Skocz do zawartości

Hop stopper z miękkiej siatki


camilos

Rekomendowane odpowiedzi

Parę osób kupiło tę siatkę: http://www.piwo.org/topic/19004-gie%C5%82da-siatka-200%C2%B5m-na-hop-stopper-biab/

Jak wasze projekty? Jak ją montujecie? Warzę w tradycyjnej emalii i zastanawiam się w którą stronę pójść, czy coś takiego:

 

-418842308707758990.jpg

tylko zamiast zaworu będzie wężyk z jakimś ciężkim elementem, aby leżało spokojnie na dnie przy zlewaniu, czy może jednak:

2011-09-25_12-01-14_629.jpgmontować w fermentorze i na to zlewać ochłodzoną brzeczkę po whirpoolu. 

 

W 2gim rozwiązaniu obawiam się, że chmiele i osady mogą blokować oczka, co może sprawić, że będzie się przelewało górą. 

Plusem 2giego rozwiązania jest możliwość  stosowania po chmieleniu na zimno oraz klarowaniu żelatyną.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie prościej damską skarpetkę z licry zawiązać na końcu węża? Ładnie zatrzymuje chmieliny i osady białkowe. Sposób to prosty, tani, skuteczny. Skarpetę łatwo pozyskać i jest wielokrotnego użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Parę osób kupiło tę siatkę: http://www.piwo.org/topic/19004-gie%C5%82da-siatka-200%C2%B5m-na-hop-stopper-biab/

Jak wasze projekty? Jak ją montujecie? Warzę w tradycyjnej emalii i zastanawiam się w którą stronę pójść, czy coś takiego:

 

-418842308707758990.jpg

tylko zamiast zaworu będzie wężyk z jakimś ciężkim elementem, aby leżało spokojnie na dnie przy zlewaniu, czy może jednak:

2011-09-25_12-01-14_629.jpgmontować w fermentorze i na to zlewać ochłodzoną brzeczkę po whirpoolu. 

 

W 2gim rozwiązaniu obawiam się, że chmiele i osady mogą blokować oczka, co może sprawić, że będzie się przelewało górą. 

Plusem 2giego rozwiązania jest możliwość  stosowania po chmieleniu na zimno oraz klarowaniu żelatyną.

 

Jakie są efekty? jakie rozwiązanie wybrałeś?

Zastanawiam się nad kupnem siatki, czym można ją zszyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja jest zszyta zwykłą białą bawełnianą nicią, w najprostszy sposób - w formie "ślepego" rękawa (zszyte z 2ch stron). W wiadrze przypinam go do ścianki i wrzucam tam końcówkę węża. Najprostszy z możliwych sposobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testowałeś może filtrowanie chmielin po chmieleniu na zimno? składałeś jakoś tą siatkę na pół czy na ileś razy żeby zagęścić przelot?

 

EDYTA: a jak z dezynfekcją?

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wrzucam swój hop spider z worka nylonowego 200 mikronów 7" na 17" kupiony za jakieś 24zł  z przesyłką z aliexpress. Do tego pręt aluminiowy

fi 8mm i dwa druty miedziane. Z myciem nie ma problemu, kolor się zmienił po pierwszym użyciu na które poszło 170 gram chmielu. Straty brzeczki zmniejszyły się do 1-1,5 litra. Po chmieleniu trzeba też zrobić whirpool bo część chmielu , ta drobna się przedostaję.

 

gallery_8061_338_130740.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wczoraj użyłem tej siatki do filtracji po chmieleniu na zimno. siatka złożona na 2 razy czyli 4 warstwy filtracyjne. nie mam porównania bo chmieliłem na zimno pierwszy raz ale wydaje mi się że filtracja się spisała. co prawda po takim złożeniu tego arkusza "worek" wyszedł mały w efekcie czego szybko się zapełnił chmielinami a chmieliłem raptem 30g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wysokim ekstrakcie i bogatym przełomie  potrafi się przytkać siateczka. Miałem tak przy RISie, trzeba nią wtedy potrząsać, żeby się chmiel i osady odklejały od ścianek i trzeba być czujnym, zeby się tak nie pozapychało, że zacznie przelewać się górą siatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.