Jump to content

Fermentacja nie ruszyła, co zrobić?


Mat89
 Share

Recommended Posts

Witam,

Wczoraj uważyłem swoją pierwszą warkę, nie obyło się oczywiście bez różnych problemów, ale teraz nie o tym. Najabrdziej martwi mnie fakt że po 24h drożdże nie zaczęły pracować i opadły na dno fermentora. Obstawiam że głównym czynnikiem tego może być zbyt nisk atemperatura, ponieważ w nocy tepteratura spadła do 14/15 stopni. Owinąłem teraz fermentor 2 kocami i czekam. Co mogę zrobić żeby fermentacja ruszyła? Czy drożdże dadzą radę i jeszcze coś z tego będzie? Drożdże jakich używałem to Safale US-05. Dzięki za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

Spokój, tylko spokój jest odpowiedzią na dwa ostatnie pytania.
Jaka była temperatura brzeczki podczas zadania drożdży? Rozsypywałeś, czy uwodniłeś? Jeśli uwodniłeś to w jakiej temperaturze wody?

Jaka gęstość początkowa? Czy w jakikolwiek sposób napowietrzyłeś brzeczkę?

 

Wydaje mi się, że wszystko przebiegnie dobrze.
I jak można wyczytać w różnych miejscach forum i wiki - tylko spadek BLG jest realnym wskaźnikiem tego, że trwa fermentacja.
 

Link to comment
Share on other sites

Zadawałem drożdże kiedy brzeczka miała ok 20 C, drożdże zrehydratyzowałem, zawartość opakowania wsypałem do wody która miała 21 C. Piwo ma około 10-10,5 BLG. Brzeczke napowietrzyłem, mocno "kręcąc" zamkniętym fermentorem przez ok 5 min przed zadaniem drożdży.

Link to comment
Share on other sites

Mat89 zachowaj spokój i cierpliwość ;)

Ostatnio używałem również tych samych sucharów, również  uwodnionych.  Lag w fermentacji miałem spory bo ruszyła dopiero po około  32-36h od momentu zadania drożdży.

Temperatura raczej nie jest powodem, w jednej warce brzeczka w trakcie zadania drożdży (gęstwy US-05) miała 12,5°C i drożdże   ruszyły bez problemu po 6 - 8h.

Link to comment
Share on other sites

Polecam lekturę : http://www.piwo.org/topic/954-fermentis-safale-us-05/

Cierpliwości to nie są jakieś super niskie temperatury dla tego szczepu 

a tak przy okazji owinięcie kocami Ci nic nie da bo niby co jak owinąłeś to się zagrzeje czy co ? Inna sprawa że powinno się unikać dużych wahań temperatur 

Edited by morfitru75
Link to comment
Share on other sites

Czemu zakładacie cały czas takie same tematy, dwa dni temu był założony praktycznie taki sam temat że nie ruszyła.

http://www.piwo.org/topic/19456-ju%C5%BC-2-dni-a-fermentacja-nie-ruszy%C5%82a-pom%C3%B3%C5%BCcie/

 

Cie od razu rurka będzie napierdalać bąbelkami. Najpierw drożdże zrobią dzieci a później będą robić alkohol i bąbelki. Jak nic nie będzie działo się po 4-5dniach to wtedy możesz panikować. A teraz zostaw to tak jak jest na 3 tygodnie a później butelkuj, nie zaglądaj ani nic bo tylko pogorszysz sprawę. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
us05 znosza bez problemow niskie temperatury, u mnie pracuja w temp. 16 stopni i wszystko ok

Wiesz, u mnie i w 11C pracowały :P Tyle, że to raczej mało optymalne i niestety potem w piwie mogą wychodzić wady.

 

No i odróżnijmy dwie podstawowe kwestie - co innego jest zadać drożdże w niskiej temperaturze i tak fermentować, a zupełnie co innego jest zadać grzyby w 20C a potem obniżyć im mocno temperaturę. Tego drugiego polecam stanowczo unikać, bo cierpliwość cierpliwością, a stres dla drożdży stresem (zawsze się odbija na efekcie końcowym).

 

Temat trochę odświeżyłem, ale ciekaw jestem efektu - może autor się podzieli jak to piwo wyszło?

Edited by ThoriN
Link to comment
Share on other sites

 

 

a zupełnie co innego jest zadać grzyby w 20C a potem obniżyć im mocno temperaturę

 

mocno tzn ile? Latem w bloku nie mogłem schłodzić brzeczki poniżej 24 stopni, bo woda w kranie była za ciepła, więc reszta temperatura schodziła w lodówce.

Link to comment
Share on other sites

W tym wypadku myślę, że już 2C mogą zrobić różnicę, ale "mocno" odnosiło się do Twojego przypadku (czyli zadanie w 20C, a potem obniżenie do 16C).

Wszystko też zależy od szczepu i innych warunków. Generalnie należy unikać jak ognia obniżania temperatury podczas burzliwej - raczej stosuje się odwrotną strategię, czyli podnoszenie temperatury wraz z trwaniem fermentacji.

 

Moim zdaniem tu też leży cała trudność z kontrolą temperatury. Wiele osób nie zwraca też uwagi na taką "małą pierdołę" jak samoczynny spadek temperatury po przefermentowaniu większości cukrów. Dzieje się to pod koniec burzliwej, kiedy drożdże zaczynają spowalniać, a temperatura nieco spada (przeważnie o 1-2C, ale czasem i więcej). Moim zdaniem ten moment jest bardzo ważny i trzeba go upilnować i zrekompensować ten spadek podniesieniem temp. otoczenia. Z moich obserwacji wynika, że odkąd zacząłem przykładać większą wagę do tego momentu "wygasania f. burzliwej" skończyły się moje problemy z aldehydem (i ogólnie pozostałymi wadami jak diacetyl).

 

Poprawilem równiez napowietrzanie brzeczki (machanie łygą 5 minut zamiast 2) - teraz drożdże zwykle strartują mi sporo szybciej (przeważnie przez noc, 8-12h), ale to już inny temat.

Link to comment
Share on other sites

rozumiem, że schładzanie w trakcie burzliwej nie jest wskazane, ale drożdże nie startują od razu więc chyba przez te pare godzin od zadania chyba można jeszcze zejść parę stopni w lodówce?

Link to comment
Share on other sites

rozumiem, że schładzanie w trakcie burzliwej nie jest wskazane, ale drożdże nie startują od razu więc chyba przez te pare godzin od zadania chyba można jeszcze zejść parę stopni w lodówce?

Nie wiem, nie jestem drożdżem :D Jednak w mojej opinii lepiej zadać drożdże nawet kilka godzin później niż w wysokiej temperaturze a potem obniżać :)

 

Wiele osób chłodzi przez noc na balkonie. Nawet mając chłodnicę schłodź dolniaka do 8-10C... nie da rady. Zjedziesz do 18C i koniec - dalej już woda w kranie za ciepła :) Do lodówy na noc i drożdże idą dopiero rano lub nawet popołudniu, jak brzeczka zejdzie do tych 8C.

 

Oczywiście nie wszystko jest w takim podejściu dobre i optymalne, ale to są właśnie warunki domowe - jak nie masz sprzętu, to musisz sobie radzić i wybierać "mniejsze zło" :)

Edited by ThoriN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.