Skocz do zawartości

Jodowy wskaźnik skrobi


wojek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie właśnie zaczęły się przymrozki a ja zostawiłem na balkonie buteleczkę z jodowym wskaźnikiem skrobii - czy mozna go jeszcze używać jeśli był w minusowej temperaturze??

Chyba najprościej będzie go sprawdzić używając papki z mąki. Jeśli się zabarwi to znaczy, że jest ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Z chemicznego punktu widzenia albo może sie wykrystalizować lub wyparuje. W pierwszym przepadku w roztworze (na dnie butelki) wydzieli sie krystaliczny jod (raczej niemożliwe) lub jod ulotni (wyparuje) się z roztworu ale w tym momencie zobaczysz ze go tam nie ma bo roztwór stanie sie przeźroczysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Ja radzę sprawdzić od czasu do czasu wskaźnik sposobem takim jak opisałam powyżej, gdyż zdarzyło mi się, że wskaźnik nie działał.

A ja sprawdzam z mąką + troszkę wody bez zbędnych ceregieli. Mam dodatkowe pytanie bo sam zaczynałem od płynu lugola z apteki. Czy ten wskaźnik specjalny do skrobi to różni się czymś szczególnym od lugola czy to powiedzmy to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Cieszę się bardzo, że mam jeszcze płyn lugola - w tej chwili próbując go kupić najadłbym się wstydu a może nawet wzbudził panikę. Chociaż z rodzinką śmiejemy się, że w razie katastrofy atomowej będziemy bezpieczni - płyn lugola jest, zapasy piwa, którym można się żywić są - możemy się zabunkrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie się skończył i powiem wam ,że kupić teraz płyn Lugola to niełatwa sprawa. Objechałem kilka aptek i nic.. Dopiero w jednej kupiłem jodynę. Wydaje mi się , że powinno zadziałać. Wzrok farmaceutki, w wiadomych okolicznościach, kiedy zapytałem czy jest płyn Lugola - bezcenny :)

 

PS. ( Dodam , że miałą okulary , zsunęła je lekko na nos i spojrzała na mnie znad okularów , całość okraszając wymownym "hmmm..." ) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój używam od 2007 - miałem taką duuużą butelkę. Dziś podczas prób albo barwi na żółto albo czerwono - czasem lekki fioletowy :)

Także chyba działą. Poza tym jak chce mi się sprawdzać Blg to akurat wszystko zgadza się z przepisem. W zdolności odfermentowania też nie ujmuje - drożdże idą na brzeczce jak burza. Jaki z tegomorał ? Skoro piwo wychodzi jak trzeba to próba jodowa również jest miarodajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Jaki z tegomorał ? Skoro piwo wychodzi jak trzeba to próba jodowa również jest miarodajna.

Sory, ale to co napisałeś się nie trzyma ni kupy ni dupy, albo nie ogarniam Twojego spojrzenia na warzenie piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wskaźnik kupiony jeszcze z całym zestawem z BA... z czasem zaczął wskazywać brak skrobii coraz wcześniej, doszło nawet do 10 min. Nieufny jednak w jego wskazania - trzymałem się zasad... i słusznie, jak się potem okazało :). Kupiłem Lugolę na glicerynie (bodaj), bo roztwór wodny już wyszedł z użycia, no i dopiero wyszło... :P... polegając na jego wskazaniach zacieranie jednotemperaturowe przedłużam z reguły o 5 - 10 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdziłem w domu i okazało się, że w buteleczce są już resztki na dnie. Na 1-2 warki wystarczy.

Byłem w aptece zapytać się o płyn Lugola ale nie ma.

Zobaczę w innych.

 

Przezornie od razu mówię, że potrzebny mi jest do sprawdzania obecności skrobi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.