Skocz do zawartości

Dark lager z ekstraktów - receptura - prośba o pomoc


dnt

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.


Zima, więc pomyślałem, że zrobię pierwszego w życiu lagera. Warzę z ekstraktów niechmielonych (wiem, zacieraj, zacieraj, ale nie - mam kuchnię 4 mkw a do tego nie czuję się jeszcze na siłach). 


Pomyślałem, że podniosę poprzeczkę i chciałbym zrobić coś w stylu mojego ulubionego dark lagera czyli Czarnej Dziury z Pinty. Mam do tego piwa senstyment, bo było to moje pierwsze, które można nazwać kraftowym i to przy szklance Czarnej Dziury powiedziałem "o wow! piwo może mieć smak!".


 


Zwracam się o pomoc. Zakładana warka ma 10-12l, a wstępna receptura na nią jest taka jak niżej. Rzućcie fachowym okiem i powiedzcie co zmienić, by efekt był choć trochę zbliżony do Czarnej Dziury.


 


Ciemy WES 1,7kg


słód do tzw. steppingu (30 minut parzenia w 70-80 stopniach C) 200g Cafafa III Special


chmiele:


Hallertau Tradition 25g 60'


Spalt Select 25g 15'


drożdże Saflager W 34/70


Fermentacja w 12-13 stopniach 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt się nie podejmuje Ci pomóc, to ja napiszę trochę głupot. To zawsze mobilizuje innych by sprostować moje bzdury :D

 

Nie pamiętam już za bardzo Czarnej Dziury, więc będzie trochę na przypał...

Z tego co kojarzę to robiąc ciemne piwa 20l używa się jednej puszki ciemnego ekstraktu i jednej jasnego i do tego dodatkowo jakiś palony słód.

W związku z tym podmieniłbym ten ciemny ekstrakt na bursztynowy (wciąż ciemniejsze od jasnego) i skrócił "parzenie" Carafy do 10-15 minut, aby nie dała zbyt wiele paloności, a na kolor powinno wystarczyć. Możesz ewentualnie próbować wyciągać z niej kolor zimną wodą, ale jak to zrobić, to musisz sam poszukać.

 

Temperatura fermentacji lepiej by była w okolicach 10-11°C.

Z chmieleniem nic nie dam rady podpowiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemny ekstrakt słodowy jest wytwarzany m.in. ze słodów pilzneńskich i monachijskich, a barwiony jest głównie barwiącym, więc nie ma potrzeby zamiany na bursztynowy jeśli piwo ma być na prawdę ciemne.

 

Jak chcesz bardziej palone aromaty, to możesz parzyć CARAFA, a jak chcesz jedynie kolor, to możesz zalać na dobę około 700ml letnią wodą, potem odfiltrować, zagotować i wlać do nastawionego piwa.

 

O ile pamięć mnie nie myli, to Pinta używa również Sinamaru, więc raczej bym poszedł w kierunku zimnego maceratu słodu CARAFA.

 

25g na 60' w 10l warce zdecydowanie za dużo w takim piwie, daj połowę z tego, na aromat jest ok.

 

Odnośnie temperatury fermentacji staraj się 12 nie przekroczyć, te drożdże mają szybką tendencję do produkcji estrów już nieznacznie powyżej tego zakresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za pomoc.

Karczmarz: chciałbym trochę paloności wyciągnąć z tej Carafy, bo wydaje mi się że w Dziurze coś takiego czuję.

Chmielu dam mniej.

No i największe wyzwanie przede mną: utrzymanie poniżej 12 stopni w styropianie :)

 

Ciemny ekstrakt słodowy jest wytwarzany m.in. ze słodów pilzneńskich i monachijskich, a barwiony jest głównie barwiącym, więc nie ma potrzeby zamiany na bursztynowy jeśli piwo ma być na prawdę ciemne.

 

Jak chcesz bardziej palone aromaty, to możesz parzyć CARAFA, a jak chcesz jedynie kolor, to możesz zalać na dobę około 700ml letnią wodą, potem odfiltrować, zagotować i wlać do nastawionego piwa.

 

O ile pamięć mnie nie myli, to Pinta używa również Sinamaru, więc raczej bym poszedł w kierunku zimnego maceratu słodu CARAFA.

 

25g na 60' w 10l warce zdecydowanie za dużo w takim piwie, daj połowę z tego, na aromat jest ok.

 

Odnośnie temperatury fermentacji staraj się 12 nie przekroczyć, te drożdże mają szybką tendencję do produkcji estrów już nieznacznie powyżej tego zakresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

słód do tzw. steppingu (30 minut parzenia w 70-80 stopniach C) 200g Cafafa III Special

 

Ja tylko w kwestii formalnej: stepping to jest chyba rodzaj aerobiku   ;)   Zaparzanie słodów to steeping (albo po prostu zaparzanie).

 

Co do ekstraktu to policzyłem że przy bursztynowym powinieneś dostać jakieś 60EBC, a przy ciemnym 80, więc tak czy tak w szlance będzie czarne.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stepping to jest chyba rodzaj aerobiku

 

A jakże, ciągle się mylę przy tym słowie :) Dzięki.

 

Zrobię z ciemnego WESa, bo w składzie ma słód monachijski, który ma też Czarna Dziura.

 

No i nie będę się jednak bawił w 10l, zrobię 20 - ta sama robota. Dołożę 1,7kg jasnego WESa

Edytowane przez dnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.