Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Warka#2   Zlewanie na cichą

Dzisiaj podczas gotowania warki nr.3 postanowiliśmy przelać zawartość fermentora z RED IPA na fermentację cichą.

 

Blg wynosiło 3, tyle ile ostatnio.

 

Podczas przelewania lekko napowietrzyliśmy brzeczkę bo nie zwróciliśmy uwagi, że wężyk nie jest zanurzony w cieczy.

 

Niestety mam tylko 2 fermentory w tym jeden z kranikiem, więc musieliśmy umyć fermentor i przelać piwo z powrotem. Wyszło około 24 litry piwa.

 

Gęstwa pobrana, tym razem nie chmieliłem na burzliwą, także jest postęp. Oby tak dalej.

post-14999-0-80146100-1452118558_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak czytałem podobno najlepiej fermentują w niższych temperaturach 16 stopni coś w tym stylu. Tak piszą na forum.
To, że ktoś coś pisze na forum nie znaczy, że to jest dobre i do tego należy się stosować, ziarna od plew też trzeba oddzielić.  

 

No dobra, ale ogólnie z Weizenami jest zasada, że suma temperatur zadania i fermentacji jest 30. Czyli zadajecie w 10 dajecie dojsc do 20, zadajecie w 12 dajecie dojść do 18 itp. Zadanie powinno być w zimnie, a potem pozwoli temperatura powinna narastac, wtedy będzie najwięcej aromatu banana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#3 WHISKY RAUCH WEIZEN (W+R+W=2015) bo 3króli

FERMENTUJE!!!

Udało się po 24 godzinach od zadania albo trochę wcześniej pojawiła się piana.

Niestety nie udało się bo z zaplanowanych 16 stopni wyszło 19. W garażu jest około 15, ale piwo stało przy lekko grzejącym kaloryferze i owinięte w 2 koce

(termometr był od strony kaloryfera właśnie wewnątrz całej konstrukcji)

 

Teraz wyjąłem gąsior z kocy i zobaczymy jak będzie. Termometr wskazuje 17 stopni, ale na wszelki wypadek owinąłem w jeden cienki kocyk :)

 

Na szczęście goździki/gwoździe czuć.

Teraz tylko doprawić bananem i będzie bajka.

 

Zobaczcie jak powinna wyglądać piana!

post-14999-0-64253000-1452204405_thumb.jpg

post-14999-0-23616100-1452204436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#4 RUSSIAN IMPERIAL STOUT "IWAN IV GROŹNY"

Jako przyszły zwycięzca warszawskich bitew piwnych muszę uwarzyć finałowego RISa.

Myślicie, że jest sens zakładać osobny wątek w poszukiwaniu odpowiedniej receptury?
Pozdrawiam :)

P.S. Warzenie dopiero po udanej sesji, więc na razie koniec roboty. Do zobaczenia w drugiej połowie lutego.

Powodzenia na sesji!
 

post-14999-0-97733500-1452205438_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślicie, że jest sens zakładać osobny wątek w poszukiwaniu odpowiedniej receptury?

 

Akurat receptur na RISy na forum jest całe zatrzęsienie, prędzej znowu byś dostał burę. :D   Rzuć okiem do zapisków innych piwowarów, lwia ich część ma już risa za sobą, a samą recepturę łatwo znajdziesz, bo większość umieszcza w pierwszym poście listę warek, więc to kwestia paru chwil, ew. ctrl+f ;)

 

No i wzajemnie życzę powodzenia w czasie sesji! Chociaż ja w ramach uspokojenia nerwów zabieram się za warzenie jeszcze przed egzaminami. 

Edytowane przez Jezier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Myślicie, że jest sens zakładać osobny wątek w poszukiwaniu odpowiedniej receptury?

 

Akurat receptur na RISy na forum jest całe zatrzęsienie, prędzej znowu byś dostał burę. :D   Rzuć okiem do zapisków innych piwowarów, lwia ich część ma już risa za sobą, a samą recepturę łatwo znajdziesz, bo większość umieszcza w pierwszym poście listę warek, więc to kwestia paru chwil, ew. ctrl+f ;)

 

No i wzajemnie życzę powodzenia w czasie sesji! Chociaż ja w ramach uspokojenia nerwów zabieram się za warzenie jeszcze przed egzaminami. 

 

Miała być prowokacja, ale się nie udała, ja dostałem zakaz po tym jak w ciągu niecałego miesiąca uwarzyłem 3 piwa. Teraz dopiero po sesji mogę coś podziałać. A nie za bardzo się uczyłem jak na razie.

I muszę kupić/zrobić chłodnicę bo mnie zlinczują za przenoszenie gara do wanny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak czytałem podobno najlepiej fermentują w niższych temperaturach 16 stopni coś w tym stylu. Tak piszą na forum.
To, że ktoś coś pisze na forum nie znaczy, że to jest dobre i do tego należy się stosować, ziarna od plew też trzeba oddzielić.  

 

No dobra, ale ogólnie z Weizenami jest zasada, że suma temperatur zadania i fermentacji jest 30. Czyli zadajecie w 10 dajecie dojsc do 20, zadajecie w 12 dajecie dojść do 18 itp. Zadanie powinno być w zimnie, a potem pozwoli temperatura powinna narastac, wtedy będzie najwięcej aromatu banana.

 

 

Skąd ty taką teorię wyciągnąłeś? :D Udowodnij ją metodą różniczkową ;)

 

Drożdże zadaje się w temperaturze, w której będzie prowadzona fermentacja!! Czyli jak planujesz 19C to drożdże dajesz w 19C. To jest prawidłowa teoria, ogarnij sobie książkę yeast the practical guide to beer fermentation, a nie mnożysz jakieś mity, które sensu nie mają....

 

 

 

Jako przyszły zwycięzca warszawskich bitew piwnych muszę uwarzyć finałowego RISa. Myślicie, że jest sens zakładać osobny wątek w poszukiwaniu odpowiedniej receptury? Pozdrawiam P.S. Warzenie dopiero po udanej sesji, więc na razie koniec roboty. Do zobaczenia w drugiej połowie lutego. Powodzenia na sesji!

 

 

Dobry jesteś ;) Było kilka konkursów w RIS-ach ogarnij sobie receptury zwycięzców, ale nie wiem czy to Ci potrzebne ;) Widzę, że taki spec z Ciebie, że powinieneś sobie poradzić z tak błahą sprawą jak receptura.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ogólnie z Weizenami jest zasada, że suma temperatur zadania i fermentacji jest 30.

 

Uwazam, ze juz powinienes zaczac pisac ksiazke dla piwowarow. Mysl nad tytulem, ale moze cos zaproponuje: "Piwowarstwo dla zaawansowanych - najwieksze tajniki".

 

Jako przyszły zwycięzca warszawskich bitew piwnych muszę uwarzyć finałowego RISa.

 

6eab438620_.jpg

 

Myślicie, że jest sens zakładać osobny wątek w poszukiwaniu odpowiedniej receptury?

 

Powinienes. To bardzo wazne. Mysle, ze Cieszyn juz powinien robic puchar z twoim nazwiskiem jako nastepnego GCH.

 

Zobaczcie jak powinna wyglądać piana!

 

Cudowna. Slij to zdjecie na konkurs: "najlepsza piana 2016".

 

Czy ty nie dostrzegasz tego, ze z kazdym swoim postem nieco sie wyglupiasz? Moze wez przemysl swoje podejscie, bo chyba nie dostrzegasz tez tego, ze inni po prostu maja z ciebie beke.

Edytowane przez dziadekszuwarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skąd ty taką teorię wyciągnąłeś? :D Udowodnij ją metodą różniczkową ;) Drożdże zadaje się w temperaturze, w której będzie prowadzona fermentacja!! Czyli jak planujesz 19C to drożdże dajesz w 19C. To jest prawidłowa teoria, ogarnij sobie książkę yeast the practical guide to beer fermentation, a nie mnożysz jakieś mity, które sensu nie mają....

 

Warto wypróbować regułę podaną przez Erica Warnera w książce „German Wheat Beer” poleca on, aby suma temperatury zadania drożdży i fermentacji burzliwej wynosiła 30°C. Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie.

Prosto ze strony blog.homebrewing.pl prowadzonej przez Dorotę Chrapek, którą serdecznie pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!BONUS! (z dedykacją dla Dziadka Szuwarka i Browaru Undeath)

 

Nie wiesz jak skutecznie mierzyć temperaturę brzeczki?

 

Zainwestuj w super turbo warząchew i zapomnij o problemach z utrzymaniem stałej temperatury.

 

Zalety naszego super produktu:

  • niska cena
  • możesz zrobić go sam
  • łatwa naprawa
  • designerski look
  • możliwość dalszych modyfikacji.

 

A oto nasza turbo łycha!

 

 

post-14999-0-75423400-1452273740_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skąd ty taką teorię wyciągnąłeś? :D Udowodnij ją metodą różniczkową ;) Drożdże zadaje się w temperaturze, w której będzie prowadzona fermentacja!! Czyli jak planujesz 19C to drożdże dajesz w 19C. To jest prawidłowa teoria, ogarnij sobie książkę yeast the practical guide to beer fermentation, a nie mnożysz jakieś mity, które sensu nie mają....

 

Warto wypróbować regułę podaną przez Erica Warnera w książce „German Wheat Beer” poleca on, aby suma temperatury zadania drożdży i fermentacji burzliwej wynosiła 30°C. Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie.

Prosto ze strony blog.homebrewing.pl prowadzonej przez Dorotę Chrapek, którą serdecznie pozdrawiam :)

 

 

Tak, ale na to sobie mogą pozwolić piwowarzy, którzy już się obyli z fermentacją, a nie osoby, które mają dość ogromne problemy z podstawami... Po drugie doczytaj czego dotyczy ta reguła - stosujemy ją do gęstw głównie i prawidłowej ilości drożdży, gdy użyjesz drożdży z saszetki będziesz miał problem. Po za tym jeżeli:

 

 

Odpowiednio przeprowadzona fermentacja z użyciem dedykowanych szczepów drożdży jest kluczem do sukcesu. Niezwykle istotna jest temperatura fermentacji, to od niej zależy balans pomiędzy „goździkiem” a „bananem”. Stara regułka mówi, że im niższa temperatura fermentacji tym więcej aromatów goździkowych, a im wyższa tym więcej wyczujemy estrów, które skutecznie zakryją fenolowe nuty. Zdecydowanie należy unikać zbyt wysokiej temperatury gdyż mogą pojawić się niezbyt miłe, dominujące zapachy gumy balonowej, słodkich owoców. Temperatura fermentacji piw pszenicznych raczej nie powinna przekraczać 20-21°C, a zalecana jest niższa, czyli około 18-19°C.

 

 

Warto wypróbować regułę podaną przez Erica Warnera w książce „German Wheat Beer” poleca on, aby suma temperatury zadania drożdży i fermentacji burzliwej wynosiła 30°C. Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie.  

Ważna jest też ilość drożdży, mniejsza ilość (underpitching) może powodować dużą produkcję octanu izoamylu, więc „banany” będą grać pierwsze skrzypce, a zadanie większej ilości drożdży niż zalecana (overpitching) pozwala wydobyć aromaty goździkowe.

 

Z całego tego akapitu wyciągnąłeś tylko wniosek o tej regule to gratuluje... Poczytałeś tylko blog, książki nie widziałeś nawet. Ja nie miałem też jej w ręku ale zagraniczne fora podają, że stosujemy tą regułę tylko dla gęstw. Popatrz sobie na przepisy osób, które wygrywały w stylu Pszenicznym, często nawet osoby doświadczone nie stosują tego zabiegu. Znam tylko jedną osobę do tej pory, która w taki sposób zestresowała drożdże i sama do końca nie była pewna czy przez to.  Spójrz sobie do linku: http://beerandwinejournal.com/german-wheat-beer-iv/ i poczytaj komentarze z stosowania tej metody.

 

Tu masz przeprowadzone testy z różnych metod wyciągnięcia banana z piwa: http://www.ahaconference.org/wp-content/uploads/presentations/2011/2011%20-%20Brewing%20Bavarian%20Hefeweizen%20-%20Harold%20J.%20Gulbransen.pdf

 

Do tego bardzo gorąco polecam książkę Stana Hieronimusa - Brewing with Wheat, znajdują się tam obszerne komentarze do metod podanych przez Erica Warnera, a także przykłady.

 

!BONUS! (z dedykacją dla Dziadka Szuwarka i Browaru Undeath)

 

Nie wiesz jak skutecznie mierzyć temperaturę brzeczki?

 

Chciałeś być śmieszny? Bo jesteś żenujący... Uważaj żeby żyłka Ci nie pękła jak poznasz elektroniczne termometry albo z kapilarą... Dwa zainwestuj sobie w termometry ciekłokrystaliczne jak chcesz mieć pomiar temperatury brzeczki. Trzy twój sposób jest bardzo słaby pomiaru - termometr którego używasz jest bardzo nie dokładny - sam go też przerabiałem i po dwóch warkach kupiłem porządniejszy. Kolejna rzecz prosisz się tym sposobem o infekcje, jeżeli wsadzasz tą łychę do schłodzonej brzeczki.

 

Odechciewa mi się pomagać takim osobom jak Ty. Kilka osób już próbowało Cię nawrócić na dobrą ścieżkę, ale widzę że uważasz że wiesz lepiej wszystko. Trudno twój wybór, powodzenia.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skąd ty taką teorię wyciągnąłeś? :D Udowodnij ją metodą różniczkową ;) Drożdże zadaje się w temperaturze, w której będzie prowadzona fermentacja!! Czyli jak planujesz 19C to drożdże dajesz w 19C. To jest prawidłowa teoria, ogarnij sobie książkę yeast the practical guide to beer fermentation, a nie mnożysz jakieś mity, które sensu nie mają....

 

Warto wypróbować regułę podaną przez Erica Warnera w książce „German Wheat Beer” poleca on, aby suma temperatury zadania drożdży i fermentacji burzliwej wynosiła 30°C. Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie.

Prosto ze strony blog.homebrewing.pl prowadzonej przez Dorotę Chrapek, którą serdecznie pozdrawiam :)

 

 

Tak, ale na to sobie mogą pozwolić piwowarzy, którzy już się obyli z fermentacją, a nie osoby, które mają dość ogromne problemy z podstawami... Po drugie doczytaj czego dotyczy ta reguła - stosujemy ją do gęstw głównie i prawidłowej ilości drożdży, gdy użyjesz drożdży z saszetki będziesz miał problem. Po za tym jeżeli:

 

 

Odpowiednio przeprowadzona fermentacja z użyciem dedykowanych szczepów drożdży jest kluczem do sukcesu. Niezwykle istotna jest temperatura fermentacji, to od niej zależy balans pomiędzy „goździkiem” a „bananem”. Stara regułka mówi, że im niższa temperatura fermentacji tym więcej aromatów goździkowych, a im wyższa tym więcej wyczujemy estrów, które skutecznie zakryją fenolowe nuty. Zdecydowanie należy unikać zbyt wysokiej temperatury gdyż mogą pojawić się niezbyt miłe, dominujące zapachy gumy balonowej, słodkich owoców. Temperatura fermentacji piw pszenicznych raczej nie powinna przekraczać 20-21°C, a zalecana jest niższa, czyli około 18-19°C.

 

 

Warto wypróbować regułę podaną przez Erica Warnera w książce „German Wheat Beer” poleca on, aby suma temperatury zadania drożdży i fermentacji burzliwej wynosiła 30°C. Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie.  

Ważna jest też ilość drożdży, mniejsza ilość (underpitching) może powodować dużą produkcję octanu izoamylu, więc „banany” będą grać pierwsze skrzypce, a zadanie większej ilości drożdży niż zalecana (overpitching) pozwala wydobyć aromaty goździkowe.

 

Z całego tego akapitu wyciągnąłeś tylko wniosek o tej regule to gratuluje... Poczytałeś tylko blog, książki nie widziałeś nawet. Ja nie miałem też jej w ręku ale zagraniczne fora podają, że stosujemy tą regułę tylko dla gęstw. Popatrz sobie na przepisy osób, które wygrywały w stylu Pszenicznym, często nawet osoby doświadczone nie stosują tego zabiegu. Znam tylko jedną osobę do tej pory, która w taki sposób zestresowała drożdże i sama do końca nie była pewna czy przez to.  Spójrz sobie do linku: http://beerandwinejournal.com/german-wheat-beer-iv/ i poczytaj komentarze z stosowania tej metody.

 

Tu masz przeprowadzone testy z różnych metod wyciągnięcia banana z piwa: http://www.ahaconference.org/wp-content/uploads/presentations/2011/2011%20-%20Brewing%20Bavarian%20Hefeweizen%20-%20Harold%20J.%20Gulbransen.pdf

 

Do tego bardzo gorąco polecam książkę Stana Hieronimusa - Brewing with Wheat, znajdują się tam obszerne komentarze do metod podanych przez Erica Warnera, a także przykłady.

 

!BONUS! (z dedykacją dla Dziadka Szuwarka i Browaru Undeath)

 

Nie wiesz jak skutecznie mierzyć temperaturę brzeczki?

 

Chciałeś być śmieszny? Bo jesteś żenujący... Uważaj żeby żyłka Ci nie pękła jak poznasz elektroniczne termometry albo z kapilarą... Dwa zainwestuj sobie w termometry ciekłokrystaliczne jak chcesz mieć pomiar temperatury brzeczki. Trzy twój sposób jest bardzo słaby pomiaru - termometr którego używasz jest bardzo nie dokładny - sam go też przerabiałem i po dwóch warkach kupiłem porządniejszy. Kolejna rzecz prosisz się tym sposobem o infekcje, jeżeli wsadzasz tą łychę do schłodzonej brzeczki.

 

Odechciewa mi się pomagać takim osobą jak Ty. Kilka osób już próbowało Cię nawrócić na dobrą ścieżkę, ale widzę że uważasz że wiesz lepiej wszystko. Trudno twój wybór, powodzenia.

 

Właśnie myślę nad termometrem o takim http://allegro.pl/termometr-led-destylator-browar-wedzarnia-ds18b20-i5885160374.html

A ten post ostatni to chyba przeniosę do zrób to sam, to będzie dla potomnych :)

A tak ogółem, to co jest trudnego w regulowaniu temperatury fermentacji, że tylko doświadczeni mogą to robić. Browar to nie apteka cytując klasyka.

Czasem więc styka, a czasem nie styka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A tak ogółem, to co jest trudnego w regulowaniu temperatury fermentacji, że tylko doświadczeni mogą to robić. Browar to nie apteka cytując klasyka.

 

W regulowaniu nic, ale jaki będziesz miał punkt odniesienia przy braku doświadczenia? Załóżmy, że zastosujesz tą metodę da ci mega banana, a za 3 miesiące zrobisz podobne piwo i gówno sam goździk.

 

 

 

A ten post ostatni to chyba przeniosę do zrób to sam, to będzie dla potomnych

 

Proszę nie rób tego... 

 

 

 

Właśnie myślę nad termometrem o takim http://allegro.pl/te...5885160374.html

 

Dobry termometr, ale ogarnij sobie go u chińczyków na aliekspes bo kosztuje tam połowę tej ceny, a ten sam chińczyk go składał... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tak ogółem, to co jest trudnego w regulowaniu temperatury fermentacji, że tylko doświadczeni mogą to robić. 

 

Nic :P Owijaj dalej fermentator kocami w temperaturze otoczenia 17 stopni :) Powodzenia :)

Kolego poważnie trochę pokory, bo na każdym kroku piszesz pierdoły. 

 

Browar to nie apteka cytując klasyka.

Czasem więc styka, a czasem nie styka.

 

No właśnie sztuka prowadzenia fermentacji polega na tym żeby zawsze stykało :) Zmień mentora, albo wyciągaj prawidłowe wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!BONUS! (z dedykacją dla Dziadka Szuwarka i Browaru Undeath)

 

Nie wiesz jak skutecznie mierzyć temperaturę brzeczki?

Mierzenie temperatury wykonałby bez problemu przedszkolak, ale jak widac po twoim patencie czasami i starsi moga miec z tym problemy.

 

P.S. Warzenie dopiero po udanej sesji, więc na razie koniec roboty. Do zobaczenia w drugiej połowie lutego.

Ej no nie rob nam tego. Tak dlugo cie nie bedzie? Szkoda. Powodzenia na sesji. Z czego egzaminy? Prawo polskie, karne, konstytucyjne, administracyjne, miedzynarodowe?

 

P.S. Tak na powaznie to czy nie moglbys wrocic na forum w drugiej polowie lutego, ale 2080 roku? :)

Edytowane przez dziadekszuwarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka#2 RED IPA chmielenie na zimno

Dzisiaj pierwszy raz w życiu chmieliłem na zimno, do fermentora poszło 100 gram chmielu, po 50 gram Rakau i Weimea z Nowej Zelandii, bo amerykańskiego chmielu nie było w sklepie :(.

Przed chmieleniem zmierzyłem blg, nadal twardo stoi na trójce.

W fermentorze zero piany, ale trochę fermentuje, bo pokrywka szczelnie zamknięta unosi się do góry.

 

Warka#3 WHISKY RAUCH WEIZEN 5/6 dzień fermentacji.

Pierwsze 2 dni fermentacji przebiegały zadowalająco, potem w całym garażu zaczęło pięknie pachnieć SIARKĄ, na szczęście dzisiaj zapach nie jest aż tak mocny i chyba powoli ulatuje w eter. Teraz piwo fermentuje w temperaturze 18/20 stopni. Za kilka dni zamierzam przenieść w wyższą żeby uwolnić banana.

 

P.S.Co do egzaminów to w tym semestrze Logika i Prawoznawstwo.

post-14999-0-99736500-1452528219_thumb.jpg

post-14999-0-09101400-1452528234_thumb.jpg

post-14999-0-49664300-1452528252_thumb.jpg

post-14999-0-27546700-1452528272_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka#2 RED IPA 2 dzień od chmielenia na zimno

2 dzień po chmieleniu na powierzchni piwa zrobił się taki ładny chmielowy kożuszek, pytanie jest następujące, kierować się radami tych, którzy twierdzą, że chmielenie na zimno daje najlepsze efekty po 2-3 dniach i potem już nic więcej chmiele nie wnoszą do piwa czy czekać dalej?

Fotka w załączniku:

post-14999-0-54154000-1452633030_thumb.jpg

post-14999-0-51941600-1452633057_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam lubić ten wątek. Toć to lepsze niż kabarety :D  Raz pisze, że zadaje drożdże w 12°C, żeby uzyskać banana. Chwilę później, że podnosi powyżej 20°C, żeby "uwolnić banana".  Uwolnijcie wszystkie banany!!! One męczą się w Waszych fermentorach!!!

Normalnie do łez się ubawiłem. Ludzie starają się dać dobre rady, ale zosiasamosia wie lepiej. Przy takim podejściu nie zyskasz wielu sympatyków i zniechęcisz do pomagania nowym wszystkowidzącym. Bo i po co.

Powodzenia na bitwach i jest mi przykro, że nie jest mi przykro, że nie będę musiał tego próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam lubić ten wątek. Toć to lepsze niż kabarety :D  Raz pisze, że zadaje drożdże w 12°C, żeby uzyskać banana. Chwilę później, że podnosi powyżej 20°C, żeby "uwolnić banana".  Uwolnijcie wszystkie banany!!! One męczą się w Waszych fermentorach!!!

Normalnie do łez się ubawiłem. Ludzie starają się dać dobre rady, ale zosiasamosia wie lepiej. Przy takim podejściu nie zyskasz wielu sympatyków i zniechęcisz do pomagania nowym wszystkowidzącym. Bo i po co.

Powodzenia na bitwach i jest mi przykro, że nie jest mi przykro, że nie będę musiał tego próbować.

Napisałem na początku, że zadaję w niskiej temperaturze, bo chcę goździka, a potem, że będę podwyższał aż do banana. Nic o bananie w 12 stopniach nie było. A fermentor otworzyłem żeby zobaczyć czy mogę już zlewać do butelek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wypróbować regułę podaną przez Erica Warnera w książce „German Wheat Beer” poleca on, aby suma temperatury zadania drożdży i fermentacji burzliwej wynosiła 30°C. Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie.

 

I chyba wszystko w temacie. Gdzie tu piszesz o goździkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka#2 RED IPA 2 dzień od chmielenia na zimno

...

Fotka w załączniku:

 

Co ty z tym wiadrem robiłeś że chmiel jest na ściankach?

Mieszałeś? 

to pachnie lekkim ( albo nawet nie lekkim ) mokrym kartonem - chmielem tego nie przykryjesz dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.