Skocz do zawartości

Piwo z dodatkiem owoców


carlsten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję uwarzyć warkę jasnego ALE. Docelowo mam zamiar przefermentowaną brzeczkę podzielić na 4 części. Do trzech części mam zamiar dodać odpowiednio: owoce czarnej porzeczki, wiśnie i sok jabłkowy. Czwarta część zostanie "niewzbogacona". Pytań mam kilka. Otóż każda mini warka będzie miała ok 5L, ile owoców dodać(soku), żeby miało to sens. Jak dodawać? Czy bezpośrednio rozmrożone(mam z własnego zbioru), czy zagotować? Jakiego efektu można się spodziewać, czy piwo lekko skwaśnieje, czy będzie słodsze? Jak długo trzymać na cichej?
Podstawą ma być taki zasyp:
-3,7kg Pilzneński/Pale Ale
-1kg ryż kleikowany
-0,1kg cukier biały

chmielenie SH Iunga:
60' - 12g
20' - 30g
5' - 30g

Do tego us-05, trochę mchu irlandzkiego i gipsu.
Całość celowana w ok. 11,5BLG, 40IBU.
Wszelkie sugestie mile widziane.

Edytowane przez carlsten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wakacje robiłem piwo z dodatkiem soku owocowego. Miałem 15 litrów piwa (jasne na drożdżach m27 belgian ale) i dodałem 6 litrów soku z wiśni (łącznie otrzymałem 21 litrów gotowego piwa). Sok był wyciskany z świeżych wiśni (1 godzinę wcześniej zerwane z drzewa :-D ). Zapastetyzowałem go bez dodatku cukru. Miał on 12 blg więc po dodaniu do piwa nie zmieniło mi sie blg początkowe).Efekt: kolor całkowicie czerwony. Piana różowa. W smaku pojawiła się kwaskowość (od owoców nie od bakteri mlekowych) oraz smak tych owoców. Sok został dodany po 10 dniach od rozpoczecia fermentacj (czyli jak piwo już odfermentowało). Odfermentowanie końcowe pozostało na poziomie odfermentowania piwa początkowego (myślałem że trochę niżej zejdzie).

 

 

 

Powinno Ci to trochę pomóc. :-)

Edytowane przez grigor51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag:

 

1. każde piwo z dodatkiem owoców będzie kwaśne. Jeśli chcesz żeby było owocowe i słodkie to kup i dodaj ksylitol

2. w zasypie zamiast ryżu polecam płatki ryżowe błyskawiczne

3. owoce poddaj pasteryzacji bo licho wie co może w nich być

4. nie wiem czy ma sens takie chmielenie. Przy lambicach np używany jest stary, zwietrzały chmiel tylko po to aby zapewnić działanie bakteriobójcze. Przy takim piwie dałbym jakiegoś ubogiego w alfa-kwasy aromatycznego chmielu i tylko na 60min tak aby nie przekroczyć 15-20 IBU 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. A więc soki popasteryzuje. Użyję jednak zwykłego ryżu, mam z nim już doświadczenie a i koszt 4x niższy. Co do chmielenia, to boje się za niskiej goryczki, żeby nie wyszło mdłe. Jednak zastosuję się do uwagi i dodam chmielu tylko na goryczkę. To że się ukwasi, to dobrze :) Lubie kwaśne piwa, póki co na drożdże płynne nie mogę sobie pozwolić, więc i brety odpadają. Z kwasem mlekowym nie miałem wgl styczności, więc póki co też go ominę. Czyli dodać około 2L owoców/soków na 5L piwa. Dzięki wszystkim za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio warzyłem graffa czyli takie cydro-piwo. Do 15L brzeczki dodałem 10L soku jabłkowego. Jeszcze sobie fermentuje, ale to co skosztowałem z FFT jest super.

Sok z kartonu z Biedry. Jako, że kiedyś już robiłem na nim cydr mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, znalazłem w książce DOMOWE WARZENIE PIWA Richarda Lehrla taki przepis na piwo owocowe Które chciałbym niedługo uwarzyć, ale mam kilka pytań dotyczących samego przepisu, więc prosiłbym o pomoc i Wasze zdanie:

Gęstość brzeczki 11%

 

Goryczka 10 EBU

 

Zawartość  alkoholu 4,8%

 

Zasyp

Słód pilzneński (80%)    2800g

Słód pszeniczny (22%)    900g

Słód karmelowy (2%)       100g

Cukier (8%)                     300g

Przejrzałe wiśnie            3000g

 

Chmiel/czas gotowania

Northdown (9%)             30g/90min

 

Etapy zacierania

                                 50ºC/20min

                                 64ºC/90min

 

Czas gotowania

                                        90min

 

Drożdże

                   drożdże górnej fermentacji

 

Teraz miałbym kilka pytań odnośnie tego przepisu

AD1

Jaki słód Karmelowy można użyć np. dać pszeniczny karmelowy czy inny zwykły

AD2

Odnośnie cukru, czy i kiedy go dodawać, bo w opisie nic nie pisze tylko tyle, że cukier ma bardziej zredukować smak słodu, jak Waszym zdaniem mam zrobić?

AD3

Jakie najlepsze do tego piwa były by drożdże

AD4

No i czy czasy i temp. zacierania zastosować z opisu, czy może coś zmienić, bo ja myślałem na pierwszy raz zatrzeć jak w opisie ewentualnie w następnych warkach coś korygować

AD5

No i czy jak nie mam takiego chmielu czy mogę go zastąpić Lubelskim albo Marynką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki słód Karmelowy można użyć np. dać pszeniczny karmelowy czy inny zwyk

 

Jak taki akrurat masz to czemu nie? Możesz również spróbować z Carared, tak aby lekko podkreślić kolor.

 

 

Odnośnie cukru, czy i kiedy go dodawać, bo w opisie nic nie pisze tylko tyle, że cukier ma bardziej zredukować smak słodu, jak Waszym zdaniem mam zrobić?

 

Wg literatury cukier można dodawać na dowolnym etapie. Ja najczęściej dodaje go na ostatnie minuty gotowania.

 

 

Jakie najlepsze do tego piwa były by drożdże

 

Jeżeli chcesz wydobyć smak wiśni to jakieś neutralne: Danstar Nottingham, US-05 (na tych robiłem z pasteryzowanego soku wiśniowego i byłem zadowolony), jak chcesz trochę estrów to s-33. Jeżeli chcesz zastosować drożdże płynne to musisz poczekać na odpowiedź od bardziej doświadczonych piwowarów.

 

 

No i czy czasy i temp. zacierania zastosować z opisu, czy może coś zmienić, bo ja myślałem na pierwszy raz zatrzeć jak w opisie ewentualnie w następnych warkach coś korygować

 

Przepis zaleca zacieranie dość wytrawne - właśnie po to by podkreślić owoce. Był spróbował wg podanej receptury.

No i czy jak nie mam takiego chmielu czy mogę go zastąpić Lubelskim albo Marynką?

 

Zawsze :), to Ty warzysz. W książce, z której wziąłeś recepturę masz wzór jak przeliczyć ilość chmielu, aby zachować gorycz na zakładanym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
10 minut temu, leonzn napisał:

Czy jeśli wykorzystuje pulpe np. z mango to przy butelkowaniu mam ja filtrować czy zlewać do butelek ?

Obowiązkowo filtracja. Resztki mango w butelce mogą powodować gushing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.