Skocz do zawartości

Milicki Browar Rynkowy


jacer

Rekomendowane odpowiedzi

Ale widzisz własnie nie wiem co miało by na to wpływać, czy dalsza degradacja skrobii czy o co kaman.

W tym przypadku tak, na pewno w 63* nie cała skrobia zostanie przerobiona. Przyjmuje się, że minimalna temperatura zacierania jednotemperaturowego to 65*.

 

Poza tym beta-amylaza nie zjada całej cząsteczki skrobii, nie potrafi przerobić węzłów.

 

Wreszcie w 72* działają podobno dodatkowe enzymy białkowe, o których niestety nie wiem nic bliższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widzisz własnie nie wiem co miało by na to wpływać' date=' czy dalsza degradacja skrobii czy o co kaman.[/quote']

W tym przypadku tak, na pewno w 63* nie cała skrobia zostanie przerobiona. Przyjmuje się, że minimalna temperatura zacierania jednotemperaturowego to 65*.

 

Poza tym beta-amylaza nie zjada całej cząsteczki skrobii, nie potrafi przerobić węzłów.

 

Wreszcie w 72* działają podobno dodatkowe enzymy białkowe, o których niestety nie wiem nic bliższego.

Brakuje mi trochę wiedzy na temat tych reakcji. Co prawda nie przeszkadza mi to w praktyce :lol: ale zawsze dobrze coś więcej wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie w 72* działają podobno dodatkowe enzymy białkowe, o których niestety nie wiem nic bliższego.

Doszedłem do wniosku, ze wstyd, żebym tego nie wiedział więc pogrzebałem trochę w internecie:

 

Niektórzy autorzy (Narziss, Fix) twierdzą, że w temp. 70-74°C sa uwalniane glycoproteins; glycopeptides - polimery dekstryn i protein, które pozytywnie wpływaja na pianę i treściwość piwa; zachodzi to chyba bez udziału enzymów. Narziss zaleca z tego powodu wydłużenie przerwy 72* do 60 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witbier został przelany na cicha dnia 15.04.10. Widać, że się ładnie klaruje więc w połowie przyszłego tygodnia zabutelkuje.

 

Miałem dziś butelkować Hellesa ale zabrakło cukru w domu :) Gorzka będzie rano kawa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr LXXIII, dnia 17.04.10 Witbier.

 

2,0kg słód pilzneński

0,5kg słód pszeniczny

1,5kg płatki pszeniczne błyskawiczne

0,15kg słód Biscuit

 

Zacieranie:

 

63°C - 40minut

72°C - 15minut

 

Gotowanie 60 minut

Chmielenie:

25g Cascade granulat na początku gotowania

20g curacao na 5 minut przed końcem gotowania

Kolendra 5g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rauchbier zabutelkowany. Bardzo wyraźna wędzoność. Jestem bardzo zadowolony z tego piwa. Nie zawaham się użyć porównania do Schlenkerli, taka mała namiastka. Słód karmelowy nie wybija się, ale dał ładny kolor.

 

Piwo wylądowało w butelkach Euro i oryginalnej skrzynce po Schlenkerli. Pycha już teraz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka nr LXXIV, dnia 23.04.2010, Belgijskie Pale Ale, klon Palm.

 

 

- słód pilzneński - 4,5kg

- słód Amber - 0,4kg

- słód karmelowy jasny - 0,3kg

- słód pszeniczny - 0,3kg

 

zacieranie

 

37°C - 15min

53°C - 30min

63°C - 45min

74°C - 15min

 

Gotowanie 60 min

 

Drożdże 1388 Belgian Stron Ale - starter

 

chmiel podam później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak dobry starter.

No... :) ja mam taki disaster, że szok. Nastawiłem kilka dni temu starter z WLP Southern German (data do marca 2010). Nie chciał ruszyć, ale po dwóch dniach patrzę coś się dzieje. No to super myślę.

Od rana dziś warzę sobie Hellesa. Schłodziłem, zadałem drożdże, ale część odlałem, żeby zobaczyć do ilu odfermentowało. Wlałem do brzeczki.

Patrzę na tę część startera, odfermentowało do 5°Blg, mało no ale może drożdże się mnożyły zamiast szamać. Próbuję, a tu k...a kwas. ;):):) A ja tym kwasem zadałem brzeczkę. :)

 

No nic zlałem to z powrotem do gara, pogotuję ze 20 minut i zadam suchymi z lodówki. Tylko pytanie czy ruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, przecież to nie może być kwestia drożdży (w ogólnym znaczeniu).

Zaszczepiłem a'la Cream Ale drożdżami WLP o tej samej nazwie. Drożdże były po terminie, jedyne co zrobiłem to tydzień przed warzeniem mini starter i z powrotem do fazy uśpienia. Kończy się burzliwa, piwo w smaku ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiłem kilka dni temu starter z WLP Southern German (data do marca 2010)

Raz używałem WLP i miałem kwasa. Nie chce ich widziec już na oczy.

Aż tak radykalny bym w sądach nie był' date=' w końcu White Labs już trochę lat na rynku istnieję. Mnie jednak pokarało za te opinie. :beer:

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka nr LXXV, dnia 02.05.2010, Belgijskie Pale Ale

 

 

- słód pilzneński - 4,kg

- słód Amber - 0,4kg

- słód karmelowy jasny - 0,3kg

- słód Caramunich typ III - 0,2kg -

- słód pszeniczny - 0,3kg

 

zacieranie

 

53°C - 30min

64°C - 45min

74°C - 20min

 

Gotowanie 60 min

 

Drożdże 1388 Belgian Stron Ale - gęstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

warka nr LXXVI, dnia 12.05.10, Blond.

 

 

- słód pilzneński - 3kg

- słód Pale Ale - 2,5kg

 

zacieranie:

55°C - 5 min

63°C - 30min

72°C - 25min

78°C - 1min

 

Gotowanie 90 min.

 

chmiel: Hallertau hersbrucker 3,4 % - 70 g.

 

Podzielę na kilka porcji i będę dosypywać co jakiś czas.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blond przelany na cichą. Baaardzo smaczne piwo, porządna goryczka, taka fajna mięciutka. 3,4% a-k a jednak goryczka porządna, trochę się zdziwiłem, ale miło. Już by się chciało pić to piwo. :)

 

Następny Blond będzie prawie identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy możesz pisać normalnie czyli po arabsku nr warki? Nie chce mi się myśleć, która to jest warka. Jeżeli nie, to nie ma problemu po rzymsku też sobie daję radę. Ale po co mam się męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.