Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=WXTHGL0

 

Zmodyfikowałem swoją wodę. 

 

Jeśli możecie, sprawdźcie proszę czy wszystko jest ok i czy nie popełniłem żadnej znaczącej gafy.

 

Mam jedno pytanie (jeśli się gdzieś przewinęło to przepraszam - przejrzałem jeszcze raz na szybko wątek, ale nie znalazłem odp.) - czy chlorek wapnia dodać w mililitrach w takiej samej ilości co jest podane na stronie w gramach?

 

E: Ehe, w sumie już znalazłem... przecież 65% wody RO i musiałbym dodać wszystko do zacierania, a nie mam wszystkich dodatków. No nic, lipa. Będę musiał pomyśleć nad tym trochę...

 

E2: Zmieniłem linka. Teraz powinno być ok - wymieszam całą wodę (nie dzielę jej na zacieranie i wysładzanie). Wszystko jest teraz dobrze? 

Edytowane przez rumcajs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33% roztworu to CaCl. Musisz więc dać 3x więcej niż wynika z obliczeń. Nie wiem tylko czy wagowo, czy objętościowo, ale prawdopodobnie różnica między obj a wag będzie pomijalnie mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sypiesz praktycznie wszystkiego po trochu? Ogranicz się do jak najmniejszej ich ilości. Nie ma sensu sypać każdego po trochu.

 

W lutym pytałeś o jakiś profil wody. Już wtedy pisałem Tobie żebyś kupił sobie NaOH i mówiłeś, że to zrobisz - nawet coś tam ustalałeś. Minęły 3 miesiące i dalej nie masz, a czasu chyba miałeś wystarczająco dużo ;) Jak sam widzisz temat znowu powrócił, a Ty nie masz jak lepiej dostosować profilu wody :)

 

Próbuj wg tego profilu, który zrobiłeś - też coś wyjdzie, a co to sam będziesz miał okazję się przekonać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Słyszałem o tym, że na allegro można kupić paski, którymi zbadamy kilka parametrów wody z własnego kranu, ponieważ mogą być one dość odmienne od tego, co podają wodociągi. Chodzi o komplet pasków które mierzą 5-6 przydatnych dla nas parametrów. Niestety nie potrafię tego znaleźć na allegro... ktoś coś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amap dzięki! Trochę mnie pokierowałeś, znalazłem też inne - 50 pomiarów, a nie dwa - http://allegro.pl/jbl-test-6w1-50-testow-mega-promocja-i5331553370.html Do tego na innych aukcjach można kupić testy na Ca i Mg, to już 5 z 7 parametrów potrzebnych do pełnego raportu - pozostaje sód i siarczany. To już bardzo fajnie, sód i siarczany powinny być raczej podobne do tego co wodociągi podają?

I pytanie - test kH to w tym kalkulatorze http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/alkaliczność? Skoro test jest w stopniach dkH a w kalkulator trzeba wpisać alkalinity jako dH to ten test będzie się nadawał?

 

Edit: jednak Ca i Mg nie ma u tego gościa, zasugerowałem się opisem na aukcji, a to się okazały dodatki a nie testy na obecność tych pierwiastków...

Edit 2 - jednak znalazłem u innego sprzedawcy - http://allegro.pl/zoolek-test-ca-mg-magnez-wapn-do-slodkiej-wody-i5299420937.html30 pomiarów za 30 zł

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Sanepidzie to było prawie 300 zł, z czego najdroższy był sód, ponad 100 zł.

Ups, to jak na moje amatorskie potrzeby jest to zbyt droga zabawa :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje, ile cenowo wyniesie analiza wody (tylko pod kątem potrzebnych nam wartości) w laboratorium?

Ja skorzystałem z usług angielskiej firmy Murphy & Son. Koszt £25, do tego trzeba wysłać próbkę wody, ok. 20-30 ml. Dostajesz raport, w którym masz pH, azotany, twardość całkowita (jako caco3), wapń, magnez, chlorki, siarczany, alkaliczność (jako caco3). Do tego tabelkę dla bitterów i pale ale, stoutów i porterów, oraz lagerów - co dodać. Jeśli chodzi o bittery, laboratorium swoje propozycje opiera na specyfikach CRS/DLS. CRS służy do obniżania alkaliczności, jednocześnie dodając chlorków i siarczanów. Oczywiście na podstawie podanych wartości można samemu sobie sypać odpowiednie sole.

Minus jest taki, że skład wody w kranie (np. alkaliczność) może się okresowo zmieniać i wtedy taka analiza... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pH, azotany, twardość całkowita (jako caco3), wapń, magnez, chlorki, siarczany, alkaliczność (jako caco3)

Z testów które wcześniej wkleiłem z allegro masz wszystko to co wymieniłeś, oprócz siarczanów (no i nie wiem jak z alkalicznością, bo czekam czy ktoś mi odpowie czy dkH można przeliczyć na dH). Testy kosztują w sumie 60 zł plus przesyłka, i masz 30 pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oceniacie moją kranówkę:

 

Zawartość składników mineralnych - 401,1 mg/l

a) stężenie magnezu - 16,6 mg/l

b) stężenie wapnia - 80,0 mg/l

c) stężenie sodu - 24,7 mg/ll

d) stężenie potasu 6,3 mg/l

Twardość wody (st. dH) - 14,6

pH - 7,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.