Skocz do zawartości

Cydr z syropu z pigwy


andreas3

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Z racji tego, że moja pigwa w tym roku bardzo obficie obrodziła, dysponuję pewną ilością syropu z pigwy. Otóż, jest to dość gęsty syrop, bardzo słodki, uzyskany z zasypania kawałków owoców cukrem. Prawdopodobnie będę tego miał ok. 3-4 litrów. Chciałbym z tego zrobić coś na zasadzie cydru. Dysponuję balonem 5 litrowym oraz 10 litrowym. Chciałbym poprosić o sugestie, czy syrop ten uzupełnić wodą oraz jaką ilością. zamierzam zastosować drożdże uniwersalne LS2 Biowin. Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio siostra poczęstowała mnie takim syropem rozcieńczanym wodą gazowaną - kapitalna sprawa, lekko kwaskowaty, słodki, musujący. W przyszłym sezonie też sobie coś takiego zrobię ;)

Pierwsza rada - nie przerabiać, tylko pić tak jak jest!

 

A jeśli chciałbym jednak fermentować, to sprawdziłbym ile tego cukru faktycznie jest - jeśli drożdże dadzą radę go dojeść do końca to może być niezły kwasior, a i niezła moc - z tego co widzę wytrzymują do 23%. Wszysto zależy od Twojego gustu - jeśli chcesz musujące pigwowe winko, możesz nie rozcieńczać, ja bym jednak celował w 15 blg i dał drożdżom zejść do ok 10blg (kierując się smakiem) po czym schłodził całość przez kilka dni, aby drożdże zebrały się na dnie fermentora, zlał całość i podzielił w proporcjach 2/3 do 1/3, lub 3/4 do 1/4. Większą część bym spasteryzował, a po ostudzeniu połączył z mniejszą częścią. Potrzymałbym dwa-trzy dni, żeby sprawdzić, czy fermentacja nie ruszy gwałtownie, po czym butelkował.

W podobny sposób w tym roku eksperymentowałem z cydrem, dzielac 2 do 1, po miesiącu był super do picia, słodko-kwaśny, bez dodatku słodzików czu xylitolu, delikatnie musujący dzięki resztce drożdży. Póki co, nie zaobserwowałem żeby wysycenie rosło, ale i tak trzymam butelki w chłodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zlałem ten sok z pojemnika. Jest tego 4 litry. O dziwo, Blg zaledwie 13 ma. Wierzyć się nie chce z uwagi na ilość cukru, jaka została użyta a było tego ok 3 kg na 20 kg owoców. Chciałbym to poddać fermentacji, żeby to było lekkie winko z pigwy z bąbelkami. Tak jak cydr. Czyli co? Rozcieńczać? Dosłodzić? Nie chciałbym tego zmarnować bo roboty i materiału sporo. 

Edytowane przez andreas3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.