Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego za niskie? Nie celujemy w przedział ~ 5.2-5.6 (w temperaturze zacierania, wg. Palmera)? Swoją drogą, co źródło, to inny sugerowany zakres, co gorsza jedne podają w temperaturze pokojowej, drugie w zacierania. Pogubić się można

 

To sprawdź jakie będziesz miał pH w rzeczywistości - kalkulator potrafi przekłamywać, a w 95% robi to w dół: czasami mało w dół, czasami sporo. Ostatnio ustaliłem pH na 5,73, a pomiar pHmetrem wskazał 5,5. U Ciebie przy założeniu 5,41 mógłbyś mieć np. 5,2, a to jednak już za mało.

 

Nie wiem czy dobrze robię, ale ja staram się celować w pH rzeczywiste na poziomie 5,5-5,6. Trzymam się tabel z załącznika patrząc na pewne aspekty z poziomu receptury i zacierania.

 

HCO = Alkalinity w Overal Water Report? 

 

HCO - wodorowęglany w Water Target Selection.

 

Czy masz może jakieś materiały określające ramy dla tego parametru? Najlepiej w zestawieniu z RA.

 

To chyba powinno wystarczyć:

 

RA:

 

RA of -60 to 0 ppm for pale beers
RA 0 to120 ppm pale amber to dark amber/copper
RA 120 to 250 ppm brown ales, porters and stouts
 
Bicarbonate (HCO3-):
 
0-50ppm for light colored beers
50-150 for pale ales, amber, browns
250-300 is for dark browns and stouts
never go above 300 ppm.
 
Łatwo można powiązać jedno z drugim.

Tabele.jpg

Edytowane przez Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To chyba powinno wystarczyć: RA: RA of -60 to 0 ppm for pale beers RA 0 to120 ppm pale amber to dark amber/copper RA 120 to 250 ppm brown ales, porters and stouts Bicarbonate (HCO3-): 0-50ppm for light colored beers 50-150 for pale ales, amber, browns 250-300 is for dark browns and stouts never go above 300 ppm. Łatwo można powiązać jedno z drugim.

Dzięki - tego potrzebowałem w swojej układance :)

 

Optymalne RA oczywiście liczymy z kalkulatora, ale jakiejś wskazówki co do HCO3- nigdzie nie widziałem.

W takim razie dodawanie dużych ilości węglanu wapnia wcale nie rozwiązuje mojego problemu, jeżeli trzeba podnieść znacznie twardość wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, dzięki, sporo mi rozjaśniłeś.

 

To sprawdź jakie będziesz miał pH w rzeczywistości - kalkulator potrafi przekłamywać, a w 95% robi to w dół: czasami mało w dół, czasami sporo. Ostatnio ustaliłem pH na 5,73, a pomiar pHmetrem wskazał 5,5. U Ciebie przy założeniu 5,41 mógłbyś mieć np. 5,2, a to jednak już za mało.

 

Nie wiem czy dobrze robię, ale ja staram się celować w pH rzeczywiste na poziomie 5,5-5,6. Trzymam się tabel z załącznika patrząc na pewne aspekty z poziomu receptury i zacierania.

Na pewno to uwględniałeś, ale dopytam na wszelki wypadek. Rozbieżności nie wynikają z różnych temperatur pomiaru? Powiedzmy, że kalkulator podaje predykcje w temperaturze zacierania, a Ty mierzysz w temperaturze pokojowej?

 

Co do ługu, to go nie mam, więc na tą chwilę pokombinuję bez niego. Generalnie to albo uzyskam RA zakładane, ale wyjadę poza widełki dla HCO albo HCO zostawię w normie, kosztem niższego RA. Teoretycznie nie wiem jak lepiej, praktycznie też jeszcze nie :D.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to uwględniałeś, ale dopytam na wszelki wypadek. Rozbieżności nie wynikają z różnych temperatur pomiaru?

 

 

Możliwe, ale ja to w pewnym sensie wyeliminowałem robiąc pomiary przy każdym piwie i dzięki temu wiem, jak zachowuje się kalkulator w stosunku do rzeczywistości (chodzi o pH). Zawsze pobieram próbkę do małego kieliszka, czekam aż temperatura spadnie do temperatury pokojowej i sprawdzam pH (mój uwzględnia zmiany temperatury). Robię pomiary przeważnie 2 próbek w odstępie 15 minut. Pierwszą próbkę pobieram przynajmniej po 30 min. od wrzuceniu słodów. Nawet jakbym mierzył w temperaturze zacierania to pH będzie najprawdopodobniej trochę niższe (myślę, że 0,1-0,2).

 

W każdym bądź razie ja mierzę schłodzoną próbkę i porównuje do tego, co wylicza kalkulator i zawsze kalkulator zawyża rzeczywisty pomiar dlatego przyzwyczaiłem się żeby tak manewrować solami żeby pH było wyższe na kalkulatorze.

 

 

 

 Co do ługu, to go nie mam, więc na tą chwilę pokombinuję bez niego. Generalnie to albo uzyskam RA zakładane, ale wyjadę poza widełki dla HCO albo HCO zostawię w normie, kosztem niższego RA. Teoretycznie nie wiem jak lepiej, praktycznie też jeszcze nie .

 

 

Ług kup tylko cz.d.a.

 

Wybierz opcję z niższym HCO i niższym RA. Ja u siebie nawet jak mam kolor typowo czarny jak smoła to nie winduję RA do wartości pod 250. Robię tak 180-200.

Edytowane przez Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to albo uzyskam RA zakładane, ale wyjadę poza widełki dla HCO albo HCO zostawię w normie, kosztem niższego RA. Teoretycznie nie wiem jak lepiej, praktycznie też jeszcze nie

Wal w środek - lekko za niskie RA i lekko za wysokie HCO3- :D

 

Podzielę się w najbliższej przyszłości jak tam Porter Bałtycki - pociągnąłem tam RA do 245 ale kosztem HCO3- 348. Dzisiaj butelkuję, więc za jakiś czas powinno być coś wiadomo.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, skąd masz te tabelki? Briggs - Brewing: Science and Practice (2004)?

 

Źródło:

 

In mashing we tend to target the mash pH to optimize the effectiveness of the most important mash enzymes: the amylases which convert starch into sugar. In room temperature tests the pH optima for alpha amylase has been found at 5.3 and for the beta amylase it is between 5.1 and 5.3 [briggs, 2004] (see pH and brewing water in Starch Conversion). But when their activity is evaluated at mashing temperatures and the pH of a cooled mash sample is measured it shows their pH optima at 5.7 and 5.4-5.6 respectively. This is the result of a pH shift in the mash that takes place when the mash is heated. In addition to that, the pH optimum of the enzyme is likely to shift as well. As a result, at common starch conversion temperatures (65C/150F) the pH of the mash appears 0.35 units lower than that of a room temperature mash sample [briggs, 2004]. This needs to be taken into account when looking at pH optima for various mash enzymes. Most commonly, however, the pH optima that are reported in the literature were determined by testing cooled mash samples.

When I used a temperature correcting pH meter to test mash samples at mash temperature and at room temperature, I found a pH shift of only ~ -0.2 pH units. This has been confirmed by other homebrewers and is less than the 0.35 that have been reported by Briggs and other authors. I assume that the apparent 0.35 pH shift is the result of an actual pH shift in the mash and a shift of the pH optimum of the enzyme.

Koniecznie trzeba dowiedzieć się dla którego zakresu temperatur kalkulator liczy pH. Napisałem do twórców, ale jeszcze mi nie odpisali.

 

 

Conclusion

A number of enzymes are active in the mash and many of them have different pH optima which makes it sometimes confusing to choose the proper mash pH. To reduce that confusion, here are some simple guidelines that can be followed when determining which mash pH should be targeted or deciding if the current mash pH needs adjustment:

  • Mash pH numbers are given for room temperature (20-25 C/ 70-80 F) mash samples
  • Any mash pH between 5.3 and 5.8 should be sufficient for most mashes
  • A mash pH between 5.2 and 5.5 is well suited for infusion mashes with enzymatic strong malts
  • A mash pH above 5.4 should be used for decoction mashes and/or enzymatic weak mashes (i.e. large amounts of Munich malt or adjuncts)
Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Łukasz, skąd masz te tabelki? Briggs - Brewing: Science and Practice (2004)?

 

Wiesz, że nie pamiętam - kiedyś gdzieś zrobiłem fotki monitora od komputera, bo przeglądałem. Musiałbym poszukać. W opisach coś tam jest zawarte, ale nie wiem czy pozwoli to zlokalizować źródło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Proszę o weryfikacje: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=ZNX6CVX

 

Woda z RO ma u mnie ~27 ppm

 

Cel to sesyjne niby Belgian Pale Ale z lekkim aromatem przyprawowym (Safbrew T-58), IBU ~30, chmielone amerykanami na aromat.

Edytowane przez _StaSZek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor: 8.128 SRM

 

 

 

Nie rozumiem co masz na myśli
 

 

Użyłem miernika. Czytałem gdzieś, że osmoza ma wydajność ~90% i to by się w miarę zgadzało, bo przed osmozą mam ~270ppm

 

Sorry, w jednym miejscu się zapomniałem i przecinek wstawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Użyłem miernika. Czytałem gdzieś, że osmoza ma wydajność ~90% i to by się w miarę zgadzało, bo przed osmozą mam ~270ppm

 

Dalej nie wiem o co Ci chodzi.

 

 

 

Sorry, w jednym miejscu się zapomniałem i przecinek wstawiłem.

 

Nie w jednym - zobacz na kolor słodów.

 

I ponawiam pytanie: jaki kolor piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor już podałem w poprzednim poście: 8.128 SRM, czyli 16 EBC

 

Fakt, nie zauważyłem w kolorach, sorry. 

 

ppm (parts per million) - stężenie rozpuszczonych cząsteczek (minerałów) w wodzie.

Chyba, że ja czegoś nie rozumiem

 

 

 

Parts-per notation is often used describing dilute solutions in chemistry, for instance, the relative abundance of dissolved minerals or pollutants in water. The unit “1 ppm” can be used for a mass fraction if a water-borne pollutant is present at one-millionth of a gram per gram of sample solution. When working with aqueous solutions, it is common to assume that the density of water is 1.00 g/mL. Therefore, it is common to equate 1 gram of water with 1 mL of water. Consequently, ppm corresponds to 1 mg/L

Za: http://en.wikipedia.org/wiki/Parts-per_notation

Edytowane przez _StaSZek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem dokładnej analizy wody, kupiłem osmozę, żeby nie płacić za analizę, która i tak nie będzie szczególnie dokładna. Woda z sieci potrafi się różnić z dnia na dzień nawet od 25%. Jeśli nie odpowiadają Ci ppm to potraktuj to jako TDS (Total Dissolved Solids). Chyba niepotrzebnie w ogóle pisałem o tych ppm'ach po RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyniki są podobne, poza Ca, bo tu jest większa rozbieżność. Wynikać to może z faktu, że nie wiadomo jakie przeliczenia robi BS2 w przypadku tych soli: CaSO 4 •2H2O, Ca Cl2•2H2O, CaCO3. Na brewersfriend są konkretnie sprecyzowane (dwuwodne i bezwodny), a w BS2 nie wiadomo jakie są. Możliwe, że jeżeli są inne to i wynik jest inny.

BS2.jpg

Edytowane przez Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

robię przymiarkę pod stouta po wielu nieudanych próbach (więcej w sprawie moich czarnych i podłych tutaj). Od kilku warek zajmuję się modyfikacją wody. Udało mi się uzyskać dostęp do wody demineralizowanej. Moja woda jest twarda jak cholera i do tego siarczanowa. Poniżej raport wody już zmieszanej z demineralizowaną 1:1 oraz dodatki soli jakie planuje zadać podczas zacierania. Piwko to 25% ekstr. RIS z ok. 0,7-0,8kg ziarna palonego powyżej 1000 ebc. Czy ktoś bardziej doświadczony może napisać parę słów o tym czo dobrze kombinuję?

 

water profile

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że te linki czasem znikają, nie jestem zarejestrowanym użytkownikiem

 

tak mogę zrobić w całości na wodzie demineralizowanej ale myślę, że w przypadku RISa to nie będzie konieczne ze względy na wymaganą twardość.

 

EDIT:

link do wody wodociągowej + zasyp

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=QMMTJWX

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że te linki czasem znikają, nie jestem zarejestrowanym użytkownikiem

To się zarejestruj - przyda się na przyszłość mieć swoje profile.

 

tak mogę zrobić w całości na wodzie demineralizowanej ale myślę, że w przypadku RISa to nie będzie konieczne ze względy na wymaganą twardość.

Nie będzie to fakt, ale czasami jest łatwiej. Zarejestruj się i wrzuć linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.