Skocz do zawartości

Milk Stout


Mat89

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

Zwracam się do Was z pytaniem o sprawdzenie zasypu, czy taki zasyp pod milk stouta ma sens? W zamyśle ma wyjść pełny czekoladowy milk stout:

Pale ale 4,5 kg
Weyermann pszeniczny 0,5 kg
Caraaroma (350 EBC) 0,5kg
Płatki owsiane 0,5kg
Carafa II 0,3 kg
Palony jęczmień 0,3kg
Carafa I 0,2 kg

 

No i 0,5 kg laktozy.

 

Co o tym sądzicie? Jakie drożdże polecacie do stouta? S-04 czy coś innego?

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda spoko, dużo jaśniejszych wersji Carafa wnosi sporo czekolady, więc powinno to zrobić robotę.

Cararomy sporo, a ona wnosi do młodego piwa kwaśność, z czasem znika, ale myślę, że możesz sobie ją w tym piwie darować.

 

Jak to jedna z Twoich pierwszych warek, to S-04 będą dobrym wyborem. Jeśli piwo wyjdzie dobre, to możesz z czasem powtórzyć recepturę na drożdżach płynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz też zmniejszyć ilośc palonego jęczmienia - mnie ostatnio przy 0,2kg Owsiany Stout wyszedł dosyć mocno palony - na tyle palony, że konsumencko trafia głównie do fanów Stoutów :)

 

Piwko 14Blg, zasyp (bodajże 5,2kg) wyglądał mniej więcej tak:

- Pale Ale 61%

- płatki owsiane 15% (0,8kg)

- czekoladowy ciemny 6%

- czekoladowy jasny 4%

- jasne karmele - 10%

- jęczmień palony - 4% (0,2kg)

 

Generalnie piwko wyszło fajne, czekoladka bardzo ciekawa, aczkolwiek przytłumiona palonością (co jest z resztą poprawne). Fermentowane na S-04 w 17-18C.

W następnej iteracji zwiększę ilość płatków owsianych (z 0,8 do 1,0kg), zamienię czekolady (4% ciemnej, 6% jasnej) oraz być może zmniejszę odrobionę ilość palonego jęczmienia (z 0,2 do 0,15kg). "Być może", ponieważ po zmniejszeniu ilości ciemnej czekolady i zwiększeniu płatków owsianych paloność już powinna się zredukować, a piwo wyszło naprawdę ok i wymaga tylko lekkiej korekty. Sypnę też chyba trochę pszenicy, bo piana jest bardzo fajna, ale szybko znika (może przez płatki owsiane i tą oleistość?).

 

Weź też pod uwagę, że masz jeszcze laktozę, która też tej paloności trochę Ci zetnie w odbiorze.

Jak będziesz chciał to odezwij się - odgrzebę i wrzucę Ci recepturę, bo nie mam czasu ostatnio aktualizować swojego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym trochę odkopać temat bo dopiero teraz zabieram się za warzenie. Ostateczna receptura wygląda tak:

4,5 kg Pale Ale

Pszeniczny jasny 500g

Carafa Special II 500g

Carafa Special III 300g

Pszeniczny czekoladowy 300g

Płatki owsiane 500g

Laktoza 500g

Drożdże S-04

 

I teraz kilka pytań, czy zacierać wszystkie słody razem czy najpierw jasne i część ciemnych np. czy wszystkie ciemne później. Kolejne pytanie czy jedna paczuszka drożdży wystarczy na planowane 16 blg i 20 litrów piwa. I ostatnie pytanie czy 20-21 °C podczas fermentacji to nie za dużo, bo może być mi ciężko zejść poniżej takiej temperatury. Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.