Skocz do zawartości

Przełom


coder

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 136
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czy glutowaty korzuch który uzyskalem ostatnio to też przelom?? Bo we wcześniejszych warkach mialem piękne grometryczne krysztalki na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy glutowaty korzuch który uzyskalem ostatnio to też przelom?? Bo we wcześniejszych warkach mialem piękne grometryczne krysztalki na powierzchni.

Kryształki? Na powierzchni? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie krysztalki jako takie, tylko powierzchnia brzeczki podczas i po gotowaniu pokryta byla drobinami geometrycznych jakby krysztalków (myślalem że na tym wlaśnie polega przelom)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimazy to coś tam fajnego i się wytrąciło z tej brzeczki :D aż strach myśleć.

Przełom to farfocle, takie nie do wyjęcia ręką. to coś jakbyś białko rozbełtał w wodzie i później to zagotował. Kryształki nie są chyba pozytywnym objawem (chyba że się mylę).

A co tam zacierałeś w tym garze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj gotowałem weizena podczas dochodzenia do wrzenia utworzył się taki zarypiasty kożuch z piany i wyglądał jak duża pieczarka, co to było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie martw.

Szkoda' date=' że to pszenica, bo pomógłbym ci to wypić :P[/quote']

A może zrobimy wymiankę np.w czwartek

Zibi chętnie, ale ostatnio czasu nie było i mam tylko jedno piwko i to dopiero od paru dni w butelkach. W weekend będę miał czas to podłączę się z kegiem pod instalację i przeleję jakieś ale do butelek to bardzo chętnie. Także dam znać. No i mam jeszcze buteleczkę tego mózgotrzepa co próbował Akebes ta też ci podrzucę (choć mało nagazowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

well... czlowiek sie uczy cale życie :P

w 66,66666% przypadków (slownie w 2) mialem "krysztalki" zanikające powczas studzenia i drobnoklaczkowy osad na dnie (slód monachijski ciemny wayermann, oraz tenże 30% a reszta pszeniczny jasny wayermann)

w 33,333333% przypadków(slownie jeden) pojawil się masywny korzuch na powierzchni podczas gotowania, który zbieralem sukcesywnie, a po wystudzeniu bylo dużo farfocli na dnie (50% pszeniczny ciemny Steinbach, 50% żytni Steinbach)

Niezbyt estetyczna, ale calkiem smaczna i obfita polewka bialkowa zastąpila mi kolację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj ja miałem przełomy w baardzo wielu formach. Wczoraj warzyłem saisona i otrzymałem wielkie kilkucentymetrowe kluchy, a często się zdarza coś podobnego do pianki na powierzchni. Ostatnio robiłem sobie brzeczkę 20 blg na startery i do refermentacji i podczas długiego gotowania otrzymałem piękny przełom w postaci dość grubej kaszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no mieszam pół na pół z sterylna wodą. Co prawda jeszcze na starter tego nie używałem, bo wygodniej mi wziąć ekstrakt pożywkę rozrobić w kolbie i wysterylizować w szybkowarze. Tylko trzeba powoli schładzać do 100 stopni bo jak się za szybko otworzy to się zaczyna gotować i wywala korek i jest bardzo widowiskowa fontanna brzeczkowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Z innych czynników słyszałem, że warto od razu jak schodzi filtrat zacząć mocno gotować (tak zrobiłem), utrzymać pH powyżej 5 (było 5.4). Zależy to też zapewne od słodu (konsekwentnie używam Brewferm, teraz Castle - podobno to ta sama słodownia), jakości chmielu (pils był dość solidnie chmielony) i przerwy białkowej (konsekwentnie nie robię).

Kończę gotować brzeczkę na wiedeńskie, nie zrobiłem przerwy białkowej i zacząłem od razu podgrzewać brzeczkę przednią i utrzymywałem w temp. około 90 °C. Przełom jest bardzo duży, pływa mnóstwo farfocli wielkości szyszek chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt dobrze, że nie ma przełomu? Czy że nie robię przerwy białkowej?

 

Trochę mnie to martwi, że nie ma u mnie przełomów, ale co zrobić?

Tak było nawet w moich najlepszych piwach.

A gotuję fest, czasem nawet 4-5 litrów wyparuje.

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.