Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze pytanie co do profilu wody, chcę uwarzyć Imperial AIPA, moim wzorcem jest Mikkeller/BrewDog I hardcore You i właśnie coś podobnego chcę uwarzyć. Tak więc moim zamiarem jest uzyskać piwo mocne, słodowe i jednocześnie bardzo intensywnie chmielone tak żeby słody były wyczuwalne w aromacie i bardzo delikatnie w smaku a jednocześnie piwo powinno mieć wyraźny charakter chmielowy.

Zasyp:

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=WGPB3XT

czy może ktoś mi zaproponować jakiś profil wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt troche za ciemne, no dobrze ale wartosci w zakladce water target selection sa takie jak dla profilu domyslnego ,,malty`` a wlasnie chodzilo mi o nowe wartosci w Target Water (wtedy moge kombinowac z solami jakie posiadam :) ). Dlaczego magnez 5? da sie wyliczyc czy to jest zalozenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt troche za ciemne

 

Nawet nie trochę - wywal caraaromę i będziesz miał około 26 EBC.

 

no dobrze ale wartosci w zakladce water target selection sa takie jak dla profilu domyslnego ,,malty`` a wlasnie chodzilo mi o nowe wartosci w Target Water

 

Wartości w Water Target Selection są bez znaczenia dla samego profilu - to tylko ustalasz aby mieć podgląd do czego dążysz. Ja tego nie wpisywałem, bo dążyłem do pewnego profilu, o który pytałeś. Jak chcesz mieć wszystko na zielono to proszę:

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=XBX395V

 

Przy okazji masz wpisany profil wody docelowej.

 

(wtedy moge kombinowac z solami jakie posiadam :) ).

 

A jakie posiadasz ?

 

Dlaczego magnez 5? da sie wyliczyc czy to jest zalozenie?

 

Kombinacja solami żeby uzyskać dany profil przy utrzymaniu docelowego zakresu RA oraz pH zacierania oraz, w Twoim przypadku, wody do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam: CaCl2, potas(KCL), CaCO3, MgSO4, Acid Malox 100%, NaHCO3, gips piwowarski, sol kuchcenna :), caraarome dam 100g czyli polowe z tego co bylo

 

To masz praktycznie wszystko.

Jak zmniejszyłeś caraaromę do połowy to zapewne zmniejszy to EBC do około 30. Usunąłem NaOH i wyszło tak:

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=D9CG1XX

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pH w kalkulatorze to różnie bywa - ostatnio zauważyłem, że jak ustawiam w nim około 5,7 to podczas zacierania kształtuje się na poziomie 5,45-5,65 czyli w sumie w miarę optymalnie. Takie są te odchyły, ale zawsze praktycznie mieszczę się w tych granicach.

 

Kwas masz tylko do wody do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie parametry powinna mieć woda pod Portera Bałtyckiego?

Kalkulator pokazuje mi, że dla 29 SRM powinienem celować w RA 194-253.

A co z chlorkami i siarczanami (ich ilość i stosunek)?

Na razie ustawiłem RA 215, a chlorki i siarczany zbalansowane na poziomie ~90 mg/l - czy będzie ok? Może warto jednak coś bardziej wyeksponować w porterze?

Gdzieś wyczytałem, że "In a brown porter, you might want to slightly shift the balance towards chloride.".

 

Profil: http://www.brewersfr...tor/?id=ZYWLXRB

 

PS. Czy macie może jakąś stronkę z profilami wody pod dany styl?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna mnie jeszcze rzecz ciekawi, kupiłem taki oto kwas: Malic Acid Malox, i teraz z zakładki Acid Additions/Acid Type jaki mam rodzaj wybrać żeby jego parametry były możliwie zbliżone do tego co kupiłem

specyfikacje:

https://www.brouwland.com/content/docs/003/003%20Zuren/003.026.2-003.028.8_SPEC_EN_Vinoferm%20Malox.pdf

https://www.brouwland.com/content/docs/003/003%20Zuren/003.026.2-003.028.8_MSDS_EN_Vinoferm%20Malic%20acid_v2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy do piwowarstwa wystarczy RO3 ?

 

Jako podstawa wystarczy aczkolwiek wolałbym więcej stopni filtracji, a przynajmniej 3 na wstępną przed membraną.

 

2. Polecacie jakieś konkretne marki / producentów RO ?

 

Co kupisz to będzie. Znane są droższe i to czasami znaczniej np. Aquafilter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie w jaki sposób próbowałbyś to zmodyfikować? Na co taka modyfikacja wpłynie?

 

RO będę podłączał średnio raz na dwa tygodnie. Czyli muszę mieć też zawory/zatyczki do wszystkich 3 wężyków. Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukaszr miał na myśli zestaw jak RO5, który ma w trzystopniową filtrację przed membraną.

 

Dokładnie tak.

 

W takim razie w jaki sposób próbowałbyś to zmodyfikować? Na co taka modyfikacja wpłynie?

 

Inne "zestopniowanie" filtra wpłynie na jakość filtracji, a dokładniej mówiąc dodanie filtrów wstępnych pozwoli na dłużej zachować właściwości filtracyjne samej membrany - czym bardziej czysta woda dojdzie do membrany tym lepiej dla niej. To, co jest po niej to inna sprawa. Może być jeszcze filtr węglowy liniowy i przeważnie jest. To już wystarczy do naszych potrzeb - czyli jakby RO5 - 3 filtry, membrana i filtr liniowy. Dodatkowo można rozbudować filtr do celów typowo "pitnych" dołożyć po liniowym biojonizator i mineralizator po czym woda będzie dobra do bezpośredniego spożycia. Ja u siebie tak mam i jestem zadowolony.

 

RO będę podłączał średnio raz na dwa tygodnie. Czyli muszę mieć też zawory/zatyczki do wszystkich 3 wężyków. Zgadza się?

 

Przeważnie wszystko jest w komplecie. Upewnij się kupując takowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już wystarczy do naszych potrzeb - czyli jakby RO5 - 3 filtry, membrana i filtr liniowy.

 

Przedtem wystarczyło RO3 ;)

 

Trochę szkoda mi wydawać ~350zł na RO, którego nie mogę podłączyć na stałe i korzystać na co dzień (brak możliwości podłączenia pod zlewem).

 

 

Jaką skuteczność osmozy powinienem założyć przy projektowaniu składu wody?

 

Moja woda to: http://www.mpwik.krakow.pl/upload/Subpages/komunikat%2030_XI_2014+WHO.pdf zakład Rudawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedtem wystarczyło RO3 ;)

 

Ponieważ i to wystarczy, ale wtedy możesz mieć mniejszą trwałość membrany.

 

Jaką skuteczność osmozy powinienem założyć przy projektowaniu składu wody?

 

Ja w kalkulatory wpisuje wszędzie po 1 mg/l.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki serdeczne za wszystko :)

 

Jeszcze jedno pytanie (na ten moment przynajmniej ;) ). Możesz polecić jakieś sprawdzone źródło soli do wody? Albo powiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie? Żeby nie przepłacać w sklepach dla piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.