Jump to content

Double Oatmeal Stout


Dareios
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Prosiłbym o pomoc w zaplanowaniu receptury na coś co w tytule nazwałem Double Oatmeal Stout. To będzie moja 5 warka, trzecia warka z zacieraniem, a druga z oparta na zacieraniu (bo pierwsze zacieranie było eksperymentalnym dodatkiem do ekstraktów). Nie zależy mi na utrzymaniu się w jakimś konkretnym stylu, ale uznałem, że taka nazwa chyba najlepiej opisuje to co chciałbym osiągnąć: mocne, ciemne piwo o posmakach czekoladowo-kawowych, o wyraźnej kremowości/aksamitności. Celuję w jakieś 20 blg dla 22-23 l brzeczki nastawnej. Ktoś być może mógłby nazwać to RISem, tylko, że nie celuję w mocne chmielenie ani wysoką, a nawet średnią goryczkę.  

 

Dysponuję słodami ze Strzegomia. Tak wygląda mój pomysł na zasyp:

 

2,5 kg pale ale

2,5 kg pilzneńskiego

2 kg monachijskiego typ II

0,5 kg czekoladowego 400

0,4 jęczmienia prażonego

0,3 kg karmelowego 300

0,8 kg płatków owsianych błyskawicznych

 

Łącznie 9kg zasypu. Planuję to zacierać w stosunku wody do słódów 2,5:1. Mam garnek 30l, kalkulator ze strony rackers.org obliczył że powinno się zmieścić (podał objętość na 28,5l). Na wszelki wypadek najpierw naleję 18 l wody i dodam słody, później uzupełnię zacier o 4,5 l.

 

Zacieranie na wytrawnie w temperaturze 65-62 C przez 120 min. Celuję w mocne piwo więc chciałbym aby głębiej odfermentowało. Jęczmień prażony (to chyba to samo co palony?) zamierzam dodać na 10 min przed wygrzewem do 78C, aby ograniczyć kwaśne posmaki.

 

Zacier zamierzam wysłodzić około 6-7 litrami wody tak po prostu aby przepłukać młóto.

 

Chmielić planuję tylko na goryczkę i to lekką, ponieważ nie bardzo widzę aromaty chmielowe w piwie czekoladowo-kawowym: 30g chmielu Magnum (alfa kwasy 11,8%) na 70 minut gotowania. 

 

Planuję użyć drożdży S-33 z gęstwy która mi właśnie fermentuje w lekkim jasnym piwie (12,5 blg). Z tego co czytałem te drożdże nie schodzą mega nisko, więc z tych planowanych 20 blg długo zacieranych na wytrawnie zostanie pewnie jakieś 5-7 blg (chyba ze się mylę i te drożdże staną wyżej niezależnie od zacierania), więc nie powinna być to na tyle intensywna słodycz aby wymagała kontry wysoką goryczką.

 

A teraz ciekaw jestem jakie błędy w tym planowaniu popełniłem. Nie jestem przekonany czy 0,5 kg czekoladowego wystarczy, bo w tym eksperymentalnym z dodatkiem zacierania do ekstraktów na 25l użyłem 200g, a jedyne co dało to lekki aromat czekoladowy wyczuwalny jedynie ze pokala który się już opróżniło. Coś mi też mówi że te 0,8 kg płatków owsianych to może być trochę za dużo. 

 

Jakie jest Wasze zdanie? Co byście zmienili? Zakładam pewnie że drożdże na S-04, ale nie mam jak ich teraz kupić, a warzenie planuję na weekend. Awaryjnie mam jeszcze paczkę Safberw Abbaye 

Edited by Dareios
Link to comment
Share on other sites

No nie do końca taki, bo mnie najbardziej w smaku interesuje czekoladowość i relatywnie wysoka zawartość alkoholu (bo mniejsze ryzyko infekcji przy dłuższym dojrzewaniu). Dysponuję także innymi słodami. Mam słód czekoladowy 400, a nie Carafę 800

Link to comment
Share on other sites

Zakażenie w butelce to moim zdaniem 1% szansy (brudna butelka, problem z kaplsem) , reszta to zakażenie w czasie fermentacji, podczas przelewania na cichą, butelkowania. Jak spieprzysz coś wczesniej to nawet 15% alko Cię nie uchroni.

Edited by Konus
Link to comment
Share on other sites

Przecież nie planuję nic spieprzyć. Do kwestii dezynfekcji podchodzę tak poważnie jak mogę. Jednak nie oszukujmy się - zawsze bakterie się znajdą chociażby z powietrza czy z reki którą trzymam wężyk przy przelewaniu na cichą. Alkohol jednak ma działanie konserwujące. Z tego powodu właśnie zaczęto warzyć mocniejsze i bardziej chmielone piwa na eksport. 

 

Co więcej nie są to tylko moje spostrzeżenia:

http://www.piwo.org/topic/1586-podatnosc-brzeczki-piwnej-na-zakazenia/?p=24478

 

Jednakże nie wiem dlaczego skupiamy się pobocznym fragmencie który to był w nawiasie, a nie nad meritum tematu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.