Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Po Strzegomiu można sie wszystkiego spodziewać, jakby napisali 0-300 nie zdziwiłbym się wcale. Tu o 150-tce piszą inaczej: http://www.slodowniastrzegom.pl/produkt/slod-karmelowy-150-100-180-ebc-1kg

Średnia wychodzi podobna ;)

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję ... nie używać takich słodów tylko zmienić słodownię. Skoro słodownia ma taki rozstrzał to brak słów - ja się uleczyłem z tych słodów już dawno.

Wysłałem zapytanie do mojego kontaktu w DMGP, może się jakoś ustosunkują do tej małej dokładności swoich specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia wychodzi podobna ;)

Dokładnie - też zwykle przyjmuję średnią, jeżeli chodzi o barwę słodu :)

 

Przy modyfikacji wody trzeba sobie uzmysłowić jedną, ważną rzecz - nigdy nie zrobimy idealnego profilu bez posiadania dostępu do laboratorium (parametry wody, słodów itp.). Póki co większość z nas wszystko robi z pewną dokładnością - na szczęście często wyniki są zadowalające :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przy następnym zamówieniu zaznaczyć, że chciałby Pan otrzymać atest do tej konkretnej partii.

Będzie Pan wtedy miał wartość barwy bardziej dokładną.

 

Pozdrawiam/Kind regards

Marzena Żmijewska

Quality, R&D Manager

Danish Malting Group Polska Sp. z o.o.

ul. Swietokrzyska 27, 09-200 Sierpc, Poland

(email) marzena.zmijewska@dmgp.pl

(phone) +48 24 275 84 20

(mobile) +48 603 630 412

(fax) +48 24 275 84 10

Jeśli to jest w dwóch etapach, to proszę poprosić sklep, żeby też zamawiając w naszym sklepie prosił dodatkowo o certyfikat.

Nie mogę odpowiadać za  pośrednika.

 

Pozdrawiam/Kind regards

Marzena Żmijewska

Quality, R&D Manager

Danish Malting Group Polska Sp. z o.o.

ul. Swietokrzyska 27, 09-200 Sierpc, Poland

(email) marzena.zmijewska@dmgp.pl

(phone) +48 24 275 84 20

(mobile) +48 603 630 412

(fax) +48 24 275 84 10

Muszę się odezwać do Dori w tej sprawie :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem Was zapytać o kwestię koloru słodów. Z reguły w specyfikacji podanej przez producenta jest dość duży rozstrzał, np. tutaj jest to 70-200 EBC. Skrajne wartości dadzą w kalkulatorze różne wyniki, choćby pH. Jaką Wy wybieracie barwę w takich wypadkach? Liczycie średnią? :)

 

 

Nie wiem czy podane wartości dotyczą przybliżonych widełek od najjaśniejszego ziarna do najciemniejszego w danej partii, czy podają widełki, w których musi zmieścić się dany słód (raz wyjdzie ciemniejszy, raz jaśniejszy), ale praktycznie wszystkie słodownie mają takie rozstrzały. Tyle, że nie wszystkie słodownie umieszczają takie przedziały na opakowaniu, jednak jeśli dana firma umieszcza na stronie wyniki badań, atesty itp. to w nich już będziesz miał podane przedziały.

Kiedyś przyjmowałem wartość ze środka skali, kiedyś z ciekawości porównywałem warości deklarowane z wynikami badań i... kojarzę, że nie było reguły. Raz wartości te były ze środka, raz bliżej górnej granicy, raz bliżej dolnej.

Nawet jeśli słodownia podaje tylko jedną wartość, to jeśli wejdziesz w badania to otrzymasz już widełki - szersze lub węższe.

Jak otrzymasz info na jakiej podstawie określają barwę słodu to napisz na forum, zastanawia mnie czy wykonuja to wg jakichś norm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponawiam prośbę o pomoc przy modyfikacji pod AIPA.

Test na twardośc wyszło 8 stopni niemieckich czyli jak mniemam 143mg CaCo3/l

Używam 21l wody do zacierania i 12l wody do wysładzania. Jeśli o czymś zapomniałem, piszcie to uzupełnię.
http://www.brewersfr...tor/?id=G3B29BW

 


1.

  • Odczyn pH [-] 7,4
  • Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25oC [µS/cm] 713
  • Chlor wolny [mgCl2/l] 0,04
  • Jon amonowy [mgNH4/l] <0,02
  • Azotany [mgNO3/l] 35,4
  • Azotyny [mgNO2/l] <0,02
  • Żelazo [µgFe/l] <40
  • Twardość [mg/l] 372
  • Glin [mg/l] 0,006
  • Chlorki [mg/l] 18,7
  • Siarczany [mg/l] 110
  • Wapń [mg/l] 160
  • Magnez [mg/l] 1,6
  • Sód [mg/l] 11,4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś mi obliczyć wodorowęglany HCO3 z pozostałych składników:

 

wapń Ca - 9,1ppm

magnez Mg - 0,59ppm

sód Na - 13,1ppm

chlorek Cl - 9,4ppm

siarczan SO4 - 1,8ppm

pH 7,7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator ma opcję wyliczenia dodatku kwasu do wysładzania, z tym, że jest tam na sztywno podane pH 5.4, co z kolei za bardzo zbija mi RA. Z tego co wyczytałem, wystarczy obniżyć pH wody do wysładzania do wartości 6. Jak to pogodzić?

 

Druga rzecz, kalkulator podaje pH w temperaturze pokojowej, czy zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator ma opcję wyliczenia dodatku kwasu do wysładzania, z tym, że jest tam na sztywno podane pH 5.4, co z kolei za bardzo zbija mi RA. Z tego co wyczytałem, wystarczy obniżyć pH wody do wysładzania do wartości 6. Jak to pogodzić?

To jest jedna ze słabości tego kalkulatora - ja robię to "na wyczucie" (jak się pobawisz, to będziesz mniej więcej wiedział jaki wpływ na pH i RA ma 1 ml kwasu i wtedy odejmujesz sobie na czuja odpowiednią ilość). Utrzymanie pH wody do wysładzania jest bodajże istotne, aby nie wypłukiwać ze słodu tanin.

 

 

 

Druga rzecz, kalkulator podaje pH w temperaturze pokojowej, czy zacierania?

Moim zdaniem zacierania - po co miałoby podawać w temperaturze pokojowej i jaki byłby tego cel? :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Druga rzecz, kalkulator podaje pH w temperaturze pokojowej, czy zacierania?

Moim zdaniem zacierania - po co miałoby podawać w temperaturze pokojowej i jaki byłby tego cel? :)
Cel żaden, to tylko kwestia przeskalowania o 0.35 i trzymania się zawsze tych samych warunków pomiaru. Np. Palmer na swoich schematach używa wartości mierzonej w temperaturze pokojowej.

 

Jeszcze kilka pytań:

  • Jakie górne pH przyjmujecie jako graniczne? Nie chodzi mi tutaj o to co jest zalecane (przykładowo kalkulator podaje: a commonly accepted mash pH target is the range between 5.3 and 5.6) tylko wartość, przy której zaczynacie kombinować z kwasem itp. Przykładowo, zalecane jest max 5.6, ale wychodzi Wam 5,66. Zostawiacie (bo w końcu to i tak tylko teoretyczna predykcja), czy kombinujecie ze zbiciem tej wartości?
  • Jaki typ wybrać dla słodów Czekoloadowy Jasny oraz Abbey? Roasted i Crystal?
  • Jaką barwę przyjąć dla płatków jęczmiennych/owsianych? Przyjąłem 2L, mniej więcej tyle, co słód pilzneński.
Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuci ktoś z Was okiem? Warka 10-litrów, stąd tak małe ilości wody. pH chyba w normie, RA między 150 a 200 (piwo ciemne). Stosunek Sulfate/Chloride zbalansowany.

 

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=6XHRLXX

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda chyba ok - choć nie wiem jak pod Stout'a, jeszcze nie modyfikowałem pod ten styl.

 

Ilości siarczanów i chlorków są tak niskie, że ich stosunek nie powinien mieć większego wpływu odczuwanie smaku. Musiałbyś podbić powyżej 100 mg/l, ale skoro nie zależy Ci na uwypuklaniu czegokolwiek, to raczej nie ma to sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza doświadczeniem praktycznym, dysponujesz literaturą, mówiącą, że poniżej 100 mg/l stosunek tych jonów nie ma dużego znaczenia? Im wyższe wartości tych jonów, tym ciężej mi było uzyskać wysokie RA, bez przekraczania granicznych wartości pozostałych.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuci ktoś z Was okiem? Warka 10-litrów, stąd tak małe ilości wody. pH chyba w normie, RA między 150 a 200 (piwo ciemne). Stosunek Sulfate/Chloride zbalansowany.

 

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=6XHRLXX

 

pH za niskie, RA ok, ale HCO za wysokie.

 

W przypadku ciemnych piw ciężko jest wyciągnąć RA na odpowiedni poziom dlatego warto użyć NaOH (najlepiej cz.d.a.). W Twoim przypadku po użyciu 1g uzyskujemy normę wszystkiego, co potrzebne:

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=F6NXNSL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH za niskie

Dlaczego za niskie? Nie celujemy w przedział ~ 5.2-5.6 (w temperaturze zacierania, wg. Palmera)? Swoją drogą, co źródło, to inny sugerowany zakres, co gorsza jedne podają w temperaturze pokojowej, drugie w zacierania. Pogubić się można :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH za niskie, RA ok, ale HCO za wysokie

HCO = Alkalinity w Overal Water Report?

Czy masz może jakieś materiały określające ramy dla tego parametru? Najlepiej w zestawieniu z RA.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.