Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

A tak jeszcze uściślając, skoro dajecie część soli do zacieru (nie wody do zacierania, tylko zacieru), a drugą cześć do gara do gotowania - to wychodzi, że wysładza się czystą wodą RO. Dobrze rozumiem ?

Edytowane przez RapTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie łapię do końca do czego zmierzacie, ale w przypadku tego narzedzia trzeba używać ptaszka Salts Added to Mash Only, jeśli się chce dodawać sole tylko do zacieru :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście, a w czym widzisz problem?m

Wartość minerałów będzie ponad 2 x wyższa podczas zacierania niż ta wyliczona/docelowa.

 

To nie jest w cale taki głupi pomysł z całością soli do zacierania, bo pH na pewno zjedzie do oczekiwanego. Suma soli w docelowej warce będzie taka jak być powinna, a to dopiero ma wpływ na smak piwa. Jakie ma znaczenie, czy w zacierze będzie 60 czy 120 ppm Ca.

Edytowane przez RapTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wartość minerałów będzie ponad 2 x wyższa podczas zacierania niż ta wyliczona/docelowa.

 

Wiesz Wojtek, ja naprawdę mam problemy z interpretacją tego, co masz na myśli. Wytłumacz mi proszę o co chodzi, bo ja to odczytałem tak, że wg Ciebie wrzucone do zacierania np. 10g CaCl2 ma finalnie dać wartości jakbym wrzucił 20g CaCl2?

 

 

 

To nie jest w cale taki głupi pomysł z całością soli do zacierania, bo pH na pewno zjedzie do oczekiwanego. Suma soli w docelowej warce będzie taka jak być powinna, a to dopiero ma wpływ na smak piwa. Jakie ma znaczenie, czy w zacierze będzie 60 czy 120 ppm Ca.

 

Wszystko zależy od tego jak kształtuje Ci się np. pH zacieru - ja najpierw wszystkie sole wpisuje w rubrykę tych do zacierania. Patrzę co mi się dzieje z pH i jeżeli mi nie odpowiada to przenoszę odpowiednie ilości na gotowanie biorąc pod uwagę to żeby pewne "minerały" były na odpowiednim poziomie np. Ca, który jest potrzebny chociażby enzymom przy zacieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wszystko zależy od tego jak kształtuje Ci się np. pH zacieru - ja najpierw wszystkie sole wpisuje w rubrykę tych do zacierania. Patrzę co mi się dzieje z pH i jeżeli mi nie odpowiada to przenoszę odpowiednie ilości na gotowanie biorąc pod uwagę to żeby pewne "minerały" były na odpowiednim poziomie np. Ca, który jest potrzebny chociażby enzymom przy zacieraniu.

 

Tu właśnie widzę, że trzeba robić z umiarem i na wyczucie, a nie pół do zacierania, pół do gotowania. Np chcę dodać baking soda (zamiast NaCl) do uzupełnienia sodu i podniesienia HCO3 ale podnosi nam on pH zacieru. Sodę faktycznie można dać całość tylko do gotowania. Resztę można spokojnie w całości do zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę, że sole "kwaśne" obniżą Ci pH, podczas gdy te "zasadowe" je podniosą. Odpowiednio tym manipulując możesz sobie nieco ułatwić zabawę z kwasem ;)

To właśnie napisałem post wyżej o nie dodawaniu NaHCO3 do zacieru :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wytłumacz mi proszę o co chodzi, bo ja to odczytałem tak, że wg Ciebie wrzucone do zacierania np. 10g CaCl2 ma finalnie dać wartości jakbym wrzucił 20g CaCl2?

 

Ok, nie o to chodzi, zresztą nie wiem dokładnie jak działa BF więc nie będę się wymądrzał. Ale na chłopski rozum - jeśli obliczysz sole które są wyliczone do osiągniecia danego profilu wody dla objętości 50l, a później te sole wrzucicsz do 25l to jednak PH i RA podczas zacierania będzie trochę inne od zakładanego. Kwestia jak bardzo i czy w ogóle to ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale na chłopski rozum - jeśli obliczysz sole które są wyliczone do osiągniecia danego profilu wody dla objętości 50l, a później te sole wrzucicsz do 25l to jednak PH i RA podczas zacierania będzie trochę inne od zakładanego. Kwestia jak bardzo i czy w ogóle to ma znaczenie.

Dokładnie tak jest, ale kalkulator BF ma dwie różne zakładki, w których można rozpisywać sole i zakwaszanie wody do zacierania oraz wody do wysładzania osobno. Generalnie możesz zrobić dwie różne wody do tego i do tego, a kalkulator to uwzględni (po zaznaczeniu odpowiednich opcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ok, nie o to chodzi, zresztą nie wiem dokładnie jak działa BF więc nie będę się wymądrzał. Ale na chłopski rozum - jeśli obliczysz sole które są wyliczone do osiągniecia danego profilu wody dla objętości 50l, a później te sole wrzucicsz do 25l to jednak PH i RA podczas zacierania będzie trochę inne od zakładanego. Kwestia jak bardzo i czy w ogóle to ma znaczenie.

 

Też nie chce się wymądrzać, bo też nie wiem jak dokładnie działa kalkulator i jak są przeprowadzane obliczenia w zależności od zastosowanych opcji.

 

Samo pH zacieru będzie się zmieniało w zależności czy zaznaczymy opcję "Salts added to mash only" czy nie dlatego staram się te rzeczy połączyć i tak manewrować żeby uzyskać odpowiednie wartości. RA całości wtedy pozostaje bez zmian i to bez różnicy czy jest ta opcja zaznaczona czy nie. I tu możesz mieć rację z RA - biorąc pod uwagę to, że dorzucamy te sole do innej ilości wody niż całościowa to samo RA zacieru pewnie się zmieni, ale czy ta zmiana (RA robi się mniejsze) dla samego zacieru jest jakaś istotna? Tego nie wiem, a z chęcią bym się dowiedział. Poza tym to RA zmienia się wtedy tylko na czas zacierania, bo potem, jak dochodzi wysładzanie, RA robi się takie, jakie wyliczył kalkulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zakwaszaniem to są jaja. Jakieś 15 warek temu delikatnie zakwaszałem kranówkę, aby uzyskać pH na poziomie 5,5. Moje paski tyle pokazywały, ale dzisiaj dochodzę do wniosku, że musiały być wadliwe, ponieważ w gotowym piwie odczuwałem wyraźną kwasowość. Dzisiaj w większości piw używam 100% wody RO z doborem odpowiednich soli, ogólnie 40 do 50 litrów wody. Używam tej samej wody do zacierania i wysładzania, nie zakwaszam zacieru ponieważ po 20 minutach zacierania mam pH na jakim mi zależy. Wysłałem kilka piw na różne konkursy i zawsze w metryczce była informacja, że piwo jest kwaśne. Ja nie wyczuwałem nic takiego, ale jeśli sędzia tak ocenił, to pewnie ma rację. Jak to teraz rozwiązać? Aha, piwa wysyłane po miesiącu, max 2 po butelkowaniu. Nie mam możliwości składowania butelek w chłodni, dlatego były w temp. pokojowej. Powyższa uwaga sędziów dotyczy raczej piw bursztynowych do ciemnych. Podejrzewałem słód karmelowy, ale nie było go zbyt wiele 200 do 300 g / 25 litrów piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 20 minutach od wrzucenia słodów mierzę i mam pH około 5,5. Czasami nawet mierzę jaka wartość jest w gotowym piwie. Mimo to piwa są oceniane jako kwaśne na poziomie 2 do 3. W związku z tym, że najbardziej lubię style brytyjskie, stosuję profile opracowane przez Makarona (temat Woda, 4 str.)

 

Ilosc na 10 litrow wody.


Burton Pale Ale
Gips piwowarski 5,07g
Siarczan magnezu 1.91g
chlorek sodu 0,68g

Woda uniwersalna.
Gips piwowarski 2,3g
Chlorek wapnia 1.19g
Siarczan magnezu 0.9g
chlorek sodu 0,43g

Wytrawne Pale Ale
Gips piwowarski 4,77g
Chlorek wapnia 2.45g
Siarczan magnezu 1.41g
chlorek sodu 0,69g

Slodkie Pale Ale
Gips piwowarski 2,5g
Chlorek wapnia 2.19g
Siarczan magnezu 1.41g
chlorek sodu 0,69g

Bitter
Gips piwowarski 4,11g
Chlorek wapnia 1.55g
Siarczan magnezu 0.9g
chlorek sodu 0,94g

Mild
Gips piwowarski 1,95g
Chlorek wapnia 3.15g
Siarczan magnezu 0.9g
chlorek sodu 1,19g
kreda 0.14g

Porter angielski
Gips piwowarski 1g
Chlorek wapnia 3.02g
Siarczan magnezu 0.9g
chlorek sodu 2,47g
kreda 0.55g

Stout
Gips piwowarski 0,74g
Chlorek wapnia 4.69g
Siarczan magnezu 0.9g
chlorek sodu 1,83g
kreda 0.55g

Lager
Gips piwowarski 0,57g
Chlorek wapnia 0,91g
Siarczan magnezu 0.09g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zakwaszaniem to są jaja. Jakieś 15 warek temu delikatnie zakwaszałem kranówkę, aby uzyskać pH na poziomie 5,5. Moje paski tyle pokazywały, ale dzisiaj dochodzę do wniosku, że musiały być wadliwe, ponieważ w gotowym piwie odczuwałem wyraźną kwasowość. Dzisiaj w większości piw używam 100% wody RO z doborem odpowiednich soli, ogólnie 40 do 50 litrów wody. Używam tej samej wody do zacierania i wysładzania, nie zakwaszam zacieru ponieważ po 20 minutach zacierania mam pH na jakim mi zależy. Wysłałem kilka piw na różne konkursy i zawsze w metryczce była informacja, że piwo jest kwaśne. Ja nie wyczuwałem nic takiego, ale jeśli sędzia tak ocenił, to pewnie ma rację. Jak to teraz rozwiązać? Aha, piwa wysyłane po miesiącu, max 2 po butelkowaniu. Nie mam możliwości składowania butelek w chłodni, dlatego były w temp. pokojowej. Powyższa uwaga sędziów dotyczy raczej piw bursztynowych do ciemnych. Podejrzewałem słód karmelowy, ale nie było go zbyt wiele 200 do 300 g / 25 litrów piwa.

Jeżeli, tak jak piszesz masz problem z kwaśnością w piwach bursztynowych i ciemnych to ewidentnie masz za niskie HCO3   Czytałem, że podnoszenie węglanów, węglanem wapnia w wodzie RO jest bardzo ryzykowne, ze względu na jego słabą rozpuszczalność - nigdy nie wiesz, czy ci się rozpuści 50 czy 80%. Wapń lepiej uzupełnić CaCl2 Tą modyfikację w piwach ciemnych najlepiej jest robić węglanem sodu (sodą oczyszczoną) Nie mogę teraz tego znaleźć ale na angielskim forum pisali, że wodę pod stouty tylko tym modyfikują nawet duże browary. Sodem się nie przejmuj i tak 50 mg nie przekroczysz, a HCO3 spokojnie poszybuje do 250-300. Chlorku sodu używaj tylko do piw jasnych, do ciemnych tylko węglan sodu.

Edytowane przez RapTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter angielski Gips piwowarski 1g Chlorek wapnia 3.02g Siarczan magnezu 0.9g chlorek sodu 2,47g kreda 0.55g

 

Zobacz sobie coś takiego pod Portera angielskiego http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=T3SGJXB

RA -140, HCO3 - 260   na pewno nie będzie kwaskowe :D

Edytowane przez RapTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemikiem nie jestem i chemii nie ogarniam mimo że w szkole byłem dobry z chemii, ale trochę czasu już minęło :D Z zalinkowanym przez Ciebie programem bawiłem się dość trochę, ale zawsze wychodziły mi jakieś błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sodem się nie przejmuj i tak 50 mg nie przekroczysz, a HCO3 spokojnie poszybuje do 250-300

 

Ciężko trochę zmieścić się w Na<50, a podnieść jednocześnie HCO3 do 250-300 samym NaHCO3. Trzeba się wspomóc przy tym węglanem wapnia albo NaOH (tylko w tym przypadku spada HCO3, ale rośnie Na) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie miałam na myśli, żeby dać na maxa NaHCO3 i resztę wodorowęglanów z CaCO3, zamiast sypać bez potrzeby sól kuchenną. A z tym NaHCO3, że wystarczy do podbicia HCO3 to widziałem na angielskich forach i tam goście nie szczypali się z sodem. Dochodził i do 100. Zawsze miałem wrażenie, że te angielskie piwa ciemne są lekko słonawe :smilies: Broń boże NaOH !!!!

Edytowane przez RapTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A z tym NaHCO3, że wystarczy do podbicia HCO3 to widziałem na angielskich forach i tam goście nie szczypali się z sodem. Dochodził i do 100. Zawsze miałem wrażenie, że te angielskie piwa ciemne są lekko słonawe Broń boże NaOH !!!!

 

Ja mam podobnie do ThoriN'a:

 

 

 

Dochodziłem z Na do wartości zbliżonych do 100 mg/l i w piwie żadna słoność czy inne dziwne rzeczy nie były wyczuwalne, więc chyba nie ma co się zbytnio tym przejmować

 

Precyzując: sód powinniśmy trzymać na odpowiednio niskim poziomie głównie w przypadku dużej wartości siarczanów (powyżej 150) - wtedy możemy narazić się na szorstką i nieprzyjemną goryczkę. Sam sód w sobie ma zakres akceptowalny 0-150. W przedziale 70-150 zaokrągla smak piwa, ale jeżeli się przekroczy te wartości to dopiero wtedy może wprowadzić słonawe odczucie w piwie. Oczywiście jeżeli ktoś ma nadwrażliwość na słonawe posmaki to odczuje je być może przy Na na poziomie 130 jednakże ze swojego doświadczenia z RO mogę powiedzieć, że największe Na miałem przy najciemniejszych piwach gdzie RA w jednym przypadku sięgnęło 230 - wtedy wartość Na=100 więc do 150 było jeszcze daleko :) Posmaków słonych nie odczułem.

 

 

 

Broń boże NaOH !!!!

 

Co masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam wodę 100% RO + sole. Do tego mała waga z precyzją do 0,1 gr.

 

 

 

I czy w ogóle trzeba taką zmodyfikowaną wodę zakwaszać, czy zawsze się ustali PH na odpowiednim poziome ?

 

100% RO + sole raczej się nie zakwasza, PH powinno być praktycznie zawsze poniżej 6,0 (mi wychodzi w okolicy 5,7) ale .... dla pewności oczywiście lepiej za każdym razem je zmierzyć, to co wylicza kalkuator trzeba jednak sprawdzać z rzeczywistością. 

 

Osobiście używam Bru'n Water jako kalkulatora, mogę pomoć w krótkim podstawowym szkoleniu jak go używać.

 

 

Chętnie bym się zapoznał z takim tutorialem Bru'n Water dla początkujących. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.