Jump to content

Wędzone Ale

Recommended Posts

Cześć.

Mam zamiar uwarzyć jakies piwo wędzone. Nie mam warunków na rauchbocka i inne lagery wiec mysle o wędzonym ale.

Lekkie bursztynowego koloru i wyraznie wędzone. Moj plan na zasyp wyglada tak:

2kg bestmaltz rauch

2 kg mochijski typ2

Drozdze to s04 a chmielił będę sybillą

60 min- 40g

5 min - 20g

I co wy o tym ? Ma to sens?

Ja uwarzyłem coś takiego:
-2,1kg monachijski typ I
-1kg wędzony weyermann
-1kg żytni wędzony
-0,26kg bursztynowy
-0,1kg karmelowy jasny
-0,055kg czekoladowy jasny(właściwie dla korekty barwy)

Zacierane 30' w 63st i 40' w 72st.

Piwo dzięki słodowi żytniemu wyszło znacznie gęstsze niż wynikałoby to z ekstraktu(11,5 przy 23L), wyczuwalne coś w okolicach 14BLG.
Chmielić na aromat wg mnie nie ma sensu. Moje zrobiło furorę wśród znajomych, chociaż wiem, że receptura nie najlepsza ;)

Zależy jakiej wędzonki oczekujesz, bestmaltz daje delikatny aromat popiołu z ogniska i bardzo fajnie komponuje się ze steinbachem, który z kolei jest oscypkowy, a w ciemnych piwach wychodzi z niego śliwka. 50% wędzonego besta da niewiele wędzonki, ale może wyjść bardzo fajne piwo edukacyjne dla przyszłych amatorów mocnych wrażeń :D

Ja jestem mega zadowolony z uzyskanego przeze mnie efektu. Ten słód żytni wędzony ma super intensywny zapach, ale z kolei weyermann jest bardzo delikatny, że się tak wyrażę. Całość przełożyła się na aromat wędzonej, świeżej szynki. Ogniska i oscypka brak. Ta pełnia zależy tez chyba od BLG, u mnie przy ~11,5BLG wyszło to bardzo sensownie. Można zacierać tylko na wytrawnie, wywalając całkowicie karmel. Aha, ja fermentowałem us-05, bo taką gęstwę akurat miałem.

Robiłem stouta wędzonego owsianego. Dodałem ~20% wędzonego Bestmalza. Wędzonkę czułem delikatnie przy rozlewaniu, ślicznie pachniało, wędzona czekolada. Tydzień po rozlewie wędzonkę czuć tylko retronosowo, bardzo delikanie. Za to jest dużo czekolada i paloność, która pewnie tłumi wędzonkę. Następnym razem dodam co najmniej 50% wędzonki. Będzie rewelacja.