Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

W aptece to nie wiem nawet czy mają. Nie masz jakiegoś sklepu chemicznego? Do Chyloni masz w sumie masz rzut beretem:

https://www.google.p...235e4aed34fd7aa

 

Zadzwoń i zapytaj - może mają NaOH - najlepiej cz.d.a. Jak nie to tym razem po prostu zrób tak:

http://www.brewersfr...tor/?id=3D45CWM

 

RA nieco poniżej minimum, HCO trochę za wysokie, ale nie jest źle.

 

Jak to mówi Dr2: "piwo będzie pyszne" ;)

To hurtownia, ale miła Pani powiedziała, że mogę podjechać :) Czyli będę trzymał się Twojego pierwszego wariantu. Dzięki za pomoc. Czy mogę całą wodę (31L) przygotować sobie wcześniej i dodać wszystkie sole na raz?

I jeszcze jedno, czy ważny jest tylko overall water report, a water target profile się nie przejmować?

Edytowane przez maxikaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To hurtownia, ale miła Pani powiedziała, że mogę podjechać :) Czyli będę trzymał się Twojego pierwszego wariantu. Dzięki za pomoc.

 

I super.

 

Czy mogę całą wodę (31L) przygotować sobie wcześniej i dodać wszystkie sole na raz?

 

W tym, co ja zrobiłem masz podzielone sole: do zacierania i do wysładzania. Zauważ, że jakbyś przerzucił to, co masz w dziale SPARGE/KETTLE SALT ADDITION do SALT ADDITIONS, to zmieni się pH zacieru, a po to dzieliłem to, żeby zacier miał odpowiednie pH.

 

Dodajesz to prosto: to, co do zacierania daj do zacierania, a to, co do wysładzania daj do gotowania (wrzucasz np. podczas podgrzewania brzeczki).

 

 

I jeszcze jedno, czy ważny jest tylko overall water report, a water target profile się nie przejmować?

 

Overall jest najważniejszy, bo masz wynik końcowy obliczeń. Zakładka WATER TARGET SELECTION to jest jakby taki punkt odniesienia - ustalasz sobie jakiś profil docelowy i po prostu masz przedstawiony go jako podgląd żeby łatwiej było Ci manewrować - widzisz na bieżąco do czego dążysz i jakie są zmiany.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardziej doświadczonych w temacie wody. Poniżej parametry wody u mnie jeśli ktoś mógłby coś więcej powiedzieć o tej wodzie do czego się nadaje do czego nie jak ją zmodyfikować itp.

Zauważyłem problem z piwami chmielowymi które wychodzą nie za specjalne lekko mówiąc....

 

Twardość: 480-500mg/l

Ph: 7,7

Barwa: zawartość 5 mg/l Pt, norma: BNZ

Odczyn pH: wartość 7,7 , norma 6,5 - 9,5

Mangan: zawartość 46 μg/l, norma 50 μg/l

Żelazo: zawartość 129 μg/l, norma 200 μg/l

Siarczany: 250-280mg/l

Chlorki: zawartość 106 mg/l, norma 250 mg/l

Chlor wolny: zawartość 0,05 mg/l, norma 0,3 mg/l

Azotyny: zawartość < 0,02 mg/l , norma 0,5 * mg/l

Azotany: zawartość 2,33 mg/l, norma 50 * mg/l

Amonowy jon: zawartość < 0,05 mg/l, norma 0,5 mg/l

Przewodność właściwa w temp. 25°C: 1338 µS/cm, norma 2500 µS/cm

Mętność: zawartość 1,00 NTU, norma 1 NTU

Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 +/- 2oC po 72h: zawartość 2 jtk/1ml, norma BNZ

Ilość bakterii grupy coli: zawartość 0 jtk/100ml, norma 0 jtk/100ml

Ilość Escherichia Coli: zawartość 0 jtk/100ml, norma 0 jtk/100ml

Enterokoki: zawartość 0 jtk/100ml, norma 0 jtk/100ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby w składzie nic poza wodorotlenkiem sodu nie ma ale czy to świadczy o czystości?

Karta produktu: http://www.ara.szczecin.pl/web/uploads/media_items/karta-charakterystyki-preparat-do-rur.original.pdf

SEKCJA 3: Skład/informacja o składnikach.

Klasyfikacja zgodna z Rozporządzeniem klasyfikacja zgodna z rozporządzeniem WE nr 1272/2008 oraz dyrektywą 67/548/EWG >98,5 % wodorotlenek sodu

CAS 1310-73-2 nr WE 215-185-5 nr indeksowy 011-002-00-6 nr rejestracji 01-2119457892-27- xxxx Kod kategorii zagrożenia H290, H314 Symbol zagrożenia C, R35

Bezpieczne to?

Edytowane przez maxikaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już witalem sie z gąska. Mieli tylko sodę kaustyczna taka do czszczenia rur. Czy to sie nadaje?

 

Odpowiedź poniżej.

 

Witam bardziej doświadczonych w temacie wody. Poniżej parametry wody u mnie jeśli ktoś mógłby coś więcej powiedzieć o tej wodzie do czego się nadaje do czego nie jak ją zmodyfikować itp.

 

 

Za mało danych

 

Zauważyłem problem z piwami chmielowymi które wychodzą nie za specjalne lekko mówiąc....

 

Zapewne winowajca jest w dużej mierze tutaj:

 

Twardość: 480-500mg/l

Siarczany: 250-280mg/l

Chlorki: zawartość 106 mg/l, norma 250 mg/l

 

Klasyfikacja zgodna z Rozporządzeniem klasyfikacja zgodna z rozporządzeniem WE nr 1272/2008 oraz dyrektywą 67/548/EWG >98,5 % wodorotlenek sodu

 

Bezpieczne to?

 

>98,5% zawartości - u mnie cz.d.a. mam min. 98,8% zawartości więc chyba jest do użycia aczkolwiek zawsze możesz przy tym piwie wybrać sobie ten 2 profil, a do następnego piwa zamówisz sobie sodę cz.d.a. aczkolwiek nie wiadomo czy do następnego będzie potrzebna :)

 

Jaki powinien być stosunek chlorków do siarczanów przy mocno chmielonych piwach?

 

Różnie, ale przewaga powinna być chlorków.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów,

Czy mógłbym prosić o pomoc w modyfikacji wody pod AIPA.

Mam 2 źródła , których mogę miec wodę do warzenia,ale wolałbym korzystać z pierwszego źródła.

1.

  • Odczyn pH [-] 7,4
  • Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25oC [µS/cm] 713
  • Chlor wolny [mgCl2/l] 0,04
  • Jon amonowy [mgNH4/l] <0,02
  • Azotany [mgNO3/l] 35,4
  • Azotyny [mgNO2/l] <0,02
  • Żelazo [µgFe/l] <40
  • Twardość [mg/l] 372
  • Glin [mg/l] 0,006
  • Chlorki [mg/l] 18,7
  • Siarczany [mg/l] 110
  • Wapń [mg/l] 160
  • Magnez [mg/l] 1,6
  • Sód [mg/l] 11,4

2.

  • Odczyn pH [-] 8,6
  • Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25oC [µS/cm] 350
  • Chlor wolny [mgCl2/l] <0,02
  • Jon amonowy [mgNH4/l] <0,02
  • Azotany [mgNO3/l] 35,4
  • Azotyny [mgNO2/l] <0,05
  • Żelazo [µgFe/l] <40
  • Twardość [mg/l] 169
  • Glin [mg/l] 0,009
  • Chlorki [mg/l] 14,4
  • Siarczany [mg/l] 65
  • Wapń [mg/l] 53,4
  • Magnez [mg/l] 8,5
  • Sód [mg/l] 12,5

Używam 21l wody do zacierania i 12l wody do wysładzania. Jeśli o czymś zapomniałem, piszcie to uzupełnię.

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=G3B29BW

Edytowane przez bary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkam za granicą. Mam pytanie odnośnie obniżania parametrów wody.

Na razie filtr RO nie wchodzi w grę. http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=MDXRW71

Wapń - 250,6

Magnez - 56,55

Sód - 25,3

Chlorki - 40,3

Siarczany - 86,77

Alkaliczność - 138,36 (wyliczyłem Dwuwęglan - 167)

 

Chciałbym wyeksponować chmiele w IPA ale ten wapń, magnez i HCO3 mnie przeraża.

Jak się pozbyć wapnia i magnezu? Gotowanie trochę zmienia ale nie załatwia sprawy.

Przede wszystkim bardzo niski poziom siarczanów w stosunku do magnezu i wapnia.

 

Ma ktoś jakieś wskazówki jak to ugryźć?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów,

Czy mógłbym prosić o pomoc w modyfikacji wody pod AIPA.

Mam 2 źródła , których mogę miec wodę do warzenia,ale wolałbym korzystać z pierwszego źródła.

1.

  • Odczyn pH [-] 7,4
  • Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25oC [µS/cm] 713
  • Chlor wolny [mgCl2/l] 0,04
  • Jon amonowy [mgNH4/l] <0,02
  • Azotany [mgNO3/l] 35,4
  • Azotyny [mgNO2/l] <0,02
  • Żelazo [µgFe/l] <40
  • Twardość [mg/l] 372
  • Glin [mg/l] 0,006
  • Chlorki [mg/l] 18,7
  • Siarczany [mg/l] 110
  • Wapń [mg/l] 160
  • Magnez [mg/l] 1,6
  • Sód [mg/l] 11,4

2.

  • Odczyn pH [-] 8,6
  • Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25oC [µS/cm] 350
  • Chlor wolny [mgCl2/l] <0,02
  • Jon amonowy [mgNH4/l] <0,02
  • Azotany [mgNO3/l] 35,4
  • Azotyny [mgNO2/l] <0,05
  • Żelazo [µgFe/l] <40
  • Twardość [mg/l] 169
  • Glin [mg/l] 0,009
  • Chlorki [mg/l] 14,4
  • Siarczany [mg/l] 65
  • Wapń [mg/l] 53,4
  • Magnez [mg/l] 8,5
  • Sód [mg/l] 12,5

Używam 21l wody do zacierania i 12l wody do wysładzania. Jeśli o czymś zapomniałem, piszcie to uzupełnię.

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=G3B29BW

Kluczowa jest twardość węglanowa (alkaliczność) której nie masz podanej. Najprościej kupić test akwariowy np. na allegro kosztuje 20 zl i zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów,

Czy mógłbym prosić o pomoc w modyfikacji wody pod AIPA.

Mam 2 źródła , których mogę miec wodę do warzenia,ale wolałbym korzystać z pierwszego źródła.

1.

  • Odczyn pH [-] 7,4
  • Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25oC [µS/cm] 713
  • Chlor wolny [mgCl2/l] 0,04
  • Jon amonowy [mgNH4/l] <0,02
  • Azotany [mgNO3/l] 35,4
  • Azotyny [mgNO2/l] <0,02
  • Żelazo [µgFe/l] <40
  • Twardość [mg/l] 372
  • Glin [mg/l] 0,006
  • Chlorki [mg/l] 18,7
  • Siarczany [mg/l] 110
  • Wapń [mg/l] 160
  • Magnez [mg/l] 1,6
  • Sód [mg/l] 11,4

2.

  • Odczyn pH [-] 8,6
  • Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25oC [µS/cm] 350
  • Chlor wolny [mgCl2/l] <0,02
  • Jon amonowy [mgNH4/l] <0,02
  • Azotany [mgNO3/l] 35,4
  • Azotyny [mgNO2/l] <0,05
  • Żelazo [µgFe/l] <40
  • Twardość [mg/l] 169
  • Glin [mg/l] 0,009
  • Chlorki [mg/l] 14,4
  • Siarczany [mg/l] 65
  • Wapń [mg/l] 53,4
  • Magnez [mg/l] 8,5
  • Sód [mg/l] 12,5

Używam 21l wody do zacierania i 12l wody do wysładzania. Jeśli o czymś zapomniałem, piszcie to uzupełnię.

http://www.brewersfr...tor/?id=G3B29BW

 

 

Zrób test na twardość węglanową. Przy okazji - w kalkulatorze miejsca dziesiętne wpisujemy po kropce.

 

Na razie filtr RO nie wchodzi w grę. http://www.brewersfr...tor/?id=MDXRW71

 

Wapń - 250,6

Magnez - 56,55

Sód - 25,3

Chlorki - 40,3

Siarczany - 86,77

Alkaliczność - 138,36 (wyliczyłem Dwuwęglan - 167)

Chciałbym wyeksponować chmiele w IPA ale ten wapń, magnez i HCO3 mnie przeraża.

Jak się pozbyć wapnia i magnezu? Gotowanie trochę zmienia ale nie załatwia sprawy.

 

Przede wszystkim bardzo niski poziom siarczanów w stosunku do magnezu i wapnia.

Ma ktoś jakieś wskazówki jak to ugryźć?

 

Przyznam szczerze, że nie spotkałem się jeszcze z tak dużymi wartościami wapnia i magnezu.

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to mieszanie Twojej wody z destylowaną albo załatwienie chociaż prostego filtra RO, który sobie będziesz podłączał tylko na czas zebrania wody - nie zajmuje to miejsca, łatwo podłączyć i zdemontować i kosztuje też niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zacznę od tego, że mój profil wody w raporcie z wodociągów nie uwzględniał wapnia, magnezu i alkaliczności więc pokusiłem się o napisanie listu z prośbą o wyżej wymienione.

Po paru dniach zadzwonił do mnie pan z wodociągów i przyznam szczerze, że nie spytałem o jednostki. Wszystkie w raporcie są w mg/l.

Zakładałem (może błędnie), że ppm bo wtedy HCO jest na poziomie 20.

Dla mEq/l Mash Cemistry podaje wartość 3733 a dla dH 1534.

Jako, że mieszkam w Anglii porównałem mój profil z wodą z Burton upon Trent (co prawda z 1869 więc zapewne również błędnie) i wyglądał bardzo podobnie.

 

ehh teraz mi się przypomniało, że właściwie to dostałem wartość węglanu wapnia czyli CaCo3 ale zignorowałem tą informację, bo na siłę potrzebowałem wapnia...

Pozostałe parametry na pewno wpisałem poprawnie.

 

Zdaje się, że teraz już wiem, że nic nie wiem.

 

Wracając do filtrów RO, bo to chyba najprostsza opcja...

Niestety nie wiem jaka jest różnica między prostym filtrem RO a bardziej złożonymi.

Różnica musi być istotna skoro ceny na allegro oscylują w granicach 140 - 600zł.

Rozumiem, że po zastosowaniu takiego filtra (mam na myśli prostszy) należy przeprowadzić badanie składu otrzymanej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica musi być istotna skoro ceny na allegro oscylują w granicach 140 - 600zł.

Rozumiem, że po zastosowaniu takiego filtra (mam na myśli prostszy) należy przeprowadzić badanie składu otrzymanej wody.

Nie wiem czy dobrze rozumiem jakie różne modele RO masz na myśli. W piwowarstwie wystarczy RO tzw. akwarystyczne czyli filtry wstepne + membrana RO, taki "destylator" wody kranowej. Zakupilem taki zestaw RO3 za ok 100 zl na allegro ale jeszcze nie uruchomiłem. Z tego co się zorientowałem to cenę "osmozy" windują dodatkowe moduły do mineralizacji wody wyjałowionej, żeby nadawała się do picia. W piwowarstwie dodajesz sole sam więc te mineralizatory są zbędne i wręcz przeszkadzają bo nie wiesz ile jakich jonów dokładnie dodają.

Podsumowując - to co znalazłeś za 140 się nadaje i nie musisz badać wody, zakładasz że jest czyste H20 + sole które Ty dodasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie w raporcie są w mg/l.

 

I dobrze.

 

Zakładałem (może błędnie), że ppm bo wtedy HCO jest na poziomie 20.

 

Jeżeli chodzi o jednostki to 1ppm=0,998859mg/l czyli można przyjąć, że ppm=mg/l.

 

Dla mEq/l Mash Cemistry podaje wartość 3733 a dla dH 1534.

 

A tu czasem przecinek nie powinien być przesunięty w lewo o 2 miejsca? Nie ma wartości dH na takim poziomie - szybciej dh=15,34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkaliczność może być w różnych jednostkach, najlepiej dopytaj się w jakich masz, ja mam jakieś przeczucie że wodorowęglany masz sporo wyżej niż 167ppm bo brakuje mi coś anionów u Ciebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie proszę co myślicie o takiej modyfikacji - http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=NP6KX6X

Wszystko co trzeba chyba wpisałem.

Teraz wytłumaczę mniej więcej moje rozumowanie, bo nie jestem pewien czy jest ok.

1. Sole wrzucone tylko do gotowania, żeby nie obniżyć za bardzo pH zacieru

2. Kwas mlekowy tylko do zacieru, żeby ustalić pH na 5.5 i obniżyć alkaliczność rezydualną.

 

Niby mógłbym podzielić sole na zacier i do gotowania, i starać się tym ustalić pH, żeby nie dodawać kwasu mlekowego, ale wtedy RA wychodzi ~0ppm, a chiałbym na minusie.

 

Jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędem jest wpisanie w ten kalkulator w GRIST INFO koloru - przekłamuje i to sporo.

 

Wpisz dokładnie do niego zasyp oraz kolory poszczególnych słodów w Lovibondach. Jak to zrobisz to daj znać. Acha i co za piwo robisz, bo póki co to widzę, że dowaliłeś dość sporo siarczanu wapnia.

Edytowane przez Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Zakładałem (może błędnie), że ppm bo wtedy HCO jest na poziomie 20.

 

Jeżeli chodzi o jednostki to 1ppm=0,998859mg/l czyli można przyjąć, że ppm=mg/l.

 

Cytat

 

Dla mEq/l Mash Cemistry podaje wartość 3733 a dla dH 1534.

 

A tu czasem przecinek nie powinien być przesunięty w lewo o 2 miejsca? Nie ma wartości dH na takim poziomie - szybciej dh=15,34.

 

Próbowałem tylko wyjaśnić, że nie znam jednostki.

Wpisałem dane na stronce Brewer's Friend i zmieniając wybrałem jedyną jaka wydawała mi się słuszna czyli ppm as CaCO3, bo pozostałe dwie (jak zwróciłeś uwagę) nie wyglądają prawidłowo.

Tylko skoro CaCO3 podano mi 250 a to zdaje się jest jeden ze składników alkaiczności to czy możliwe jest, że sama alkaiczność wyniosła by 138?

Chyba, że jest równoważona przez inne związki.

 

Zdaje się, że są jeszcze inne jednostki których w tym formularzu nie ma (na co zwrócił uwagę kolega kantor) więc zadzwonię jeszcze raz do wodociągów i dopytam o tą alkaicznośc... albo poprostu kupię test.

 

/edit Znalazłem twardość w niemieckich stopniach 14,37 co jest równoważne z 250ppm oraz wzór

(CaCO3) = 2.5(Ca2+) + 4.1(Mg2+) czyli 250 = 2.5(Ca2+) + 4.1*56.55 => (Ca2+) = 45,4

Czy to http://www.brewersfr...tor/?id=MDXRW71 ma teraz większy sens?

Ta alkaicznośc 138 jest niedopuszczalna... coś tu nie gra.

 

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

Edytowane przez Panoramix_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem twardość w niemieckich stopniach 14,37

 

Jak masz twardość w dH to wpisz tak w kalkulator - masz przecież tam do wyboru opcję wpisania dH.

 

Poza tym jednak dalej obstaję przy tym, żę chyba będziesz musiał wymieszać tą wodę z destylowaną, bo wartość magnezu jest na dość wysokim poziomie - chodzi o to, że takie wartości mogą wprowadzić kwaśno-gorzkie posmaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skoro CaCO3 podano mi 250 a to zdaje się jest jeden ze składników alkaiczności to czy możliwe jest, że sama alkaiczność wyniosła by 138?

Dla porównania u mnie:

twardość ogólna - 200 ppm

twardość węglanowa - 170 ppm

 

Jakbyś chciał sobie sprawdzić poprawność wyliczeń na moim przykładzie, to dodatkowo mam:

wapń - 62,2

magnez - 12,2

 

Nie wnikam od czego zależy, ale polecam Ci zakupić na necie za 25zł z przesyłką test akwarystyczny gH + kH, aby ustalić obie twardości i mieć problem z głowy.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędem jest wpisanie w ten kalkulator w GRIST INFO koloru - przekłamuje i to sporo.

 

Wpisz dokładnie do niego zasyp oraz kolory poszczególnych słodów w Lovibondach. Jak to zrobisz to daj znać. Acha i co za piwo robisz, bo póki co to widzę, że dowaliłeś dość sporo siarczanu wapnia.

 

Żytnie IPA. W jakimś filmie John Palmer mówił, że mocno chmielone piwa mogą mieć ratio SO4 do Cl nawet 9:1

Rzeczywiście, wpisałem słody w lovibondach i ilość kwasu do dodania zmieniła się z 2.5 ml na 8.24. Teraz może poszedłbym w coś takiego: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=NP6KX6X

Jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś filmie John Palmer mówił, że mocno chmielone piwa mogą mieć ratio SO4 do Cl nawet 9:1

 

To przetestuj tą teorię i daj np: Cl: 60; SO4: 540 i daj znać jak odczuwasz goryczkę.

 

Resztę zerknę później - przy okazji - jaki kolor piwa Ci wychodzi z wyliczeń?

Edytowane przez Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.