wczesne przelanie na cichą, w wyniku czego drożdże słabo flokulują.

Często takie zmętnienie występuję w belgijskich piwach, a jak wiadomo te drożdże są szczególnie wymagające i czułe.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak w 2 warkach z tego sezonu, jedna, to lager, a druga ejl.

Ja obwiniam za to źle przeprowadzoną fermentację lub zbyt wczesne przelanie na cichą, w wyniku czego drożdże słabo flokulują.

Często takie zmętnienie występuję w belgijskich piwach, a jak wiadomo te drożdże są szczególnie wymagające i czułe.

Zacierałem je 29-09 a na cichą 08-10 i w butelki jak pisałem 26-10. Może rzeczywiście za wcześnie na cichą ale w instrukcji jest 5 dni na burzliwą. Fermentowało w temp ok 18-19 a w butelkach ma od 15 do 18. Wezmę kilka butelek do lodówki i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.