Skocz do zawartości

Sonda do termometru IKEA


amorph

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga. Tak samo dzieje się z termometrem z biowinu, dostepnym w sklepach piwowarskich i marketach. Wygląda tak samo i zalewa się również tak samo:-/

Jedyne co Biowinowi wyszło w miarę ok to śrutownik i to tylko ze względu na cenę bo cała reszta ich produktów jest niestety kiepska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda owy czujnik w tym termometrze:

temp.jpg

 

 

A tak wygląda jeszcze nie zalutowany w takiej samej  obudowie DO-35 :cool: , wstawiłem pierwszy lepszy z brzegu nie w tym nominale co w ikejowskim ale nie o to chodziło  :D

DKF303B5 Termistor NCT 30Kohm @ 25'C DO-35 :: SM Elektronik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Jak już chcesz kupić nowy czujnik temperatury, to prawdopodobnie rolę tego elementu pełni termistor i pod tym hasłem trzeba szukać (bo nie wiem jaki masz konkretnie).

 

Ale zalany czujnik jest najczęściej do odratowania. Rozmontuj sondę, osusz czujnik i będzie działo. Samą gilzę sondy można szybciej wysuszyć suszarką, by przyśpieszyć proces parowania. Do montażu użyj trochę termo pasty i ponownie zmontuj. Przy czym warto zabezpieczyć teraz połączenie gilzy i przewodu rurką silikonową, a same brzegi silikonem spożywczym/akwarystycznym takim do 300 stopni (patent wyczytany na tym forum, działa jak trzeba). Jak uszkodzisz znacznie gilzę przy demontażu sondy (Ikea niestety ma mechanie), to możesz kupić bardziej trwałą np tutaj: http://destylandia.pl/index.php?id_product=2303&controller=product&search_query=sonda&results=8(niestety w cenie drugiego termometru, ale za to już chyba na wieki :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3268991.html, z tego co piszą były/są dwie wersje tego termometru. Może Ci to pomoże. Jest również szansa, że termorezystor/termoparę masz w gilzie - może się da ją lekko ogrzać i wystukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem termorezystor, wiem, bo raz naprawiałem, a drugi raz zostawiłem na potem i jakoś zaginął. Podejrzewam kota, ale nie chce się skubany przyznać, tylko patrzy jakby nie rozumiał o co go pytam. 

Wiem, że to NTC, ale nie wiem jaka wartość. Pewno 5k albo 10k, ale może też być inna, a nie bardzo chce mi się eksperymentować. Jakby ktoś mógł zmierzyć rezystancję np. w 20oC i jakiejś innej - najlepiej 0oC, to bym wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W termometrze z Ikei termorezystor 50k . Żadna wielka filozofia tam nie zastosowana , można stosować w obudowie średnica której nie przekracza 2-2,5mm ,  warto wybierać z tolerancją 1% lub  mniejszą , bo są też z 5% a to już lipa straszna .

P.s co do odnośnika d elektrody ..... hm jak zawsze tam tylko bełkot , od dawna bez sensu IMHO. 

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W termometrze z Ikei termorezystor 50k . Żadna wielka filozofia tam nie zastosowana , można stosować w obudowie średnica której nie przekracza 2-2,5mm ,  warto wybierać z tolerancją 1% lub  mniejszą , bo są też z 5% a to już lipa straszna .

P.s co do odnośnika d elektrody ..... hm jak zawsze tam tylko bełkot , od dawna bez sensu IMHO. 

Jednak 50k... OK, dzięki wielkie   :beer: . Co do elektrody, to też tak uważam, czasem może trochę naprowadzą na trop, ale i tak trzeba samemu poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

masz może możliwość zmierzenia wartości tego termistora?

było już podane

 

 

W termometrze z Ikei termorezystor 50k . Żadna wielka filozofia tam nie zastosowana , można stosować w obudowie średnica której nie przekracza 2-2,5mm ,warto wybierać z tolerancją 1% lubmniejszą , bo są też z 5% a to już lipa straszna .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Próbował ktoś zrobić tą sondę od zera? Z zebranych tu informacji wydaje się to na tyle proste, że aż podejrzane:

- termistor 5k;

- wtyk microjack;

- rurka, np kapilarna miedziana 2 - 2,5mm

- przewód (np. w osłonie silikonowej);

 

Gotowych gilz w tym rozmiarze nie namierzyłem, ale może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś testowałem nowy termometr z iKEI ( ten z hermetyczną sondą ) tam zastosowali termistor  o innym nominale  , tak że te termometry stary i nowy mają nie kompatybilne sondy ( podejrzewam że poszli za normalnością i zastosowali standardowe  sondy ) . Jak by co dziś wieczorem sprawdzę i napiszę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, czy możliwe że mi Ikeowski termometr o 2 stopnie zawyża? Miał ktoś tak? Dodam tylko że baterie dałem słaba bo pod ręką nowej brak.

 

Edit: dobra, alarm odwołany, nowa bateria poprawiła odczyt.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez dpiast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te urodziny była kapslownica HD, za rok może być i termometr hehe

 

A tak ogólnie to zawsze warze na dwa termometry, analogowy i cyfrowy tak w razie W. Ostatnio właśnie padł mi elektryczny podczas gotowania ale całe szczęście był ten drugi.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez dpiast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.