Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie, ekstrakty.


jungel90

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Najlepiej kup sobie mineralną niegazowaną z Biedry (Oaza czy coś w tym stylu)

 

Jeżeli nie masz chłodnicy, to weź tą wodę schłodź na balkonie. Po gotowaniu brzeczki przelej ją do fermentora, dodaj zimnej wody w odpowiedniej ilości - jest szansa że to Ci od razu schłodzi brzeczkę poniżej krytycznych 76C (aby 'zatrzymać' izomeryzację alfa-kwasów odpowiedzialnych za goryczkę).

 

Możesz też wziąć poprawkę na ilość chmielu - w gęstej brzeczce jest słabsza utylizacja. Mówi się o 10%, czyli powinieneś sypnąć o te 10% więcej chmielu na goryczkę. Ale szczerze mówiąc to chyba nie ma co sobie gitary zawracać - 2-3 IBU w te czy we wte to mała różnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnek ma około 20l, więc będę miał gdzieś 3 litry mniej wody niż w instrukcji. Chłodzenie chciałem zrobić w wanie nalać zimnej wody i dodatkowo wrzucić dużo lodu.

 

Wodę mineralną też schłodzę w lodówce.

Edytowane przez jungel90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najlepiej kup sobie mineralną niegazowaną

 

czy nie lepiej źródlaną (ma znacznie mniejszą zawartość jonów)?

 

Mineralna czy źródlana - zwał jak zwał, wiadomo o co chodzi :) Te Biedronkowe wody i tak mają mniejszą zawartość minerałów niż moja kranówka... :P Ale tak - im mniej tych składników, tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak - im mniej tych składników, tym lepiej.

To nie jest do końca prawda, składniki mineralne są potrzebne np. drożdżom. Do tego ciemne piwa z racji kwasowości słodów palonych lepiej robić na twardej wodzie.

 

Z wodą butelkową radzę uważać, bo te tańsze często maja posmak podobny do plastiku (przynajmniej ja tak trafiam) - ale wystarczy spróbować przed użyciem.

Edytowane przez orcen92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale tak - im mniej tych składników, tym lepiej.

To nie jest do końca prawda, składniki mineralne są potrzebne np. drożdżom. Do tego ciemne piwa z racji kwasowości słodów palonych lepiej robić na twardej wodzie.

Przeczytaj wpierw kontekst - rada dotyczy tego konkretnego przypadku: dolewka 3L, piwo jasne itp. To nie jest temat do dyskusji o profilu wody i jego modyfikacji, ale tak gwoli ścisłości: 90% wód mineralnych ma zbyt dużą zawartość przede wszystkim wodorowęglanów, aby nadawać się do jakiegokolwiek piwa. A odpowiedni profil uzyskujemy dodając różne sole, a nie warząc na Nałęczowiance...

 

 

 

Czyli kupić wodę mineralna, dobrze schłodzić i dolać do brzeczki, jeżeli całość nie wejdzie mi do gara, tak?

Możesz tak zrobić. A jeśli wolisz zwykłą wodę z kranu, to przegotuj sobie te 3 litry i dodaj do fermentora. Generalnie tak mała ilość będzie mieć marginalny wpływ na piwo. Jakbyś miał mniejszy gar, to radziłbym gotować na dwie tury, gdzie do każdej tury dajesz 10 litrów wody + 1x ekstrakt + 1/2 całego chmielu.

 

Ja zaczynałem jeszcze bardziej wycudowanym sposobem, bo miałem gar tylko 6 litrów :) Gotowałem dwie tury woda + 1,7kg ekstrakt + 1/2 całego chmielu, potem dwie tury sama woda 5l, a na końcu wszystko łączyłem :) Koniec końców najważniejsze i tak są higiena i fermentacja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj wpierw kontekst - rada dotyczy tego konkretnego przypadku: dolewka 3L, piwo jasne itp. To nie jest temat do dyskusji o profilu wody i jego modyfikacji, ale tak gwoli ścisłości: 90% wód mineralnych ma zbyt dużą zawartość przede wszystkim wodorowęglanów, aby nadawać się do jakiegokolwiek piwa. A odpowiedni profil uzyskujemy dodając różne sole, a nie warząc na Nałęczowiance...

 

 

Potem ktoś przeczyta i zostanie mu w pamięci, że najlepiej warzyć na wodzie destylowanej.

 

U mnie woda w kranie ma 20 stopni twardości (niemieckich), natomiast mineralna ma 10. Na obu piwa wychodzą, ale na butelkowej lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.