Jump to content
Sign in to follow this  
andreas3

Cydr z syropu z pigwy

Recommended Posts

Witajcie. Z racji tego, że moja pigwa w tym roku bardzo obficie obrodziła, dysponuję pewną ilością syropu z pigwy. Otóż, jest to dość gęsty syrop, bardzo słodki, uzyskany z zasypania kawałków owoców cukrem. Prawdopodobnie będę tego miał ok. 3-4 litrów. Chciałbym z tego zrobić coś na zasadzie cydru. Dysponuję balonem 5 litrowym oraz 10 litrowym. Chciałbym poprosić o sugestie, czy syrop ten uzupełnić wodą oraz jaką ilością. zamierzam zastosować drożdże uniwersalne LS2 Biowin. Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio siostra poczęstowała mnie takim syropem rozcieńczanym wodą gazowaną - kapitalna sprawa, lekko kwaskowaty, słodki, musujący. W przyszłym sezonie też sobie coś takiego zrobię ;)

Pierwsza rada - nie przerabiać, tylko pić tak jak jest!

 

A jeśli chciałbym jednak fermentować, to sprawdziłbym ile tego cukru faktycznie jest - jeśli drożdże dadzą radę go dojeść do końca to może być niezły kwasior, a i niezła moc - z tego co widzę wytrzymują do 23%. Wszysto zależy od Twojego gustu - jeśli chcesz musujące pigwowe winko, możesz nie rozcieńczać, ja bym jednak celował w 15 blg i dał drożdżom zejść do ok 10blg (kierując się smakiem) po czym schłodził całość przez kilka dni, aby drożdże zebrały się na dnie fermentora, zlał całość i podzielił w proporcjach 2/3 do 1/3, lub 3/4 do 1/4. Większą część bym spasteryzował, a po ostudzeniu połączył z mniejszą częścią. Potrzymałbym dwa-trzy dni, żeby sprawdzić, czy fermentacja nie ruszy gwałtownie, po czym butelkował.

W podobny sposób w tym roku eksperymentowałem z cydrem, dzielac 2 do 1, po miesiącu był super do picia, słodko-kwaśny, bez dodatku słodzików czu xylitolu, delikatnie musujący dzięki resztce drożdży. Póki co, nie zaobserwowałem żeby wysycenie rosło, ale i tak trzymam butelki w chłodzie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie zlałem ten sok z pojemnika. Jest tego 4 litry. O dziwo, Blg zaledwie 13 ma. Wierzyć się nie chce z uwagi na ilość cukru, jaka została użyta a było tego ok 3 kg na 20 kg owoców. Chciałbym to poddać fermentacji, żeby to było lekkie winko z pigwy z bąbelkami. Tak jak cydr. Czyli co? Rozcieńczać? Dosłodzić? Nie chciałbym tego zmarnować bo roboty i materiału sporo. 

Edited by andreas3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.