Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

W książce Johna Palmera o wodzie opisuje on ciekawy eksperyment: do 2 szklanek z ciepłą wodą dodajemy łyżeczkę siarczanu wapnia do jednej i chlorku wapnia do drugiej, następnie z tych szklanek zakrapiamy po kilka ml do szklanki z piwem, dzięki czemu możemy ocenić jak wpływają te chlorki np. na goryczkę. Nie próbowałem jeszcze ale mam taki zamiar.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było to zrobić z wodą RO/zdemineralizowaną, co by w przypadku kranówy natywnie zawarte jony nie miały wpływu na wynik :D

Jeżeli już wchodzimy w takie szczegóły to proszę nie zrównywać wody RO z demi/dest. Woda po instalacji RO (tak naprawdę to jest LPRO czyli niskociśnieniowa odwrócona osmoza lub inaczej nanofiltracja) zawiera wszystkie jony jednowartościowe wody wyjściowej (Na+, K+, Cl-) oraz także pewną ilość jonów o wyższej wartościowości czyli jej twardość nie wynosi 0 (zwykle około 1-2°dH, czyli ok 15-30ppm CaCO3).

A poza tym ilość jonów nawet w zwykłej kranówie dodana w ilości kilku ml do piwa w żaden sposób nie wpłynie na efekt wywołany dodatkiem względnie stężonego roztworu chlorku czy siarczanu wapnia.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takie szczegóły to proszę nie zrównywać wody RO z demi/dest

Nie kojarzę takowej próby.

A poza tym ilość jonów nawet w zwykłej kranówie dodana w ilości kilku ml do piwa w żaden sposób nie wpłynie na efekt wywołany dodatkiem względnie stężonego roztworu chlorku czy siarczanu wapnia.

Zapewne. Tylko mi bardziej chodziło o HCO3 i... różne smrodki (choćby chlor) z kranówy.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kranie jest na prawdę woda pitna to dodanie kilku jej mililitrów do 0,5l piwa nie będzie do odróżnienia od użycia wody preparowanej w ten czy inny sposób. A jony wodorowęglanowe to już w ogóle nie maja znaczenia, bo ich w piwie najwięcej jest z wysycenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dziś ustalić mniej więcej w Wodociągach, iż dla ujęcia Kielce-Białogon twardości przemijającej wody nie badają... jednakże z wiadomości Pani Kierownik wartość ta wynosi w granicach 50% ogólnej twardości. Udało się ustalić również pH wody. Można więc uznać, że parametry wody są następujące:

- twardość ogólna: 250-280 ppm

- twardość wodorowęglanowa: 125-140 ppm

- pH: 7,7 - 7,9

- Wapń: 90 mg/l

- Magnez: 8,5 mg/l

- Sód: 10 mg/l

- Potas: 1,2 mg/l

- Siarczany: 41,6 mg/l

- Chlorki: 27,9 mg/l

 

Czy mógłbym prosić o pomoc w ustaleniu ile czego dodać, aby otrzymać wodę odpowiednią do piw jasnych (lagerów) przy założeniu, że potrzeba w sumie 30L wody (15L zacieranie, 15L wysładzanie)?

 

Link do uzupełnionego kalkulatora: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=XYXTXFZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówi się, że woda twarda jest lepsza do piw ciemnych, np. Stout, natomiast woda miękka jest lepsza do piw jasnych. Nie chodzi mi o profil idealny dla danego stylu, tylko bardziej o to, żebym mógł "coś poprawić" przy wodzie, aby lepiej nadawała się ogólnie do jasnych piw.

 

Jeżeli konieczny jest natomiast konkretny styl, to powiedzmy, że do Lagera wiedeńskiego i pilzneńskiego (są chyba wystarczająco różne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówi się, że woda twarda jest lepsza do piw ciemnych, np. Stout, natomiast woda miękka jest lepsza do piw jasnych.

 

Poniekąd. Są to ogólne stwierdzenia. Są wyjątki, np. Dortmundera robi się na wodzie twardej a jest jasny i do tego dolniak. Poza tym wodę przygotowuje się z uwzględnieniem słodów (czyt. EBC piwa) i wysokości goryczki (IBU). W tym temacie niewiele spraw jest "białych i czarnych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parametry wody są następujące:

- twardość ogólna: 250-280 ppm

- twardość wodorowęglanowa: 125-140 ppm

Tak tylko dla upewnienia: ppm czego? CaCO3? HCO3?

Coś chyba mieszasz pojęcia - to nie ta jednostka.

To, o czym piszesz, podaje się np. przy "mg jak CaCO3", w ppm nie ma takiej potrzeby, skoro nawet wodociągi na stronie nie podają.. nawet na wiki piszą: "Gdy za skrótem ppm nie ma żadnych dodatkowych informacji, przyjmuje się, że mowa jest o ułamku molowym."

 

To jak z tymi parametrami np. pod Lagera Wiedeńskiego i Pilzneńskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Łukasz , to bardzo dobry temat. W Poznaniu nie narzekałem na wodę. Teraz mam wioskowy wodociąg i ciągłe problemy. Opiszę

całą historię wody ( ćwiczyłem tą z Biedronki i Carrefoura) bo te bolesne doświadczenia przydadzą się innym.

Doszedłem do wniosku , że najlepiej próbować "naprawić" to co leci z kranu.

Piwo na tej kranówce po nagazowaniu jest niepijalne (jasne , ciemne trochę lepiej).

Wyniki badania wody : pH 7,3

chlorki 9,2

siarczany <2,5

sód 30,9

żelazo <30 ( jkocurek podpowiadał mi że odpowiada za przyspieszone starzenie się piwa)

Pozostałe 20 pozycji w badaniu są nam nieprzydatne.

Sam zrobiłem badanie twardości : CaCO3 281mg/l

Trochę ćwiczyłem kalkulator którego link tu zamieściłeś, ale brak Ca i Mg nie wiem jak rozwiązać.

Wyliczyłem , że HCO3 mam 342,8 mg/l ( wpisuję bicarbonate)

Proszę o pomoc bo sezon tuż tuż...

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

 

nie wiem czy dobrze wyliczyłem wartości Ca i Mg, ale wg mnie będzie tak (korzystając ze wzoru: (Ca/20+Mg/12,1)*50=twardość):

 

Ca≈72,5 mg/l

Mg≈24,5 mg/l

Na=30,9 mg/l

Cl=9,2 mg/l

SO4=2mg/l

CaCO3=281 mg/l

pH=7,3

 

RA≈215 CaCO3

 

Z tego wychodzi, że Twój profil wody nadaje się bardziej do ciemnych stylów piwa. Jasne na nim średnio będą wychodzić. Trzeba by ją zmodyfikować pod konkretne piwo. Poziom żelaza mieć również wpływ na same drożdże.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup filtra RO jest super sprawą i naprawdę warto. Ja u siebie musiałem kupić, bo woda lecąca z kranu często jest brązowa. Na chwilę obecną mój filtr wstępny 20 mikronów wygląda tak, jak w załączniku (zdjęcie robione kilkanaście dni temu - filtr mam od końca czerwca/początku lipca).

 

Mieszanie z wodą z butelki jest średnio dobre, bo przeważnie woda ta jest wysoko-wodorowęglanowa i mija się to trochę z celem.

 

Może to zbędne pytanie, ale rozumiem, że wartość żelaza <30 jest w ug/l a nie w mg/l, bo normy dopuszczalne żelaza w wodzie pitnej to 0,2 mg/l.

1.jpg

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuwa od 92 do 98% (oczywiście wg producenta)

http://www.uzdatnianiewody.eu/osmoza-dom.php

 

Tu są trochę mniej optymistyczne dane (ale i dość stary artykuł):

http://www.msue.msu.edu/objects/content_revision/download.cfm/revision_id.499716/workspace_id.-4/01500611.html/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, teraz się zacząłem zastanawiać. Pytanie dotyczyło zestawu akwarystycznego RO, chyba w tych "pro" do domu są też inne membrany/filtr ?

Mam taki:

http://www.woda.com....a-akwarystyczna

To też usuwa prawie wszystko ?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuwanie głównie dotyczy membrany osmotycznej więc to ona tutaj gra główne skrzypce. Możesz spokojnie założyć do robienia profilu wody tak jak ja - wszystko na 1 mg/l, a wodorowęglany na 10 mg/l (chociaż tutaj także mógłbym zrobić na 1 mg/l i niewiele by to zmieniło tak naprawdę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.