Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to czego? Wody się wymieszają i ustalą się uśrednione parametry. Wiele osób korzysta z mieszanki wody RO i kranowej - głównie po to, że jest to oszczędne i wygodne - w końcu do RO i tak musiałbyś dodać określoną liczbę soli, aby zbudować profil, więc czemu nie pomóc sobie kranówką, która już te minerały zawiera?

 

Tak poza tym to mam wrażenie że coś tu nie tak... ja bym zrobił zupełnie odwrotnie, czyli wodę z RO dał na wysładzanie, a mieszaną (lub kranówkę) do zacierania. Woda po RO ma niższe pH, niż twarda kranówa - automatycznie musisz dodać mniej kwasu do wody do wysładzania, aby zbić pH poniżej 6. Zbicie pH zacieru jest dużo łatwiejsze, ponieważ sam zacier już buforuje sporą ilość tego pH - mnie przy standardowej warce wystarcza ~3 ml kwasu ortofosforowego 85% aby zbić pH do poziomu 5.5-5.6, a do wody do wysładzania muszę dać co najmniej 4-5ml tego samego kwasu.

 

Masz rację,

profil adekwatny do Twojej sugestii: 

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=7PK2193

 

Trochę RA niskie przez to małe pole manewru kwasami, jakby była realna potrzeba zejścia niżej z ph.

 

Sole na siarczany i chlorki lepiej dawać do kadzi zaciernej (obniżają lekko ph) czy do warzelnej (jest pewność, ze nie zostaną w młócie)?

Edytowane przez Bellon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy takie dodatki składników mineralnych mają sens.

 

Nie mają. Czytaliście w ogóle ten wątek albo patrzyliście przynajmniej na profile wody wrzucane przez piwowarów?

 

Jest artykuł Codera z Piwowara a propo modyfikacji wody. Zerknijcie na niego, a konkretnie na minimalne wartości np. Ca, Mg itp., które mają wpływ na konkretne procesy. U Was nie można powiedzieć, że w ogóle dodaliście do tego profilu składniki mineralne :)

 

Dzięki za zainteresowanie naszym pytaniem. Oczywiście czytaliśmy artykuł Codera oraz śledzimy wątek o modyfikacji wody (będziemy to jeszcze robić niejednokrotnie).  Niestety to nasze pierwsze kroki w tym ciekawym aspekcie warzenia i wiele kwestii jest dla nas jeszcze mało jasnych. Poprawiliśmy schemat wody do pilsa:

 

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=WXFXRPR

 

Teraz poziom Ca jest w okolicach 50 mg/l, stosunek chlorków do siarczynów jest zabalansowany, alkaiczność rezydulana mieści się w przedziale -50 do 0 dla piw jasnych oraz ph zacieru jest w okolicy 5.5. 

 

Niejasność stanowi dla nas profil wody pilzneńskiej, który przedstawia program np. zawartość Ca 7 mg/l, a w artykule Codera minimalna wartość tego parametru wynosi 50 mg/l. 

 

Pewnie coś pokręciliśmy / nie doczytaliśmy/ nie zrozumieliśmy. Czekamy na krytyczne uwagi. :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu lub dwa dokładnie o tym dyskutowaliśmy na tym wątku lub drugim, równie szerokim ("woda dyskusja ogólna" czy jakoś tak) . Nie powtarzamy tego proszę...

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki za zainteresowanie naszym pytaniem. Oczywiście czytaliśmy artykuł Codera oraz śledzimy wątek o modyfikacji wody (będziemy to jeszcze robić niejednokrotnie).  Niestety to nasze pierwsze kroki w tym ciekawym aspekcie warzenia i wiele kwestii jest dla nas jeszcze mało jasnych. Poprawiliśmy schemat wody do pilsa:   http://www.brewersfr...tor/?id=WXFXRPR  Teraz poziom Ca jest w okolicach 50 mg/l, stosunek chlorków do siarczynów jest zabalansowany, alkaiczność rezydulana mieści się w przedziale -50 do 0 dla piw jasnych oraz ph zacieru jest w okolicy 5.5.    Niejasność stanowi dla nas profil wody pilzneńskiej, który przedstawia program np. zawartość Ca 7 mg/l, a w artykule Codera minimalna wartość tego parametru wynosi 50 mg/l.    Pewnie coś pokręciliśmy / nie doczytaliśmy/ nie zrozumieliśmy. Czekamy na krytyczne uwagi.  

 

Mam jednak wrażenie, że nie przeczytaliście dobrze artykułu i tego tematu, bo m.in.:

 

 

 

Tydzień temu lub dwa dokładnie o tym dyskutowaliśmy na tym wątku lub drugim, równie szerokim ("woda dyskusja ogólna" czy jakoś tak) .
 

 

Wielokrotnie było tu wałkowane to, co jest nie tak w Waszym profilu wody. Myślę, że nie tylko ja mógłbym podać na tacy co jest nie tak, ale z doświadczenia wiem, że jak się samemu do tego dojdzie (a nie jest to strasznie trudne mając ten wątek), to łatwiej będzie zrobić profil wody w przyszłości. Jedna wskazówka: zerknijcie na ilość Ca - jest 55 ppm przy czym rozkładacie sole również na wysładzanie. Jakby je odjąć z wysładzania i wyrzucić to pozostaje tylko 25 ppm na zacieranie: wnioski??? :)

 

P.S. Po co Wam słód zakwaszający? Z chęcią usłyszę argument "za".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za zainteresowanie naszym pytaniem. Oczywiście czytaliśmy artykuł Codera oraz śledzimy wątek o modyfikacji wody (będziemy to jeszcze robić niejednokrotnie).  Niestety to nasze pierwsze kroki w tym ciekawym aspekcie warzenia i wiele kwestii jest dla nas jeszcze mało jasnych. Poprawiliśmy schemat wody do pilsa:   http://www.brewersfr...tor/?id=WXFXRPR  Teraz poziom Ca jest w okolicach 50 mg/l, stosunek chlorków do siarczynów jest zabalansowany, alkaiczność rezydulana mieści się w przedziale -50 do 0 dla piw jasnych oraz ph zacieru jest w okolicy 5.5.    Niejasność stanowi dla nas profil wody pilzneńskiej, który przedstawia program np. zawartość Ca 7 mg/l, a w artykule Codera minimalna wartość tego parametru wynosi 50 mg/l.    Pewnie coś pokręciliśmy / nie doczytaliśmy/ nie zrozumieliśmy. Czekamy na krytyczne uwagi.  

 

Mam jednak wrażenie, że nie przeczytaliście dobrze artykułu i tego tematu, bo m.in.:

 

 

 

Tydzień temu lub dwa dokładnie o tym dyskutowaliśmy na tym wątku lub drugim, równie szerokim ("woda dyskusja ogólna" czy jakoś tak) .
 

 

Wielokrotnie było tu wałkowane to, co jest nie tak w Waszym profilu wody. Myślę, że nie tylko ja mógłbym podać na tacy co jest nie tak, ale z doświadczenia wiem, że jak się samemu do tego dojdzie (a nie jest to strasznie trudne mając ten wątek), to łatwiej będzie zrobić profil wody w przyszłości. Jedna wskazówka: zerknijcie na ilość Ca - jest 55 ppm przy czym rozkładacie sole również na wysładzanie. Jakby je odjąć z wysładzania i wyrzucić to pozostaje tylko 25 ppm na zacieranie: wnioski??? :)

 

P.S. Po co Wam słód zakwaszający? Z chęcią usłyszę argument "za".

 

Pytania takich "noobów" jak my muszą być trochę irytujące dla bardziej doświadczonych użytkowników forum.

Słód zakwaszający - cóż, tak było w przepisie, który znaleźliśmy na wiki. Pewnie miał korygować ph zacieru.

Nam pozostaje trochę poeksperymentować samemu, zrobić pilsa na kranówie, na profilu zbalansowanym, na zbliżonym do wody pilzneńskiej i ocenić czy gra jest warta świeczki.  Choć pewnie i tak nie uda nam się zrobić tak równych piw, żeby te porównania miały sens. Oczywiście ta modyfikacja wody mam być tylko małym dodatkiem do istotniejszych naszym zdaniem spraw, jak m.in. dobór składników, zacieranie, fermentacja...

 

Wracamy do lektury i pozdrawiamy. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem pilsa na książkowym profilu wody z Pilzna Ca/Mg/Na/Cl/SO4/HCO3 13/3/3/15/15/15 Wyszedł idealnie klarowny nie było problemów z fermentacją. Mit o 50ppm Ca już dawno obalili. Brakujące minerały i tak zostaną wyplukane ze słodu. Jak chcesz podpatrzeć ilości soli dla różnych profili wody RO, to w opisie moich piw masz wszystko.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to czego? Wody się wymieszają i ustalą się uśrednione parametry. Wiele osób korzysta z mieszanki wody RO i kranowej - głównie po to, że jest to oszczędne i wygodne - w końcu do RO i tak musiałbyś dodać określoną liczbę soli, aby zbudować profil, więc czemu nie pomóc sobie kranówką, która już te minerały zawiera?

 

Tak poza tym to mam wrażenie że coś tu nie tak... ja bym zrobił zupełnie odwrotnie, czyli wodę z RO dał na wysładzanie, a mieszaną (lub kranówkę) do zacierania. Woda po RO ma niższe pH, niż twarda kranówa - automatycznie musisz dodać mniej kwasu do wody do wysładzania, aby zbić pH poniżej 6. Zbicie pH zacieru jest dużo łatwiejsze, ponieważ sam zacier już buforuje sporą ilość tego pH - mnie przy standardowej warce wystarcza ~3 ml kwasu ortofosforowego 85% aby zbić pH do poziomu 5.5-5.6, a do wody do wysładzania muszę dać co najmniej 4-5ml tego samego kwasu.

 

Masz rację,

profil adekwatny do Twojej sugestii: 

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=7PK2193

 

Trochę RA niskie przez to małe pole manewru kwasami, jakby była realna potrzeba zejścia niżej z ph.

 

Sole na siarczany i chlorki lepiej dawać do kadzi zaciernej (obniżają lekko ph) czy do warzelnej (jest pewność, ze nie zostaną w młócie)?

 

 

RA jest w zupełności ok - do tych najjaśniejszych piw jasnych piw powinno być wręcz ujemne :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W jaki profil wody celować dla RISa? Mam mieszane uczucia co do tego stylu, z jednej strony jest mocno słodowy, z drugiej jednak goryczka na poziomie 80 IBU prosi o lepszy stosunek siarczanów do chlorków. Jak to pogodzić? W dodatku RIS, jak to RIS ma być ciemny jak noc, a uzyskam to oczywiście poprzez palone słodu i to w większości zacierane od "początku" więc kwaskowość wprowadzoną przez palone słody przydałoby się skontrować węglanami.

 

Jednym słowem jestem w kropce, proszę o wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z wody biedronkowej (otwór Rogowiec).

Na etykiecie są podane następujące wartości:

HCO3 171.8, SO4 20.4, Cl 4.9, Ca 48.1, Mg 9.1, Na 5.7

RA wychodzi 101.

Będę warzyć IPA i chcę dodać do zacieru (21l wody) 12.5g gipsu, 2.3g soli Epsom oraz 1.4g soli kuchennej.

Teoretycznie wg. kalkulatora powinienem otrzymać SO4 400, Cl 46, Ca 190, Mg 20 i Na 30. RA = -7

Czy taka modyfikacja wody ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

SO4 400, Cl 46, Ca 190, Mg 20 i Na 30. RA = -7

Wiesz coś (cokolwiek ) o modyfikacji wody? Ten profil jest z kosmosu.

SO4 400 - conajmniej 2x za dużo (IMO nawet 3 lub 4 razy za dużo)

SO4-Cl - 10:1 wartość z kosmosu, rzadko przekraczamy 2:1

Ca190 - po co aż tyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz coś (cokolwiek ) o modyfikacji wody? Ten profil jest z kosmosu.

SO4 400 - conajmniej 2x za dużo (IMO nawet 3 lub 4 razy za dużo)

SO4-Cl - 10:1 wartość z kosmosu, rzadko przekraczamy 2:1

Ca190 - po co aż tyle?

A taki profil? SO4 610, Cl 35, Ca 275, Mg 40, Na 25, RA = 1

Niby jeszcze większy kosmos ale to profil wody z Burton.

 

190mg/l Ca potrzebuję aby zbić RA do ujemnych wartości. Ilość mieści się w zalecanym zakresie 50-200 mg/l.

Jeżeli chodzi o siarczany to nigdzie nie przeczytałem, że nie przekraczamy stosunku 2:1. Wręcz jest napisane, że żeby był efekt w smaku, to stosunek musi być co najmniej jak 2 do 1. Nie zauważyłem nigdzie info, że 5, 6 czy 10 do jednego to już za dużo (ale może nieuważnie czytałem).

Dodatkowo nie będę modyfikował wody do wysładzania, więc ostateczny poziom składników mineralnych powinien się obniżyć o 30%.

 

Fajnie by było, jakbyś napisał coś więcej niż stwierdzenie, że wartości są z kosmosu. Jakie efekty da takie zmodyfikowanie wody? Może ktoś próbował zrobić coś takiego w swoim browarze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym RA, czy to nie jest tylko informacja jak mocno poleci pH po dodaniu słodów? Czy nie wystarczy po prostu zakwasić zacieru do pH=5,4 i nie bawić się w dodawanie minerałów? Według kalkulatorów wody RA wtedy spada. Z tego co czytałem i na podstawie tego wywnioskowałem to wystarczy wyregulować proporcje między jonami SO4 i Cl, ewentualnie usunąć bądź dodać HCO3. Pozostałe jony zachować po prostu w pewnym przedziale, przy czym jony Na na ogół dość nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtry RO to one zbijają minerały, aniony, kationy do okolic zera czy jest to uzależnione od parametrów filtrowanej wody? Mówię o tych najtańszych filtrach typu RO3 za ~100-150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze słyszeć, czyli można sobie założyć wszystko po 0mg/l a pH zmierzę chociaż paskiem bo z tego co czytałem może wynosić nawet 6. Okej to teraz moje pierwsze próby posługiwania się kalkulatorem brewersfriend. Ustawiłem mash water+sparge water 15l+15l, w raporcie wpisałem wszędzie 0 i ph=7. Wybrałem sobie gotowy profil 'light colored and hoppy' i zacząłem bawić się dodawaniem chemii aby zbliżyć się do założonego profilu. Wyszło 7g gipsu, 1,5g epsom, 0.8g soli zwykłej, 2,4g chlorku wapnia i wygląda to tak:
SAO1yDz.jpg

I na tym koniec? Wszystkie sole dodać do całej objętości wody (30l) i połowę użyć do zacierania i drugą połowę do wysładzania?

 

edit: RA liczone jakimś kalkulatorem wychodzi -57 (jako CaCO3). Co powinno się robić żeby manewrować tą wartością?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zero, a pH nie mierz bo tak jałowa woda nie ma zdolnosci buforujących i zaraz po kontakcie z CO2 znajdującym się w powietrzu szybko zjeżdża do 6, a nawet niżej. Wysładzając wodą RO nie zakwaszamy jej. Drugą porcję soli dajemy do gotowania. RA i HCO3 a co za tym idzie pH możemy w razie potrzeby podbić CaCO3 lub NaHCO3.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli połowa soli do zacierania w tych 15l a druga połowa dopiero po wysładzaniu, czyli już do gara warzelnego? Okej, dzięki za info. Jeśli to wszystko to sprawa jest dosyć prosta zatem chyba warta zainteresowania jeśli można liczyć na poprawę, nie podoba mi się moja goryczka i chciałbym w końcu uwarzyć Pilsa, także w najbliższym czasie wleci filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

W poszukiwaniu źródła problemu z niską wydajnością (nie daje rady przekroczyć 70% przy jasnych piwach) zainteresowałem się wodą z kranu jakiej używam.

Jest to warszawska kranówa o następującym profilu:

https://www.mpwik.com.pl/view/jakosc-wody/centralny/2017&miesiac=styczen

 

Daję link, bo im dłużej to czytam, tym mniej wiem co wpisać w kalkulator na brewersfriend.

 

Kalkulator ostrzega mnie, że poziom jonów wapnia Ca+ jest zbyt wysoki (268mg/l) i muszę modyfikować wodę.
Jednocześnie mpwik twierdzi, że woda jest średnio twarda.

 

Czy możecie mi pomóc z tym wyliczeniem? Bo jeśli rzeczywiście jest problem, to jest to kwestia także zdrowia osób w domu.

 

Po gotowaniu wody w garnkach mam wyraźne osady a czajnik to chyba raz na dwa tygodnie powinienem odkamieniać, więc jest szansa że kalkulator mówi prawdę.

 

Co powinienem zrobić? Gotować i dekantować? Dawać odczynniki wspomagające wytrącanie? Kupować wodę mineralną w baniakach 5l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest Ca+ tylko twardość, z niej dopiero wyliczasz Ca+.

 

http://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody

 

Cytat z fragmentu tekstu z linku powyżej:

"Twardość niesie w sobie trochę użytecznej informacji. Może być podana w stopniach niemieckich lub "jako CaCO3" - nie ma to nic wspólnego z faktyczną zawartością CaCO3 w wodzie, to tylko taka jednostka (1 stopień niemiecki = 17.848 jako CaCO3). Na twardośc składają się dwa jony: Ca i Mg, możemy wyliczyć ich orientacyjną zawartośc używając wzoru:

(Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3

Np. na raporcie jest twardość 252 jako CaCO3 (= ~14 stopni niemieckich, średnio twarda). Zakładamy, że za całość twardości odpowiada wapń:

(Ca/20)*50=252 i stąd wyliczamy max. zawartość Ca na 100.8 ppm

Możemy też założyć, że Mg stanowi ok. 1/3-1/4 zawartości Ca i wyliczyć zaskres w którym są nasze minerały"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Mam prośbę o pomoc w temacie zmiękczania wody metodą sodowo wapienną. Mam za sobą juz kilka warek i ostatnio zainteresowałem się tematem wody - sprawdziłem parametry wody w moim mieście i twardość wynosi 20-21 stopni niemieckich.

 

Nie mam na ten moment kasy na filtr RO i znalazłem w necie informacji o zmiękczaniu metodą chemiczna, czyli właśnie zadając do wody wapno palone i sodę. Ponieważ mam czas i mogę wode w fermentatorze przygotować dzień wcześniej chciałbym wykorzystać ten sposób. 

 

Niestety nie mogę znaleźć informacji o ilościach które powinno się użyć na np. 20l wody przy mojej twardości.

 

Będę wdzięczny za pomoc i podanie "przepisu" na zmiękczenie wody tym sposobem. Ewentualnie jakieś rady jeśli ktoś już tą metode stosuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Bardzo proszę o pomoc w dostosowaniu wody

  1. Woda w Krakowie z ujęcia Raba, skład (w ppm): Ca=41 , Mg=5,4, Na=12,5, SO4=19, Cl=15,7, HCO3: 134,2, zasadowość (alkalinity)=110
  2. Milk Stout, 100 EBC wg receptury https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Milk-Stout-12-BLG-zestaw-ze-slodow/256
  3. ilość wody do zacierania=14l, do wysładzania=14l

W zasadzie to chyba (bo jeszcze słabo się na tym znam) chciałbym podnieść HCO3 ze 134 do 280.

Posługując się narzędziem https://www.brewersfriend.com/water-chemistry/ wyliczyłem, że jak dodam 5g CaCO3 to dostanę HCO3=294, natomiast Ca z 41 podskoczy do 93, czyli 2-krotnie. Jakie to będzie miało znaczenie dla efektu końcowego?

Mogę również dodać 3g sody oczyszczonej (NaHCO3) oraz 1g CaCO3, wówczas mam Ca=51, HCO3=280, natomiast Na podskoczy z 12,5 do 58.

 

Którą opcję wybrać?

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.