Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, ads napisał:

Pierwszy raz chcę modyfikować wodę pod New England IPA, czyli chlorki do 190ppm i siarczany do 175ppm. Coś tam niby poczytałem i spróbowałem w kalkulatorze https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=29YLQ7V

Wpisałem swój profil wody z wodociągów i dodałem trochę gipsu, chlorku wapnia i sody oczyszczonej. Dodałem gotowanie i dekantację. Chciałbym żeby ktoś mi podpowiedział czy tak jest dobrze i co ewentualnie mogę zrobić żeby zbić jeszcze wapń.

 

A czemu chcesz miec takie wartości Cl i SO4? W prostej wersji najlepiej jakby ich stosunek był 1:3. Dodatkowo tak jak anatom pisał za dużo Ca. I czemu wybierasz tam profil balanced? Polecam "light and hoppy"  

 


EDIT:

 

To najlepsze co udało mi się osiągnąć na profil Light and hoppy dla 30 litrów Twojej wody. Ja w ten sposób modyfikuję

image.thumb.png.03f8270819a4e1a5d79b2d574f02f7b3.png

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suchejroo napisał:

A czemu chcesz miec takie wartości Cl i SO4? W prostej wersji najlepiej jakby ich stosunek był 1:3.

 

No właśnie w Vermontach akcentujemy słodowość. Chlorki w przewadze 2:1 lub 3:1. Chcemy w ten sposób podkreślić, nie goryczkę bo ma być na niskim poziomie, ale właśnie odczucie pełni, gładkości, soczkowatości, wrażenie gęstości. Jak dasz przewagę siarczanom to piwo będzie wytrawne, takie West Coast. No chyba że dowalisz karmelu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Suchejroo napisał:

A czemu chcesz miec takie wartości Cl i SO4? W prostej wersji najlepiej jakby ich stosunek był 1:3. Dodatkowo tak jak anatom pisał za dużo Ca. I czemu wybierasz tam profil balanced? Polecam "light and hoppy"  

 


EDIT:

 

To najlepsze co udało mi się osiągnąć na profil Light and hoppy dla 30 litrów Twojej wody. Ja w ten sposób modyfikuję

Tak jak pisałem pierwszy raz podchodzę do tematu. Nie wiedziałem jaki profil wybrać. To co tobie wyszło to też z gotowaniem i dekantacją?

Jeszcze popróbuję.

1 godzinę temu, anatom napisał:

 

No właśnie w Vermontach akcentujemy słodowość. Chlorki w przewadze 2:1 lub 3:1. Chcemy w ten sposób podkreślić, nie goryczkę bo ma być na niskim poziomie, ale właśnie odczucie pełni, gładkości, soczkowatości, wrażenie gęstości. Jak dasz przewagę siarczanom to piwo będzie wytrawne, takie West Coast. No chyba że dowalisz karmelu ;) 

Słuchałem Alchemii w odcinku o New England'ach i nawet zapisałem sobie te wartości. Było właśnie 190 i 175. Ale oczywiście mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anatom napisał:

 

No właśnie w Vermontach akcentujemy słodowość. Chlorki w przewadze 2:1 lub 3:1. Chcemy w ten sposób podkreślić, nie goryczkę bo ma być na niskim poziomie, ale właśnie odczucie pełni, gładkości, soczkowatości, wrażenie gęstości. Jak dasz przewagę siarczanom to piwo będzie wytrawne, takie West Coast. No chyba że dowalisz karmelu ;) 

I tak i nie. Jak juz wchodzimy w szczegóły to na podstawie książki Scotta Janisha (Chapter 4:mouthfeel) oraz testów na Brulospohy potwierdzono (oczywiscie w 100% nigdy tego sie nie da), że wiele czynników ma wpływ na odczucuie w ustach m.in. stosunek siarczków do chlorków (stwierdzono tam akurat ilość 2:3), ilość chlorków (polepsza "zaokrąglenie"  oraz pełnie piwa), a także ilość dekstryn ma wpływ na odczucie w ustach. I akurat nie zgodze sie, ze to piwo ma być słodowe. Ma byc chmielowe za co odpowiadają głownie siarczki, ale zgodze się, że nie mozna przesadzić. Tak jak wcześniej pisałem to nie siarczki powodują głównie wytrawnosc jak w West Coast, a wiele inny skladowych. Akurat bez dodatku karmelu udaje mi się to uzyskać nawet w bardzo dobrym stopniu. A  swoje przygody z NEIPA zacyznalem od stosunku 3:1  SO4 do Cl i niektore udalo się zrobić pełne - jeśli zadbało się o inne czynniki. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Suchejroo napisał:

 I akurat nie zgodze sie, ze to piwo ma być słodowe. 

No oczywiście, że nie ma być słodowe jak słodowy jest np. koźlak.

56 minut temu, Suchejroo napisał:

na podstawie książki Scotta Janisha (Chapter 4:mouthfeel) oraz testów na Brulospohy potwierdzono (oczywiscie w 100% nigdy tego sie nie da), że wiele czynników ma wpływ na odczucuie w ustach m.in. stosunek siarczków do chlorków (stwierdzono tam akurat ilość 2:3)

No i pasuje mi z tym co ja wyczytałem na byo chociażby.

 

Podbijamy słodowość (chlorki) nie oczekując słodowego piwa tylko owocowej bomby. Słodowość (chlorki) ma uwypuklać smak chmielu i ma być przez niego przykryta. Ponadto ma podkreślać gładkość, teksturę piwa, odczucie pełni. Przy prostych zasypach, bez karmelu, wydaje mi się że to działa. 

Mi moje NEIPY bardziej pasowały jak była przewaga chlorków i były na poziomie ok 150. Były bardziej gładkie i w smaku bardziej owocowe. Przy przewadze siarczanów były takie "suche", puste jakby. 

 

Ja tam się nie upieram przy moim stanowisku, niech każdy robi jak chce :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, anatom napisał:

No oczywiście, że nie ma być słodowe jak słodowy jest np. koźlak.

No i pasuje mi z tym co ja wyczytałem na byo chociażby.

 

Podbijamy słodowość (chlorki) nie oczekując słodowego piwa tylko owocowej bomby. Słodowość (chlorki) ma uwypuklać smak chmielu i ma być przez niego przykryta. Ponadto ma podkreślać gładkość, teksturę piwa, odczucie pełni. Przy prostych zasypach, bez karmelu, wydaje mi się że to działa. 

Mi moje NEIPY bardziej pasowały jak była przewaga chlorków i były na poziomie ok 150. Były bardziej gładkie i w smaku bardziej owocowe. Przy przewadze siarczanów były takie "suche", puste jakby. 

 

Ja tam się nie upieram przy moim stanowisku, niech każdy robi jak chce :) 

Otóż to, nie twierdze, że nie masz racji po prostu ja przesadziłem może z tym 3:1, ale reszta to dość duzo zmiennych :) mysle, że z naszych obu wypowiedzi kolega @ads może coś wyciągnąc dla siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy @anatom i @Suchejroo dziękuję za dyskusję odnośnie NEIPA. Na pewno wybiorę jakiś początek mojej zabawy z tym stylem.

 

Powiedzcie mi jeszcze gdy w kalkulatorze wybieram gotowanie i dekantację wody, to znaczy że jak długo ma się ta woda gotować żeby wytrącić Ca? 10min? Pół godziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiki.piwo.org:

Gotowanie w celu zmiękczenia przeprowadzamy tak: doprowadzamy wodę do wrzenia na kilka minut, potem czekamy aż na dnie osiądzie biały proszek CaCO3 (2-3 godz.) i dekantujemy wodę nad tego osadu. Nie należy długo zwlekać, bo CaCO3 będzie powoli się rozpuszczał. Przed gotowaniem dobrze jest dodać łyżeczkę soli wapnia np. kredy, żeby służyła jako centra krystalizacji CaCO3.

W każdym przypadku należy przygotować taką ilość wody, aby wystarczyła na zacieranie, wysładzanie i ew. dolewki do chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Są jakieś może gotowe zestawy małego alchemika co do badania właściwości fizyko-chemicznych wody, a później jego profilowania? Czy po prostu każdy tester / środek do kondycjonowania wody trzeba osobno kupować? Podzielicie się może swoimi zestawami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 4.02.2021 o 07:54, tmk1 napisał:

Są jakieś może gotowe zestawy małego alchemika co do badania właściwości fizyko-chemicznych wody, a później jego profilowania? Czy po prostu każdy tester / środek do kondycjonowania wody trzeba osobno kupować? Podzielicie się może swoimi zestawami?

 

Podbijam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę raport z miejskich wodociągów np - tu mam za styczeń 2021 i to mi wystarcza.

Jeśli masz swoją wodę to Wihura dobrze podpowiada. Zadzwoń sobie do najbliższych wodociągów i zapytaj o taką analizę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. wystarcza mi do tego żeby dowiedzieć się jaką mam wodę. Z raportu wiem że nie jest super więc zaczynam modyfikować.

Z magicznych rzeczy mam test kropelkowy do mierzenia twardości i ph-metr + sole do modyfikacji. 

 

Edit: kącik młodego chemika ☢️ ☣️ ☺️

1613757585024617947001101876543.jpg

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, skybert napisał:

Tzn. wystarcza mi do tego żeby dowiedzieć się jaką mam wodę. Z raportu wiem że nie jest super więc zaczynam modyfikować.

Z magicznych rzeczy mam test kropelkowy do mierzenia twardości i ph-metr + sole do modyfikacji. 

 

Edit: kącik młodego chemika ☢️ ☣️ ☺️

1613757585024617947001101876543.jpg

 

A mógłbym poprosić o listę takich specyfików do profilowania wody? Taki niezbędnik piwowara w tych kwestiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj, niedawno tam pisałem o wodzie.

Ale jest lepsze opracowanie o wodzie na forum o którym nie wiedziałem wcześniej ale nie mogę teraz znaleźć.  

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam sobie,

 

Pytanko - ile kwasu mlekowego 80% powinienem dodać do 10 litrów wody do wysładzania o pH równym 7.7, żeby obniżyć powiedzmy do 5.4? Wg kalkulatora brewers friend jest napisane, że 5.12 ml i nie wiem czy gdzieś babola nie popełniłem... 

 

Prośba o weryfikacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.