Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie, ekstrakty.


jungel90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niebawem mam zamiar kupić zestaw super start z Browamatora. Pierwsze piwo chciałbym zrobić bez zacierania czyli z ekstraktów, ale z samodzielnym chmieleniem. Jest sens, żeby do pierwszego piwa dodać inne gatunki chmielu i np. użyć 4, a nie jak w zestawie 2 gatunków, czy zrobić zgodnie z instrukcją? Są jakieś szczególnie i odgórnie narzucone proporcje w jakich dodaję się chmiel, czy po prostu zapisywać i eksperymentować z ilością?

 

Czy wszystko mam?

- fermentor uniwersalny 30 litrów z kurkiem spustowym,
- termometr ciekłokrystaliczny na fermentor 4-28°C,
- fermentor uniwersalny 30 litrów z rurką fermentacyjną,
- rurka do rozlewu z elastycznym wężem,
- kapslownica ręczna "Greta",
- 50 kapsli,
- areometr  ze skalą Ballinga 0-35°,
- cylinder pomiarowy do areometru,
- łyżka piwowarska,
- środek dezynfekcyjny OXI One 20g + 400g dodatkowo
- myjka do butelek,
- reduktor osadów,

-Desprej

-Wąż sylikonowy 1m

-Zestaw surowców-Prawdziwe ALE 12 Blg(ekstrakty, drożdże, 2 gatunki chmielu)

-Termometr -20+110 stopni

-Waga kuchenna 

-Garnek około 30l 

-Dodatkowo 2 gatunki chmielu (jeżeli jest sens).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapslownica jest w zestawie, a póki nie zrobiłem pierwszego piwa to nie chce wydawać kolejnych pieniędzy na inna i tak na początek muszę wydać około 400 pln (widziałem na filmiku jak Tomasz Kopyra kapslował tą kapslownicą i nie wyglądało to źle), a na święta prezenty trzeba zrobic :) Co to są "wargulce"?

Edytowane przez jungel90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam grety i daje rade. Z czasem może kiedyś przesiąde sie na stołowa ale to jak mi sie greta rozpadnie a czytałem ze i po 100 warek ludzie nią kapsluja :) ja bym zainwestowal jeszcze w 1 termometr na 2 fermentator. Wydasz kilka zł a ułatwi to prace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Greta - jak chcesz, ale po czasie zaczyna urywać szyjki (nie pamiętam czy z niskimi, czy wysokimi kołnierzami). W porównywalnej cenie jest Eterna.

@podobieństwo - w ofercie żadnego z wymienionych przez Ciebie browarów (o ile się nie mylę) nie ma best bittera (a chyba do tego gatunku należy piwo z zestawu Prawdziwe Ale).

 

 

Są jakieś szczególnie i odgórnie narzucone proporcje w jakich dodaję się chmiel

Czytałeś ogólnie o chmieleniu i o gramo procentach humulonów.

 

Ogólnie - warz jak najszybciej na początek zrób wg. przepisu z zestawu, będziesz miał fajne piwo sylwestrowo-karnawałowe. Potem wypijesz pierwsze swoje, zobaczysz czy za mało, czy inne chmiele, poczytaj wiki i forum uwarz następne etc.

Pozdrowienia z środka województwa!

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam grety i daje rade. Z czasem może kiedyś przesiąde sie na stołowa ale to jak mi sie greta rozpadnie a czytałem ze i po 100 warek ludzie nią kapsluja :) ja bym zainwestowal jeszcze w 1 termometr na 2 fermentator. Wydasz kilka zł a ułatwi to prace

 

Świetnie. Użyłeś "całe" 3 razy z tego, co widzę... u mnie też zakapslowała 20 warek, ale cóż z tego, skoro po 15 warce z każdą kolejną było coraz gorzej. Pominę już fakt, że od samego początku były problemy z kapslowaniem butelek z niskim kołnierzem. Teraz leży w szafie z pokrzywionymi wąsami :P Lepiej od razu dopłacić 10zł i wziąć Eternę - jest trochę lepsza, a ile pożyje to nie wiadomo - na razie zakapslowałem nią 8 warek i nie widać żadnego uszczerbku na zdrowiu :P

 

PS. Jak ktoś zakapsluje Gretą 100 warek, to należy mu się co najmniej nagroda Złotej Kapslownicy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten brewkit nie jest już nachmielony czasem? o, teraz widzę, że raczej mówimy o ekstraktach niechmielonych + 2 rodzaje chmielu; zapewne jeden z nich jest chmielem goryczkowym więc pytanie czy masz odpowiedni (czyt. duży) gar do gotowania tego chmielu? Bo w małym garnku tego nie zrobisz (chyba, że podzielisz na mniejsze porcje). Spróbuj co z tego wyjdzie i będziesz mądrzejszy przed kolejną warką. Rozumiem, że zestaw jest "kompletny" i w instrukcji nie piszą o dodawaniu cukru... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Świetnie. Użyłeś "całe" 3 razy z tego, co widzę... u mnie też zakapslowała 20 warek, ale cóż z tego, skoro po 15 warce z każdą kolejną było coraz gorzej. Pominę już fakt, że od samego początku były problemy z kapslowaniem butelek z niskim kołnierzem. Teraz leży w szafie z pokrzywionymi wąsami :P Lepiej od razu dopłacić 10zł i wziąć Eternę - jest trochę lepsza, a ile pożyje to nie wiadomo - na razie zakapslowałem nią 8 warek i nie widać żadnego uszczerbku na zdrowiu :P

 

Całe 2 warki jeśli mam być dokładny :) ale i tak dawała rade i nie urwała żadnej szyjki :) Jungel90 pisał że kapslownice ma w zestawie więc za eterne musiałby osobno płacić, a jeśli to jego początek to wg. mnie nie ma sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też tak zaczynam tj. ekstrakt niechmielony x2 jasny + samodzielne chmielenie. 

Ostatnio użyłem lubelskiego i marynki i na razie piwo leżakuje, po tygodniu jest bez gazu, wiadomo, no ale tak za 2 tyg powinno coś z niego być.. :)

Kolejne warki też tak będę robić, mam jeszcze lubelskiego i marynki na dwie warki, a drożdzy używam US 05, podobno są dość  uniwersalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Świetnie. Użyłeś "całe" 3 razy z tego, co widzę... u mnie też zakapslowała 20 warek, ale cóż z tego, skoro po 15 warce z każdą kolejną było coraz gorzej. Pominę już fakt, że od samego początku były problemy z kapslowaniem butelek z niskim kołnierzem. Teraz leży w szafie z pokrzywionymi wąsami :P Lepiej od razu dopłacić 10zł i wziąć Eternę - jest trochę lepsza, a ile pożyje to nie wiadomo - na razie zakapslowałem nią 8 warek i nie widać żadnego uszczerbku na zdrowiu :P

 

Całe 2 warki jeśli mam być dokładny :) ale i tak dawała rade i nie urwała żadnej szyjki :) Jungel90 pisał że kapslownice ma w zestawie więc za eterne musiałby osobno płacić, a jeśli to jego początek to wg. mnie nie ma sensu...

 

Wiesz - w podobnych pieniądzach można sobie samemu zmontować taki zestaw :) Właśnie to wczoraj robiłem dla kolegi. Tak na początek do wygodnego warzenia wystarczy tak naprawdę:

- 2 wiadra - jedno z kranikiem, drugie bez

- areometr aka spławik

- kapslownica (min. Eterna)

- kapsle 100szt.

- środek do dezynfekcji - najtaniej na początek piro

 

Do tego musisz dodać rzeczy, których i tak większość tych zestawów nie ma:

- gar

- coś do grzania (taboret, palnik, kuchanka - whatever)

- wężyk do dekantacji

- kawałek dużej łygi

- termometr (zamiast tych zestawowych z bagnetem lepiej od razu wziąć a'la IKEA - cyfrowy z sondą)

 

Wcale nie potrzeba niektórych rupieci typu rurki, bulkadełka, niedokładne termometry ciekłokrystaliczne na fermentor, reduktory osadów itp.

 

Warto jednak rozróżnić elementy, które zostają na dłużej. Kup Gretę za 45zł i Ci wytrzyma te 20 warek, przy czym przez połowę tego czasu będziesz trochę walczył z butelkami. Dołóż tylko 10zł do Eterny, a jest szansa że zakapslujesz nią te powiedzmy 40 warek, a przy tym nie będziesz się tak męczył :) Do mnie to przemawia. Oczywiście wiem, że tak można dokładać w nieskończoność, dlatego nawet nie ma co wspominać tu o kapslownicy stołowej, lepszej chemii, chłodnicach itp. Od czegoś trzeba zacząć i taki sensowny zestawik (bez gara, wężyków i termometru, ale z jednym zestawem z ekstraktów i dobrymi drożdżami) wg moich obliczeń kosztuje z wysyłką ok. 270zł (liczyłem to wczoraj).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo piszecie o tej kapslownicy i napisałem @ do Browamatora czy można zamienić kapslownicę na stołową (różnica w cenie 20 zł), bo zamówienie będzie za około 400 zł. Może dadzą taki rabat, a jeżeli nie to dopłacę te 20 zł chyba, że zamiana nie jest możliwa.  

 

 

 

Napisali, że zamienią na stołową "Ornella". Taka będzie dobra?

Edytowane przez jungel90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, tak straszycie ludzi gretą, że sam się zacząłem bać.

Moja służy mi wiernie i urwała tylko kilka łbów ale to przez twarde kapsle.

Policzyłem i okazało się, że zakapslowała 1200 butelek. Będzie to z 30 standardowych warek i nie ma widoku, żeby się miała kończyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba juz zalezy od modelu jaki sie trafi. Moja zakapslowala okolo 80 butelek (4 warki) i pozniej kazda szyjke urywala :/ zainfestowalem w grifo hd i jestem zadowolony. Duzo szybciej i wygodniej. Nie wiem jak sie maja koszty ekstraktow, ale znajomy ostatnio zlozyl fajna paczke za okolo 200 zl, tj.

 

2 fermentory (z kranem i fermentka)

Termometr

5 kg pale ale strzegomia

100g citry

100g chyba cascade

Drozdze

Lyzka

Oxi

100 kapsli

I do tego jakies wezyki.

 

Kapslownice wezmie pewnie ode mnie ale do tej paczki doliczajac eterne to wyjdzie okoko 250 zl z wysylka

Edytowane przez razorro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam grifo i zachęcam do eksperymentów z dodatkiem jeszcze dwóch rodzajów chmielu, pod warunkiem, że sprawdzisz jakie już masz w zestawie, może akurat wystarczą, żeby z nich coś smacznego wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest całkiem sporo sklepów, jak już to pewnie zauważyłeś. Każdy z nich nadaje się do zakupów skoro jeszcze istnieje i ludzie tam kupują :). Zawsze znajdą się osoby, które miały przykre doświadczenia chociaż z jednym ze sklepów. Zazwyczaj takie osoby nie dają granicy błędu jaki może popełnić sprzedawca. W końcu to tylko człowiek. Odpowiedź na pytanie o sklep jest dość stronnicze i nie dostaniesz nigdy na to dobrej odpowiedzi.

Znajdź sobie sklep w którym kupisz możliwie najtaniej to co chcesz, bądź też będzie spory asortyment, ponieważ przy większych lub częstszych zakupach masz bonusy. Ewentualnie poszukaj sobie sklepu gdzie będziesz mógł skorzystać z odbioru osobistego, to odejdą Ci koszty przesyłki. Przydatne narzędzia: tutaj porównywarka cen, jak i w dziale market znajduje się jeszcze katalog firm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.