Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

WARKA#2 WARZENIE REDSKIN-RED IPA

Jutro zamierzam uwarzyć moje drugie piwo, niestety nie było wszystkich składników i tak:

Crystal 40L został zamieniony na Caramunich ze Strzegomia,

Crystal 90L na Caraaroma z Weyermana

Black malt wybrałem Carafa III z Weyermana

 

Jeśli chodzi o chmiele to nie było Amarillo i mam zamiast tego 50g Simcoe i Cascade i teraz pytanie co z tym zrobić, ma ktoś pomysł?

Niby przepis był na szyszki a ja mam granulat czyli nie mam o dużo za mało :)

 

Proszę o szybką odpowiedź co mam zrobić z chmielami.

post-14999-0-56872000-1451332744_thumb.jpg

post-14999-0-98514700-1451332765_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według "niezależnych, amerykańskich naukowców" po 48h chmielenia na zimno w temperaturze tzw. pokojowej jest już po zabawie i nic więcej dobrego się tam nie wydarzy. Ja od paru warek się stosuję, 2 dni na zimno, 1 dzień cold crash w lodówce i aromat jest zadowalająco intensywny. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#2 RED SKIN RED IPA

 

Tym razem również nie obyło się bez problemów, bo po wsypaniu słodów odkryliśmy razem z moim kolegą, że piwa jest dużo więcej niż powinno być. Ostatecznie miało wyjść 20 litrów piwa 16blg, a nam wyszło 26,5 litra piwa 15blg, nie wiem jak to możliwe, ale nam się udało.

 

Przy okazji razem z kolegą przemeblowaliśmy trochę warzelnię. (Zdjęcia w załącznikach)

 

Surowce to:

 

Słody:

  • Strzegom Pale Ale 3kg
  • Strzegom Monachijski typ I 2.3 kg
  • Caramunich 0,4kg
  • Caraaroma 0,2kg
  • Carafa III 0,03kg (trzy ostatnie z Weyermana)

 

Chmiele:

  • Simcoe i Cascade po 50g
  • dojdzie jakiś amerykański na zimno też 50g, ale czekam na świeżą dostawę.

 

Drożdże:

  • US 05 suche

 

WARZENIE

 

Zacieranie (30l)

60' w 65 stopniach(tym razem stała temperatura)

5' do 10' w temperaturaze 75 stopni, żeby łatwiej filtrować.

 

Wysładzanie (do pełnego fermentora 30 33litrów)

Garnek 6 litrów wlany zanim breczka odsłoniła młóto, pod koniec trochę się zatkało i daliśmy sobie spokój.

 

Gotowanie

30' na pusto

60' Simcoe 30g na goryczkę

30' Cascade 25g na smak

5' 20g Simcoe i 25g Cascade na aromat

 

Chłodzenie

Przenieśliśmy kocioł do wanny, ciężki jak cholera, chłodzenie około 45 minut, breczka wystygła do 25 stopni.

 

Fermentacja

Wyszło 26,5 litra brzeczki o gęstości 15blg, drożdże wystartowane 15 30 minut przed zadaniem w 100 mililitrach wody,

Brzeczka napowietrzona podczas przelewania z góry z kotła do fermentora.

Fermentacja w pokoju(15C temperatura) fermentor w jednym kocu i w kartonie.

 

Komentarz

Błędy:

za dużo wody na początku, ale wyszło całkiem ok.

 

 

 

post-14999-0-85886600-1451505733_thumb.jpg

post-14999-0-77465300-1451505874_thumb.jpg

post-14999-0-33956700-1451505940_thumb.jpg

post-14999-0-72763500-1451505956_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#2 RED IPA RED SKIN

Ostatnio(2 dni temu) w fermentorze było wszystko ładnie pięknie piana itp.

dzisiaj zaglądam i takie coś, to zielone to chmiel chyba, ale nie jestem pewny, piwo pachnie ładnie chmielem

Wszystko jest ok?

post-14999-0-28914500-1451688381_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fermentacja burzliwa? Jeśli tak, to po prostu piana opadła i większość drożdży poszło na dno. A te kawałki to raczej drożdże. Nie zawsze wszystkie chcą opaść na dno. Bo skąd miałby się tam wziąć chmiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwieranie wiadra co 2 dni to proszenie sie o infekcje. Zadajesz drozdze, zamykasz wiadro i zapominasz o nim na 2 tygodnie. Bo co twoje zagladanie przyspieszy ? Z tego co widze to masz przezroczyste fermentory, to juz calkiem nie mam pojecia na co otwierac wiadro.

Edytowane przez crusher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwieranie wiadra co 2 dni to proszenie sie o infekcje. Zadajesz drozdze, zamykasz wiadro i zapominasz o nim na 2 tygodnie. Bo co twoje zagladanie przyspieszy ? Z tego co widze to masz przezroczyste fermentory, to juz calkiem nie mam pojecia na co otwierac wiadro.

 

Ale ja zazwyczaj po tygodniu przelewam na cichą, a poza tym wieko mi paruje i lubię patrzeć na pracujące piwo, raczej nic nie przyśpieszy. Teraz się boję jedynie, że mi temperatura spadnie w fermentowni przez te mrozy. :(

Edytowane przez lukas95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja zazwyczaj po tygodniu przelewam na cichą

To się odzwyczaj.

 

lubię patrzeć na pracujące piwo

Tego też się odzwyczaj, a przynajmniej poprzez otwieranie wieka. Masz przezroczyste fermentory to przez nie patrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ile można przyjąć dla typowej IPY?

no ...

najczęściej tyle ile drożdże potrzebują ;)

 

Moje drożdże potrzebują tydzień burzliwej i tydzień cichej bo ich ulubiona liczba to 7. Dziękuję, dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja zazwyczaj po tygodniu przelewam na cichą,

biorąc pod uwagę aktualny opis

"Rok założenia:2015

  • Liczba warek:2

"

muszę przyznać, że ubawiłeś mnie na ten wieczór ;)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje drożdże potrzebują tydzień burzliwej i tydzień cichej bo ich ulubiona liczba to 7. Dziękuję, dobranoc.

Próbuję zrozumieć Twoje podejście i nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Dr2 odpowiedział Ci i tak w miarę łagodnie, ale bardzo trafnie, a Ty się unosisz.

 

Twoja wypowiedź, mimo dobrych rad dawanych Ci w Twoim wątku, nie jest zbyt uprzejma. Zauważyłem, że Ty i tak robisz po swojemu. Skoro Twoje drożdże tyle potrzebują, a Ty jesteś taki doświadczony piwowar, to rób tak dalej tylko później nie pisz na forum pytań z prośbą o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają jak się czyta te mądrości :) Ale niektórzy tak mają, że sami są mądrzejsi od wszystkich. A potem ból i płacz i kolejne wątki dlaczego moje piwo pachnie tym a tym, dlaczego mam granaty, itp. Ja bym kolego jednak posłuchał rad bardziej doświadczonych piwowarów, a przede wszystkim poczytał trochę wątków na temat podstaw warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają jak się czyta te mądrości :) Ale niektórzy tak mają, że sami są mądrzejsi od wszystkich. A potem ból i płacz i kolejne wątki dlaczego moje piwo pachnie tym a tym, dlaczego mam granaty, itp. Ja bym kolego jednak posłuchał rad bardziej doświadczonych piwowarów, a przede wszystkim poczytał trochę wątków na temat podstaw warzenia.

Moja wypowiedź miała formę żarciku, a Wy od razu, że nie słucha rad. Posłucham rad, zmierzę wieczorem ile spadło blg, zmierzę we wtorek czy spadło o przynajmniej 2 blg w stosunku do wcześniejszego, a jak nie spadnie to przeleję na cichą. Dziękuję za dobre rady i na prawdę je szanuję. Także się nie spinajcie. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka#2           Po 5 dniach fermentacji burzliwej.

Dzisiaj zmierzyłem zawartość cukru w brzeczce. Ekstrakt brzeczki nastawnej to 15 blg, po 5 dniach burzliwej fermentacji spadło do 3 blg.

 

Z resztek z cukromierza, które spróbowałem mogę tylko powiedzieć, że czuć karmel i słodycz, ale próbka była naprawdę mała, kilka kropel.

 

Ogólnie po otwarciu fermentora ładnie pachnie chmielem i słodem, także nie jest źle. Załączam fotkę dla ciekawych.

 

Co do temperatury fermentacji to przebiega ona w przedpokoju gdzie temperatura wynosi około 15 stopni i jest niestabilna, dlatego fermentor trzymam w pudle i 2 kocach.

 

Pozdrawiam i przepraszam za niezbyt rozsądną ironie z wyższych postów.

post-14999-0-02157800-1451832353_thumb.jpg

post-14999-0-97384600-1451832377_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#3 WHISKY RAUCH WEIZEN (W+R+W=2015) bo 3króli

 

Tym razem wszystko poszło bez zarzutów, pomagał mi kolega Janek, (sponsor surowców na to piwo, dziękuję za pomoc).

Dodałem trochę więcej wody do zacierania, ale ostatecznie wyszło idealnie piwa. Jedyny problem to temperatura z którą nie udało się zejść do planowanych 14 stopni. Zadaliśmy drożdże do mniej więcej 19-20 stopni.

 

Przy okazji ulepszyłem łyżkę warzelną- teraz mierzy temperaturę i ma profesjonalną podziałkę.

 

Surowce to:

 

Słody:

  • Pszeniczny -Weyermann 1,5kg
  • Pale Ale Strzegom 1 kg
  • Whisky Castle Malting (30-45) 1 kg
  • Grodziski Weyermann 0,5 kg

Chmiele:

  • Hallertauer (polski) 50 g

 

Drożdże:

  • FM41 Gwoździe i Banany 30ml

WARZENIE

 

Zacieranie (15l)

44 C 20 min  podgrzanie 10 minut 64 C 55 min  podgrzanie 5 minut 72 C 30 min 78 C 1 min

Wysładzanie (do 26-27 litrów)

Garnek 6 litrów wlany zanim breczka odsłoniła młóto, na początku nie chciało lecieć nie wiem czemu, ale poruszyliśmy oplotem i dało rade.

Gotowanie

 

Gotowanie Hallertau 25 g 60 min 4.5 % Gotowanie Hallertau 25 g 10 min 4.5 %        

Chłodzenie

Przenieśliśmy kocioł do wanny, ciężki jak cholera, chłodzenie około 45 minut, breczka wystygła do 25 stopni, potem na dwór i dociągnęła do 20, musieliśmy już kończyć niestety :(

 

Fermentacja

Wyszły 22 litry brzeczki o gęstości 12blg, drożdże wlane prosto do brzeczki po wlaniu połowy brzeczki do gąsiora.

Brzeczka napowietrzona podczas przelewania z góry z kotła do gąsiora.

Fermentacja w pokoju(15C temperatura) fermentor w jednym kocu.

 

Komentarz

W miarę udana warka, tylko szkoda, że bez startera

 

Czy to normalne, że fermentor po 2 godzinach tak wygląda?

post-14999-0-41547300-1452114751_thumb.jpg

post-14999-0-35417600-1452114773_thumb.jpg

post-14999-0-86332800-1452114806_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to są osady białkowe.  

 

 

 

Fermentacja w pokoju(15C temperatura) fermentor w jednym kocu.
 

 

a specyfikację dla drożdży kolega czytał? http://www.fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm41-gwozdzie-i-banany/?

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to są osady białkowe.  

 

 

 

Fermentacja w pokoju(15C temperatura) fermentor w jednym kocu.
 

 

a specyfikację dla drożdży kolega czytał? http://www.fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm41-gwozdzie-i-banany/?

Tak czytałem podobno najlepiej fermentują w niższych temperaturach 16 stopni coś w tym stylu. Tak piszą na forum.

Ogólnie chciałem zadać w 14 żeby drożdże zszokować i dostać trochę goździków, a potem dzień po dniu podnosić o jeden stopień aż do 16 i na ostatnie dni w 18 stopni wstawić żeby banan wszedł, ale zadałem za szybko, bo musiałem lecieć :)

Edytowane przez lukas95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak czytałem podobno najlepiej fermentują w niższych temperaturach 16 stopni coś w tym stylu. Tak piszą na forum.
To, że ktoś coś pisze na forum nie znaczy, że to jest dobre i do tego należy się stosować, ziarna od plew też trzeba oddzielić.  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.