Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, bazując na waszym doświadczeniu jaką wode kupną polecacie do pilsów ? Pytam bo mam wodę dosc twardą ( 18 st niemieckie , twardość weglanowa 174 i twardosc ogólna 326 ), a nie chce kupować narazie filtrów RO. Mam gips  wiec ewentualnie podbije sobie siarczany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pilsa to chyba demineralizowaną. Do tego kranówkę przegotuj i zlej znad tego co się wytrąci. Wymieszać pół na pół. Ja tak wrocławską kranówkę przerobiłem pod pilsa. Dalej ma więcej wszystkiego niż oryginalna z Pilzna, ale tamta to nie ma prawie nic, a już i tak kalkulator ostrzega o niskiej zawartości wapnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pilsa to chyba demineralizowaną. Do tego kranówkę przegotuj i zlej znad tego co się wytrąci. Wymieszać pół na pół. Ja tak wrocławską kranówkę przerobiłem pod pilsa. Dalej ma więcej wszystkiego niż oryginalna z Pilzna, ale tamta to nie ma prawie nic, a już i tak kalkulator ostrzega o niskiej zawartości wapnia.
Ja zrobiłem bardzo dobrego Pilsa na 100% wodzie RO. Nie ma co patrzeć, że kalkulator krzyczy o małą ilość Ca. Wystarczają ilość minerałów jest wypłukiwana ze słodu.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2018 o 12:19, Zohan napisał:

Z tego co pamiętam to Tumek z Browar Gdynia kupował źródlaną z Tesco bo jest najbardziej miękka z tych do kupienia w sklepach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dokładnie Tesco Value jest chyba najmniej zmineralizowana i też na niej warze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam! Dopiero zaczynam z tematem modyfikacji wody dlatego byłbym wdzięczny za kilka porad weteranów. Chcę uważyć NEIPA, gdzie zalecana jest woda o stosunku 2:1 chlorków do siarczanów (odwrotnie niż w przyadku b. chmielowych piw typu Westo Coast IPA). W przypadku mojej wody stosunek jest praktycznie 1:1 (chlorki 1,63 mmol/l, siarczany 1,75 mmol/l - niestety wartosci podane są tylko w tej jednostce).

 

Zakupiłem ostatnio chlorek wapnia 33% w wersji ciekłej (nie mam pojęcia czy występuje  w innej postaci). Czy znacie jakieś przydatne narzędzia bądź możecie bezpośrednio doradzić jak uzyskać stosunek 2:1 chlorków do siarczanów? Zywkle startuję z 18 l wody i wysładzam ok 6 litrami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Twardość ogólna 182

wg wiki
https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody
Na twardość składają się dwa jony: Ca i Mg, możemy wyliczyć ich orientacyjną zawartość używając wzoru:

(Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3

magnez masz 5,6, czyli wychodzi 23 z twardości ogólnej daje magnez, reszta to wapń czyli 182-23=159
159/50*20=
wapn= 63,6
magnez 5,6
sód 14
chlorki 19
siarczany 30

 

Ogólnie daje to dość miękką wodę. Wapń zalecane minimum to 50 (pomijając szczególne przypadki), chlorki i siarczany również wpływ mają w stężeniu powyżej 50ppm, magnez i sód pomijalne.

Nie masz podanej alkaliczności rezydualnej/dwuwęglanów, co mówi nam o "buforze wody", ale strzelam że jest raczej niska.

Dobra woda do modyfikacji i do lekkich jasnych piw. Przy ciemnych będzie wychodzić kwaśność od słodów palonych. Bardzo fajna do modyfikacji IMO.

 

Pozdrawiam i polecam

https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bart3q napisał:

Twardość ogólna 182

wg wiki
https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody
Na twardość składają się dwa jony: Ca i Mg, możemy wyliczyć ich orientacyjną zawartość używając wzoru:

(Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3

magnez masz 5,6, czyli wychodzi 23 z twardości ogólnej daje magnez, reszta to wapń czyli 182-23=159
159/50*20=
wapn= 63,6
magnez 5,6
sód 14
chlorki 19
siarczany 30

 

Ogólnie daje to dość miękką wodę. Wapń zalecane minimum to 50 (pomijając szczególne przypadki), chlorki i siarczany również wpływ mają w stężeniu powyżej 50ppm, magnez i sód pomijalne.

Nie masz podanej alkaliczności rezydualnej/dwuwęglanów, co mówi nam o "buforze wody", ale strzelam że jest raczej niska.

Dobra woda do modyfikacji i do lekkich jasnych piw. Przy ciemnych będzie wychodzić kwaśność od słodów palonych. Bardzo fajna do modyfikacji IMO.

 

Pozdrawiam i polecam

https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody

 

Dzięki bardzo za wyczerpującą wypowiedź. Dzięki bardzo za podeslanie linku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Cześć opierając się na tym raporcie: http://www.tw.tarnow.pl/jakosc-wody/209-wyniki-badan-2019-02-18

uśredniłem wartości dla trzech ujęć i wyszło mi coś takiego:

226,33 twardość w mg CaCO3/l  (uśrednione)

7,47    Ph (uśrednione)

24,62 Chlorki(Cl-) (uśrednione)

37,67 Siarczany(SO42-) (uśrednione)

11,33 Magnez (uśrednione)

13,63 Sód  (uśrednione)

71,80 CaCO3 (ppm) (wyliczone)

276,12 HCO3- (wyliczone) (Aż takie wysokie? Może się w czymś pomyliłem?)

 

 

  1. czego najlepiej dosypać by dojść do profilu przyjaznego NEIPA?
    1. Myślałem o dosypaniu 2g CaCl by podbić chlorki do siarczanów do stosunku 76:38,  CaCl będzie wówczas wynosić: 99
  2. Jestem zaskoczony wysokim HCO3- Czy powinienem to jakoś zbijać?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też patrzyłem na profil wody bo moje jasne piwa z dużą ilością chmielu miały nieprzyjemną goryczkę (czasami na goryczkę wsypywałem tylko symboliczne 10g) i myślę że to własnie przez dużą zawartość HCO3, ok 230.

HCO3 można zbić przez dodanie wapna palonego ale przez to wzrośnie dużo zawartość Ca, więc kolejnym krokiem było by przegotowanie całej wody(nawet kilkukrotnie bo tego Ca będzie dosyć sporo) żeby wytrąciło się Ca.

Jakoś nie jestem przekonany do zabawy z wapnem palonym i szkoda mi czasu na kilkukrotne gotowanie kilkunastu litrów wody i czekanie na wytrącenie wapna.

Najlepszym sposobem będzie więc zmienić wodę :) Jak będę warzył kolejne jasne mocno chmielone to po prostu kupię wodę demineralizowaną w baniakach i będę dodawał to co trzeba, w ten sposób na pewno dużo czasu i pracy zaoszczędzę :) 

 

jak znasz już profil wody to powprowadzaj wszystko do https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/ i ustaw wzorcowy profil, dalej możesz zobaczyć co i ile musisz tego dodać żeby woda była odpowiednia do danego stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Cześć,
 
Nie spodziewałem się, że największą bolączką piwa będzie woda, ale człowiek uczy się całe życie. Okazało się, że Viessmann Aquahome /zmiękczacz wody/ jest przyczyną niepowodzeń. I tak doszedłem do momentu, gdy chciałbym zacząć zabawę z modyfikacją wody. Obecnie wygląda to tak:
 
  1. Przyłącze wody - Viessmann Aquahome - Filtr wody Hidrotek który pracuje na bazie nanofiltracji.
 
Aquahome, przez zastosowane sole do zmiękczania, wyrzuca wapń ze składu wody. Nanofiltracja prawdopodobnie usuwa jony dwuwartościowe, metale ciężkie, bakterie itp.
 
Na pewno ta woda bez modyfikacji się nie nadaje do warzenia. Mam dwa pytania:
 
  1. Czy bawić się w zmianę składu tejże wody i jakie wartości przyjąć do kalkulatora na brewersfriend.com/ ?
  2. Czy kupić wodę w markecie i z nią walczyć?
 
Dziękuję za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Zacznę od tego, że naprawdę próbowałem ale nie łapię się w tych raportach wody i tym jak to interpretować. Tutaj jest Raport z moich wodociągów. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć do
czego nadaje się taka woda? Zwykle warzę APA/AIPA/Pszeniczne, czasem jakiś Leżak. Zwykle 12-16 BLG. Czy mogę używać tej wody po przegotowaniu, czy lepiej zaopatrywać się w sklepie? Będę wdzięczny za pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DR A. GUN napisał:

 

To nie wina utlenienia. 

Nie należy stosować wody ze zmiękczacza, którego działanie bazuje na soli - tak jak mój Viessmann Aquahome.

Skąd penwość, że to nie utlenienie?

Ile tego sodu wprowadza Twój zmiękczacz? Gdzie znalazłeś, że nadmiar sodu powoduje szybsze uciekanie aromatu chmielu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oleynick napisał:

Tutaj jest Raport z moich wodociągów. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć do
czego nadaje się taka woda?

Raporty standardowo robione przez wodociągi średnio się nadają do naszych potrzeb. Napisz do nich, czy badają też wapń, magnez, wodorowęglany, to będzie można coś powiedzieć. Bez tego tylko pozycja 13. i 14. (siarczany i chlorki) jest przydatna piwowarsko, ale też w ograniczonym zakresie (stosunek siarczanów do chlorków 4:1, teoretycznie mocno akcentujące goryczkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.