Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Oleynick napisał:

Hej,

Zacznę od tego, że naprawdę próbowałem ale nie łapię się w tych raportach wody i tym jak to interpretować. Tutaj jest Raport z moich wodociągów. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć do
czego nadaje się taka woda? Zwykle warzę APA/AIPA/Pszeniczne, czasem jakiś Leżak. Zwykle 12-16 BLG. Czy mogę używać tej wody po przegotowaniu, czy lepiej zaopatrywać się w sklepie? Będę wdzięczny za pomoc ?

Jak już @tibek zauważył w tym raporcie brakuje najważniejszych parametrów. Jak wodorowęglany/alkaliczność oraz wapń. Masz podane chlorki i siarczany, one trochę mówią. Chlorki masz poniżej progu wyczuwalności. Siarczany aby miały efekt musi być ich około 200ppm. Dopiero od takiego progu (przynajmniej wg literatury) jest wyczuwalny wpływ stosunku siarczanow do chlorków.

 

Parametr który mówi coś pośrednio to przewodność elektryczna. W zasadzie mówi o ilości jonów. Woda pitną powinna mieć wartość poniżej 1000 (tak pamiętam, mogę się mylić). Woda demineralizowana ma przewodność bliską zeru. Zatem wg tego raportu jesteś w 3/4 skali. W wodzie pitnej dominują głównie związki wapnia. Zatem obstawiam że Twoja woda jest średnio/twarda w kierunku twardej. To znowu korelacyjne związane jest z alkalicznością. Zatem obstawiam, że najlepsza wydajność jaka Ci na niej wyjdzie to będą piwa bursztynowe i lekko ciemne. Do piw jasnych jeżeli chcesz uzyskać lepszą wydajność możesz ją zmiękczyć, tym samym zmienić alkaliczniść.

 

Jeżeli znajdziesz chwilę czasu to zapraszam do lektury.

 

 

I na sam koniec. Woda w zdecydowanej większości przypadków ma dość mały wpływ na smak. W książkach zaznaczają, że pozwala robić piwo lepsze pod warunkiem, że już robisz je bardzo dobre. Są oczywiście wyjątki i skrajne przypadki. Wodę natomiast wg mnie opłaca się modyfikować bo delikatnie przekłada się to na wydajność, a niewiele wysiłku trzeba włożyć (ot choćby zakwaszenie) by pomóc enzymom. Mam nadzieję że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dostałem pełne raporty ?

Wydaje mi się, że co nie co rozumiem ale... I tak czuję się zagubiony. Zawartość HCO3 to 372 * 61/50 ≈ 454?!!

Wiedziałem, że mam twardą wodę ale to wygląda na przegięcie. Jaki to może mieć wpływ na moje piwo? Chyba, że źle rozumiem lub źle liczę. Oby to było to. 

 

P.s. rozbawił mnie chloroform w wodzie. Już wiem dlaczego chce mi się spać po piwie :D

 

EDIT:
Nie, wróć... Pomyliłem alkaliczność z twardością. To nie wiem skąd wziąć alkaliczność / dwuwęglany z tego raportu. Da się w ogóle?

SB_52258_05_2019 Ostrów Wielkopolski WODKAN_2009.pdf SB_52261_05_2019 Ostrów Wielkopolski WODKAN_2009.pdf

Edytowane przez Oleynick
Zdałem sobie sprawę z błędu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Czy może mi ktoś powiedzieć, czy warto się bawić z tą wodą?

529636961_Screenshot_20191117-143952_XodoDocs.thumb.jpg.4aeb1c57504ddbe8fac444ec70ba0efa.jpg

Mam dostęp do jeszcze innej, ze stacji uzdatniania wody - wizualnie wygląda o wiele lepiej, również smakuje, ale tą musiałbym wozić. Nie mogę znaleźć również analizy, a w/w posiadam w domu.

Aktualnie używam sklepowych w bańkach, lub filtruje w/w wodę dzbankiem Dafi, częściej jednak gotowce z racji braku czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.brewersfriend.com/water-chemistry/ wpisz te dane które masz i zobacz po 1. jaki profil jest 'zalecany' a potem zazaczaj sobie targety wody, no i patrz czy w coś idzie wycelować. Na twardszą wodę polecam Balanced profile II - jeśli będziesz blisko albo poniżej no to nie będzie problem - a jeśli masz biedronke w okolicy do oaza 5 litrów, jakieś 1,69zł i nada się spokojnie do większości piw - pils może nie, ale jasne powinny być lepsze niż na wodzie z kranu (jeśli jest twarda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, chciałbym zrobić piwo w stylu NEIPA i wyczytałem że w tym stylu jest bardzo ważna woda dlatego potrzebuje pomocy .Badania które podałem w załączniku są jednymi jakie posiadam na te chwilę , były robione jakiś rok temu gdy wykryto bakterię ( teraz już jej nie ma ) . Generalnie moje pytanie sprowadza się do tego czy jest ktoś w stanie mi pomóc polepszyć skład wody na podstawie tych wyników czy pasuje zrobić jakieś nowe bardziej dokładne ( ewentualnie proszę o wymienienie jakie zrobić to zlęcę badanie i wtedy będzie można modyfikować skład wody ) . Generalnie woda ta jest jeszcze później zmiękczana i jest dosyć miękka .Może jakimś rozwiązaniem jest kupienie wody 5L ze sklepu i jej modyfikowanie ?  Z góry dzieki za pomoc .

Image-1.jpg

Edytowane przez kaliszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kaliszka napisał:

Witam, chciałbym zrobić piwo w stylu NEIPA i wyczytałem że w tym stylu jest bardzo ważna woda dlatego potrzebuje pomocy .Badania które podałem w załączniku są jednymi jakie posiadam na te chwilę , były robione jakiś rok temu gdy wykryto bakterię ( teraz już jej nie ma ) . Generalnie moje pytanie sprowadza się do tego czy jest ktoś w stanie mi pomóc polepszyć skład wody na podstawie tych wyników czy pasuje zrobić jakieś nowe bardziej dokładne ( ewentualnie proszę o wymienienie jakie zrobić to zlęcę badanie i wtedy będzie można modyfikować skład wody ) . Generalnie woda ta jest jeszcze później zmiękczana i jest dosyć miękka .Może jakimś rozwiązaniem jest kupienie wody 5L ze sklepu i jej modyfikowanie ?  Z góry dzieki za pomoc .

@kaliszka bardzo podobne pytanie było dosłownie kilka dni temu. Zerknij do poniższej odpowiedzi:

 

W przypadku Hazy IPA/Vermonta/New England jeżeli mocno zależy Ci na wodzie zacznij od wody RO. W wyższym wpisie będziesz miał link do tego jak to sobie policzyć.

 

W raporcie który wkleiłeś nie ma najważniejszych parametrów wymienionych bezpośrednio czyli wapnia i alkaliczności. Jest wymieniona twardość wody i przewodność. Obie wartości są wysokie, twardość blisko górnej granicy normy. To pozwala na założenie, że masz świetną wodę, ale do piw ciemnych albo bardzo ciemnych. Wysoka przewodność świadczy o dużej ilości jonów/minerałów. To czego jeszcze masz dużo, co może mieć wpływ na smak, to żelazo, przekracza ono 0.5 ppm. Zerknij na powyższy link i leć dalej za linkami, powinno się wszystko wyklarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, DanielN napisał:

@kaliszka bardzo podobne pytanie było dosłownie kilka dni temu. Zerknij do poniższej odpowiedzi:

 

W przypadku Hazy IPA/Vermonta/New England jeżeli mocno zależy Ci na wodzie zacznij od wody RO. W wyższym wpisie będziesz miał link do tego jak to sobie policzyć.

 

W raporcie który wkleiłeś nie ma najważniejszych parametrów wymienionych bezpośrednio czyli wapnia i alkaliczności. Jest wymieniona twardość wody i przewodność. Obie wartości są wysokie, twardość blisko górnej granicy normy. To pozwala na założenie, że masz świetną wodę, ale do piw ciemnych albo bardzo ciemnych. Wysoka przewodność świadczy o dużej ilości jonów/minerałów. To czego jeszcze masz dużo, co może mieć wpływ na smak, to żelazo, przekracza ono 0.5 ppm. Zerknij na powyższy link i leć dalej za linkami, powinno się wszystko wyklarować.

Dzięki wielkie za odpowiedź , prześledziłem wszystkie wątki napisane przez Ciebie i zdecydowałem się na zakup systemu do odwróconej osmozy i poźniejsze modyfikowanie tejże wody , mam nadzieje że jakoś mi się to uda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy, bo już nie bardzo wiem jak mam traktować raport i wyniki. Dotychczas przez ponad 30 warek nie dbałem zbytnio o profil wody, ale chciałem przejść na wyższy poziom ?

 

Ponieważ MPWiK w Krakowie nie podaje w swoim raporcie (https://wodociagi.krakow.pl/admin/files/Files/jaka_mam_wode/2019/wrzesienlistopad2019/komunikat_o_twardoci_wody.pdf) alkaliczności wody kupiłem zestaw Zooplus GH KH, aby ją zbadać.

 

Zbadałem sobie ją, ale żeby potwierdzić wiarygodność badania postanowiłem zmierzyć GH.

Dla ujęcia Raba mam podaną twardość GH = 123 mg CaCO3/l lub 6,9*n (stopni niemieckich). Ale zbadałem ją sobie i wyszło mi 13*n, czyli aż o 85% wyższa. Twardość węglanowa wyszła mi 8*n.

 

Przeprowadziłem te testy 4-krotnie, za każdym razem dostaję te same wyniki KH i GH.

 

Przetestowałem też na wodzie destylowanej, 1 kropla reagentu GH zabarwia 5ml wody destylowanej na bardzo lekki zielony kolor, zakładam więc, że woda ta ma 0*n twardości.

 

Przetestowałem też GH na wodzie surowej w 2-krotnej objętości i wyszło mi 25 kropel, a więc "dealnie 12,5 stopnia, co by tłumaczyło dlaczego miałem czasem wynik 12 a innym razem 13 kropli (dla 5 ml). Ten ostatni test pozwala mi wierzyć, że sam test jest ok (jeśli nie popełniam błędu logicznego to błąd pomiaru spada 2-krotnie).

 

Co o tym sądzicie? Czy w kalkulatorze https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/ ma sens użycie zmierzonych wartości GH i KH czy raczej wziąć te z raportu? Ostatecznie to chyba i tak ważne, co powie mi pasek pH, a kluczowe dla smaku będą miały siarczany i chlorany, które w raporcie już mam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raporty zawierają wartości uśrednione i do tego z kiedyśtam (wg nazw w linku 09/10 2019), przez co są mało wiarygodne. W Krakowie masz zapewne wodę z Wisły, czyli podlegają sezonowym wachaniom (i tak pewnie mniejszym niż w Wawie czy Gdańsku :)) Im jest zimniej, tym większa rozpuszczalność CO2 w wodzie, im więcej CO2 w wodzie, tym więcej wodorowęglanów i wyższa twardość alkaliczna.

Kalkulator gorąco polecam, chociaż z GH/KH nie testowałem (ale liczę w nim dodatek soli do wody RO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam . Postanowiłem zrobić piwo w stylu NEIPA , natomiast napotkałem problem przy modyfikacji wody .  Pod zdjęciami opisze problem i naprawdę będę wdzięczny za pomoc w ogarnęciu tego.

Screenshot_1.png.fbd5d9583a2ca14431c2ba9f5d37d04d.png

 

Na 1 zdjęciu  wpisałem ilość wody do wysładzania 18l i do wysładzania 14l , będą pochodziły z tego samego źródła . Poniżej wpisałem wartości wody i generalnie na tym etapie pytam czy wszystko jest uzupełnione poprawie ?

Screenshot_2.png.932308c9f74bd788f3f7d88964b12ce7.png

Na zdjęciu 2 wybrałem sobie styl piwa i uzupełniłem targety na podstawie kilku innych przepisów. 

Screenshot_3.png.6c3174ceee45d53d6b14ba0f5e84d852.png

Na zdjęciu 3 zaczynają sie schody ponieważ , do modyfikacji wody oprócz rzeczy w domowej kuchni mam też gips piwowarski , chlorek wapnia 33% ( w butelce 100ml taki  w formie płynu ) oraz kwas mlekowy 80% też w butelce 100ml w formie płynu . Pytanie są następujące : czy dobrze to zmodyfikowałem ? Czy ,,Gypsum'' odpowiada mojemu gipsowi piwowarskiego oraz  który Calcium Chloride wybrać ? ten dihydrate czy anhydrous ? 

Screenshot_4.png.4ff4093a38a4ec5f5fa93dbfb2762463.png

Zdjęcie 4 i ostatnie , Jak dostosować pH wody ? mam 6.1 a chciałbym 5.4 ? w której tabelce to zrobić i jakie proporcje kwasu mlekowego dodać ?

 

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH modyfikujesz kwasem mlekowym. Dobrze tez zakwasić wodę do wysładzania. Wypełnij zakładkę grist info to zaktualizuje Ci się mash pH. Sprawdź z raportem wody czy aby napewno twoja woda ma pH na poziomie 6.1.

Kwas mlekowy dodajesz w zakładkach acid additions i sparge water acidification

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wizi napisał:

pH modyfikujesz kwasem mlekowym. Dobrze tez zakwasić wodę do wysładzania. Wypełnij zakładkę grist info to zaktualizuje Ci się mash pH. Sprawdź z raportem wody czy aby napewno twoja woda ma pH na poziomie 6.1.

Kwas mlekowy dodajesz w zakładkach acid additions i sparge water acidification

Tak ponieważ jest to woda RO . Wielkie dzięki ! postaram się to ogarnać . A wiesz który może chlorek wapnia w tej tabelce odpowiadania temu mojemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kaliszka napisał:

Tak ponieważ jest to woda RO . Wielkie dzięki ! postaram się to ogarnać . A wiesz który może chlorek wapnia w tej tabelce odpowiadania temu mojemu ?

Masz do wyboru tylko dwa, wpisz sobie w jakiś translatorze co znaczy anhydrous i będziesz wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wizi napisał:

pH modyfikujesz kwasem mlekowym. Dobrze tez zakwasić wodę do wysładzania. Wypełnij zakładkę grist info to zaktualizuje Ci się mash pH. Sprawdź z raportem wody czy aby napewno twoja woda ma pH na poziomie 6.1.

Kwas mlekowy dodajesz w zakładkach acid additions i sparge water acidification

Zrobiłem tak jak mówisz . Słodu mam 5k w  tym 4kg pilzneńskiego i 1kg pale ale . Po dodaniu 4ml kwasu mlekowego 80% wychodzi na to że niby jest okej . Dla Ciebie teraz to wygląda okej ? Sole i kwas dodaje to całości wody tak ?  Z góry dzięki !

Screenshot_5.png.b5af6c3251565dccbf6578589cad5534.png

Screenshot_6.png.67815b602c97181c2c5e1b43d6861520.png

Screenshot_7.png.4f5f8ae1b430f536ae6b77a56e473800.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ale jeszcze zakwaś wode do wysładzania. W info o zasypie uzupełnij barwę słodu. Co do soli to są 2 szkoły. Jedni sypią do całości, inni tylko do zacierania. Ja wolę tą drugą. W wodzie do wysładzania ważniejsze jest jej pH niż skład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, wizi napisał:

Ok. Ale jeszcze zakwaś wode do wysładzania. W info o zasypie uzupełnij barwę słodu. Co do soli to są 2 szkoły. Jedni sypią do całości, inni tylko do zacierania. Ja wolę tą drugą. W wodzie do wysładzania ważniejsze jest jej pH niż skład.

A to nie mam dać 4ml kwasu mlekowego to całej ilości wody ? Ja chciałem uzupełnić sole w 32l i potem dodać też kwas mlekowy do całości a potem 18 daje do zacierania i 14 czeka na wysładzanie z takim samym składem :D

Edytowane przez kaliszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam mam zamiar uważyc piwo w stylu stout owsiany . Dopiero zacząłem interesować sie modyfikacją wody,  zakupiłem paski do sprawdzania twardości.  Z mojego półmiaru wyszła 7 a więc dość twarda woda,  pewnie ph wody zmieni sie poddczas Zacieranie.  Moje pytanie to czy obniżyć ph do 5.5 podczas Zacieranie i czy podnieść ph wody do Wysladzanie. 

IMAG0553.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Grzegorz Łomako napisał:

Witam mam zamiar uważyc piwo w stylu stout owsiany . Dopiero zacząłem interesować sie modyfikacją wody,  zakupiłem paski do sprawdzania twardości.  Z mojego półmiaru wyszła 7 a więc dość twarda woda,  pewnie ph wody zmieni sie poddczas Zacieranie.  Moje pytanie to czy obniżyć ph do 5.5 podczas Zacieranie i czy podnieść ph wody do Wysladzanie. 

IMAG0553.jpg

 

Kiepskie paski, bo nie będziesz mógł sprawdzić jakie ph ma zacier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Łomako napisał:

Witam mam zamiar uważyc piwo w stylu stout owsiany . Dopiero zacząłem interesować sie modyfikacją wody,  zakupiłem paski do sprawdzania twardości.  Z mojego półmiaru wyszła 7 a więc dość twarda woda,  pewnie ph wody zmieni sie poddczas Zacieranie.  Moje pytanie to czy obniżyć ph do 5.5 podczas Zacieranie i czy podnieść ph wody do Wysladzanie. 

7 to twardość czy ph? Jak twardość to jest to woda miękka. Jak ph to w normie. Ph podczas zacierania powinno samo spaść w okolice 5,5. Jak dasz dużo słodów palonych/prażonego jęczmienia to może spaść jeszcze niżej. Musisz czymś podnieść. Miękka woda + duży zasyp słodów palonych powoduje kwaśność w gotowym piwie. Ph wody do wysladzania możesz obniżyć do ok 5,5 zwieksza wydajność i nie płucze garbnikow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, anatom napisał:

7 to twardość czy ph? Jak twardość to jest to woda miękka. Jak ph to w normie. Ph podczas zacierania powinno samo spaść w okolice 5,5. Jak dasz dużo słodów palonych/prażonego jęczmienia to może spaść jeszcze niżej. Musisz czymś podnieść. Miękka woda + duży zasyp słodów palonych powoduje kwaśność w gotowym piwie. Ph wody do wysladzania możesz obniżyć do ok 5,5 zwieksza wydajność i nie płucze garbnikow. 

Posiadam paski z strony 

 https://spiritferm.biz/pl/p/Paski-lakmusowe-SpiritFerm-1-12pH%2C-opakowanie-200szt/1806 . Zasyp będzie zawierał mieszankę słodów palonych wedzonych karmelowych 2kg. Oczekiwana ilość gotowego piwa to 50l a może więcej , Wysladzam do oczekiwanego blg różnie to wychodzi umnie z wydajnością i pokrycie z kalkulatorami do zacierania. A więc po 10min od zasypiania mam zmierzyć ph zacieru i jeśli będzie nisze niż 5.  Muszę podnieść ph do ilu?  Posiadam gips piwowarski 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Grzegorz Łomako napisał:

Posiadam paski z strony 

 https://spiritferm.biz/pl/p/Paski-lakmusowe-SpiritFerm-1-12pH%2C-opakowanie-200szt/1806 . Zasyp będzie zawierał mieszankę słodów palonych wedzonych karmelowych 2kg. Oczekiwana ilość gotowego piwa to 50l a może więcej , Wysladzam do oczekiwanego blg różnie to wychodzi umnie z wydajnością i pokrycie z kalkulatorami do zacierania. A więc po 10min od zasypiania mam zmierzyć ph zacieru i jeśli będzie nisze niż 5.  Muszę podnieść ph do ilu?  Posiadam gips piwowarski 

Tylko że gips obniża pH, a nie je podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Łomako To są paski do ph. Soda oczyszczona podniesie ph - płaska łyżeczka do zacierania. Jak chcesz się wgłębić w modyfikacje wody to musisz poznać skład tej którą używasz do warzenia, poczytać ten artykuł https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody i artykuły kolegi @DanielN o modyfikacji wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.