Skocz do zawartości

[WODA] Profile, modyfikacje, odwrócona osmoza itp.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam taką propozycję, żeby w tym wątku zająć się wszystkim, co jest związane z wodą, którą używamy do warzenia piwa. Chodzi mi o to, żeby zainteresowani zamieszczali tu np. prośby o pomoc w stworzeniu profilu wody do konkretnego stylu, prośby o pomoc w modyfikacji wody zastanej w kranie, modyfikacjach RO, poruszali tematykę filtrów RO itp. Każdy kto ma chęć pomocy i posiada wiedzę mógłby pomagać, a i wszystko można by znaleźć w 1 wątku - głównie mam na myśli konkretne profile.

 

Może nawet warto by poprosić Tomka o zrobienie takiego poddziału i konkretne profile można by umieszczać w osobnych wątkach. Wtedy byłoby to bardziej czytelne.

 

Post/wątek musiałby zawierać dokładne dane w postaci:

 

1. jeżeli ktoś chce zmodyfikować wodę zastaną z kranu musi zamieścić następujące dane:

a) skład wody zawierający m.in. Ca (wapń), Na (sód), Mg (magnez), Cl (chlorki), SO4(siarczany), HCO3/CaCO3 (wodorowęglany/twardość węglanowa) oraz pH - najlepiej albo załącznik z wodociągów albo link do strony.

b) jaki styl piwa chce uwarzyć oraz wyliczony kolor EBC/SRM

c) ilość wody jaką chce użyć do zacierania oraz oddzielnie do wysładzania

d) słody, które użyje w recepturze wraz z danymi ilościowymi oraz EBC danego słodu

 

2. jeżeli ktoś posiada RO (i nie czuje się w modyfikacjach dobrze) to musi zamieścić następujące dane:

a) jaki styl piwa chce uwarzyć oraz wyliczony kolor EBC/SRM

b) ilość wody jaką chce użyć do zacierania oraz oddzielnie do wysładzania

c) słody, które użyje w recepturze wraz z danymi ilościowymi oraz EBC danego słodu

 

To dane, które są potrzebne do tego żeby zrobić konkretny profil pod konkretne piwo.

 

Co myślicie o takim pomyśle.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry pomysł, właśnie zaczynam zabawę z wodą choć mam tylko siarczan wapnia i prosty domowy filtr wody. Wodę mam następującą:

http://www.pwik.kutn...ium/jakosc-wody

W weekend lub za tydzień (jeśli wyniknie potrzeba posiadania innych soli) będę warzył American Stouta ok. 15 blg. Na podstawie danych mam wodę pewnie dobrą do piw ciemnych, sporo węglanów, ale nie wiem w którą stronę pójść jeśli będę porządnie chmielił ameryką? Modyfikować czy nie?

 

EDIT:

filtr wody - coś takiego: http://www.electro.pl/Filtr_ELECTROLUX_EWFSJ4-s726458.html?gclid=CjwKEAjwsdafBRC2rYuDuYXk2TESJACsUN_ujVmXH0c8FAKKQqovA3b-LFeBv4AGdEN90QG2RYgFHBoCdOPw_wcB

 

woda z SUW Graniczna

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend lub za tydzień (jeśli wyniknie potrzeba posiadania innych soli) będę warzył American Stouta ok. 15 blg. Na podstawie danych mam wodę pewnie dobrą do piw ciemnych, sporo węglanów, ale nie wiem w którą stronę pójść jeśli będę porządnie chmielił ameryką? Modyfikować czy nie?

Do American Stouta zostawił bym jak jest, przewaga siarczanów nad chlorkami, pewnie wodorowęglanów też jest sporo.

Na przyszłość, to gips przy takiej wodzie raczej niepotrzebny, zakupiłbym chlorek wapnia, pasowało by określić wodorowęglany (lub twardość przemijającą jakimś testem), żeby coś bardziej się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wątek bardzo przydatny.

Po pierwsze w danych podanych przez wodociągi nie zawsze wszystko jest podane, czasami niektóre wartości trzeba obliczyć i potrzeba czyjejś pomocy.

Po drugie nie każdy wie jak dokładnie z tego typu kalkulatorów korzystać.

A po trzecie chyba nie ma na forum jeszcze wątku jak stworzyć profil wody od podstaw (np. na podstawie wody z filtra RO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym się chętnie dowiedział czegoś o swojej wodzie.

Tak ogólnie, co mogę warzyć bez modyfikacji, itp.

 

http://www.mpwik.krakow.pl/upload/Subpages/komunikat%2031_VII_2014+WHO.pdf

ZUW Raba

 

Najczęściej warzę mocno chmielone style.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to w jakim sensie? Pod podanym linkiem możesz wszystko obliczyć, co jest potrzebne, a nawet więcej.

 

To chciałem usłyszeć. Dla Twojej wiedzy: wątek nie jest informacyjny, ponieważ pod tym linkiem rzeczywiście wszystko można wyliczyć - ten wątek jest po to żeby pomóc ludziom, którzy nie są w tym biegli albo są wręcz początkujący. Poza tym jeżeli z biegiem czasu będą pojawiać się różne tematy to zrobi się ładny zbiór z profilami wody pod dane style i łatwiej będzie dostępne.

 

A jest gdzieś lista z zalecanymi profilami dla różnych stylów?

 

Generalnie profil tworzy się od podstaw, ale dzięki parametrom wody możesz wpływać na sam efekt końcowy piwa. Są po prostu pewne zasady i zakresy, których trzeba się trzymać.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzieś lista z zalecanymi profilami dla różnych stylów?

 

W tym programie http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/ w zakładce "Water Target Selection" możesz wybrać profil występujący w danym mieście (np. Burton on Trent, Pilzno) typowy dla piw w danym stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym się chętnie dowiedział czegoś o swojej wodzie.

To jest problem raportu krakowskiego, że nie ma siarczanów i wodorowęglanów (zasadowości) a bez tego ciężko cokolwiek powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro powstał taki wątek to proszę o pomoc doświadczonych piwowarów, którzy już się bawili w modyfikację wody pod konkretny profil.

 

Proszę o prześledzenie i sprawdzenie toku obliczeń dla następujących założeń:

 

Dane wody która będzie modyfikowana:

- pH – 7,7

- wapń Ca – 76 ppm

- magnez Mg – 19 ppm

- chlorki Cl – 7 ppm

- siarczany SO4 – 80 ppm

- dwuwęglany HCO3 – 240 ppm.

 

Cel: zmodyfikować wodę pod dość mocno chmieloną American Pale Ale, tak aby goryczka była wyraźna lecz krótka, przyjemna i niezalegająca.

 

Nie będę korzystać z gotowych profilów wody (np. Burton on Trent), postaram się taki profil stworzyć samemu.

 

Wstępne założenia profilu wody:

- Ca – ok 100 ppm (zalecany poziom 50 ~ 150),

- Mg – niech zostanie jak jest (zalecany poziom 0 ~ 50 ppm)

- Na – również bez celowych zmian

- SO4 i Cl – zwiększyć zawartość siarczanów do ok. 200 ~ 250 ppm i zachować stosunek mniej więcej 4:1 lub 5:1 czyli SO4 ma być 4/5 razy więcej jak Cl

- alkaliczność rezydualna – jako, że piwo ma być dość jasne to alkaliczność rezydualna w granicach -20 do 0

- HCO3 – tak aby uzyskać założoną alkaliczność rezydualną (względnie jak najniższa zawartość HCO3)

 

Korzystam z kalkulatora http://www.brewersfr...ter-calculator/ .

 

1. Wprowadzam ilość wody użytej do zacierania i wysładzania (zakładka Water Volumes), dane mojej wody, która będzie modyfikowana (Source Water) oraz docelowy profil wody, który ma zostać osiągnięty po modyfikacji (Water Target Selection).

post-5846-0-07670600-1408741993_thumb.jpg

 

2. W zakładce "Salt Additions" kombinuję dodatkiem soli w taki sposób aby uzyskać założony profil. Wszystkie sole, które tutaj wpisałem dodaję przed gotowaniem, które ma na celu zmiękczyć moją wodą (pozbyć się twardości przemijającej - jonów HCO3). Dodatkowo dodaję 5 g kredy aby pomogła w wytrącaniu osadu podczas gotowania.

post-5846-0-74963700-1408742295_thumb.jpg

 

3. W zakładce "Boiling and Lime Softening" zaznaczam Boil Water i Decant Water, tzn. że wodę razem z wyżej wymienionymi dodatkami przegotuję a następnie zdekantuję znad powstałego osadu.

post-5846-0-13994000-1408742424_thumb.jpg

 

4. W zakładce "Acid Additions", na razie nic nie dodaję (bo widzę, że w zakładce "Mash Report" pH mieści się w przedziale 5,4 ~ 5,8)

post-5846-0-02740000-1408742550_thumb.jpg

 

5. Uzyskałem skład wody przez zacieraniem.

post-5846-0-38520800-1408742607_thumb.jpg

 

6. Do wody do wysładzania dodaję odpowiednią ilość kredy, tak aby odpowiednio podwyższyć alkaliczność rezydualną do pożądanego poziomu.

post-5846-0-97568700-1408742613_thumb.jpg

 

7. Wpisuję ilości i kolory słodów. W zakładce "Sparge Water Acidification" dostaję informację ile kwasku fosforowego należy dodać do wody do wysładzania aby uzyskać w niej określony poziom pH.

post-5846-0-24821900-1408742885_thumb.jpg

 

8. Uzyskuję końcowe dane dotyczące pH przy zacieraniu oraz zmodyfikowanego składu wody użytej podczas warzenia.

post-5846-0-97668800-1408742889_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, po prostu zalinkuj, a najlepiej zaloguj się na Brewers Friends wtedy każdy może modyfikować twój profil i Ci go przesłać linkiem, np;

http://www.brewersfr...tor/?id=FLB7CXB

 

– zwiększyć zawartość siarczanów do ok. 200 ~ 250 ppm i zachować stosunek mniej więcej 4:1 lub 5:1 czyli SO4 ma być 4/5 razy więcej jak Cl

Nie rób tego, błagam.

 

Wpisz swój profil wody w BF i daj line, bo jak nie to ja z to za Ciebie zrobię :D

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snapback.pngUżytkownik Kamil dnia 22 sierpień 2014 - 23:41 napisał

 

 

– zwiększyć zawartość siarczanów do ok. 200 ~ 250 ppm i zachować stosunek mniej więcej 4:1 lub 5:1 czyli SO4 ma być 4/5 razy więcej jak Cl

 

Nie rób tego, błagam.

 

Możesz rozwinąć? Gdzieś na wiki czytałem, że aby podkreślić goryczkę to musi być wyraźna przewaga siarczanów.

 

Tutaj link: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=8DQG6TK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu właśnie zaczyna się to co mówiłem Łukaszowi... Tak, podkreślisz je, ale czasem z takim skutkiem, że piwo będzie złe, bardzo złe. IPA's AIPA's powinny być tak naprawdę słodowe, z mocną, bardzo mocną kontrą chmielową. Najlepsze rezultaty uzyskuję robiąc profil wody "Malty" albo "Very Malty" i wtedy dopiero mogę zaszaleć z chmielami :D To wymaga trochę doświadczenia. Goryczka wychodzi mocna, ale i zbalansowana.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podkreślisz je, ale czasem z takim skutkiem, że piwo będzie złe, bardzo złe. IPA's AIPA's powinny być tak naprawdę słodowe, z mocną, bardzo mocną kontrą chmielową. Najlepsze rezultaty uzyskuję robiąc profil wody "Malty" albo "Very Malty" i wtedy dopiero mogę zaszaleć z chmielami :D To wymaga trochę doświadczenia. Goryczka wychodzi mocna, ale i zbalansowana.

 

W takim razie proszę o jakiś sprawdzony profil wody, lub o wskazówki z którymi jonami w jakie ppm celować i jaką alkaliczność rezydualną starać się uzyskać.

Tak jak mówię, na razie chciałbym się skupić na goryczce, bo w ostatnich piwach byłem z niej niezadowolony.

 

P.S. Nie zamierzam robić IPA, tylko APA (z dość mocnym chmieleniem).

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.