Jump to content

mętny kolsch

hajclander
 Share

Recommended Posts

26 października butelkowałem kolosch z zestawu homebrewing (drożdże s-33). Piwo jest wyśmienite ale jest mętnawe. Jest taki jakby pyłek, ktory osadza sie na ściankach butelki. Niby sie klaruje ale bardzo powoli jak na takie piwo- teraz jest ok 3-4cm od góry w miare przejrzyste. Czy przyczyną jest zbyt drobne mielenie? Testowałem nowy młynek na minimalnej szczelinie i było dosyć dużo mąki. Może dostała się ta mąka razem z filtratem i teraz mam to zmacone.

Ja bym raczej obwinił drożdże, S-33 nie tworzą w butelce zbitego osadu na dnie. W jakiej temperaturze leżakuje twoje piwo? Spróbuj schować kilka butelek na parę dni do możliwie jak najniższej temperatury (byle więcej niż 0) i porównaj z tymi przechowywanymi w cieplejszym miejscu.

Mam tak w 2 warkach z tego sezonu, jedna, to lager, a druga ejl.

Ja obwiniam za to źle przeprowadzoną fermentację lub zbyt wczesne przelanie na cichą, w wyniku czego drożdże słabo flokulują.

Często takie zmętnienie występuję w belgijskich piwach, a jak wiadomo te drożdże są szczególnie wymagające i czułe.

Edited by karczmarz

Mam tak w 2 warkach z tego sezonu, jedna, to lager, a druga ejl.

Ja obwiniam za to źle przeprowadzoną fermentację lub zbyt wczesne przelanie na cichą, w wyniku czego drożdże słabo flokulują.

Często takie zmętnienie występuję w belgijskich piwach, a jak wiadomo te drożdże są szczególnie wymagające i czułe.

Zacierałem je 29-09 a na cichą 08-10 i w butelki jak pisałem 26-10. Może rzeczywiście za wcześnie na cichą ale w instrukcji jest 5 dni na burzliwą. Fermentowało w temp ok 18-19 a w butelkach ma od 15 do 18. Wezmę kilka butelek do lodówki i zobaczymy.