Jump to content
Piwowarski774

Mój autorski Imperial Stout - proszę się nie śmieć tylko pomóc :-)

Recommended Posts

Mam za sobą juz kilka warek i chce wreszcie podejść do RIS-a. Proszę o pomoc.

No to po kolei:

Pale ale - 3 kg

Monachijski - 2

Jęczmień palony - 0,35

Caraaroma - ,025

Caramunich II - 0,25

Płatki pszenne - 0,3

Płatki owsiane - 0,3

Płatki jęczmienne - 0,3

Carafa I - 0,3

Czekoladowy [Carafa II] - 0,25

Chmiel: Marynka - 50g, Chellenger - 40, Lubelski 30g, Citra - 30, EKG - 30

Drożdże - S-04 [brzeczki wyjdzie mi około 12 l - 25 blg] czy jedna saszetka wystarczy, czy lepiej 2. Od razu powiem, że w grę wchodzą tylko drożdże suche]. 

Zacieranie 66-67 przez około 90 min.

Gotowanie około 2 h.

Czy to ma w ogóle ręce i nogi? Proszę o konstruktywny komentarz i pomoc. 

Edited by Piwowarski774

zacierałbym 90min ale w 69-70°C - sypałbym trochę więcej carafy - uprościłbym zasyp

czym się różnią płatki jęczmienne od drugich płatków jęczmiennych?

Edited by cml

zacierałbym 90min ale w 69-70°C - sypałbym trochę więcej carafy - uprościłbym zasyp

czym się różnią płątki jęczmienne od drugich płatków jęczmiennych?

Jęczmień palony miał być. Juz poprawiłem. Ale czy to [poza skomplikowaniem zasypu] trzyma się kupy? Czy drożdże się nadadzą w tej formie, typie i ilości?

trochę słabo, że suchary - dobra byłaby zaprawiona gęstwa

na szybko http://www.mrmalty.com/calc/calc.html dla 25blg 12l potrzeba 1.3 paczki - oczywiście rozbija się o termin przydatności z paczki

dodatkowo jak je źle uwodnisz albo zaszokujesz temperaturowo to również działasz na swoją niekorzyść ;)

Edited by cml

trochę słabo, że suchary - dobra byłaby zaprawiona gęstwa

na szybko http://www.mrmalty.com/calc/calc.html dla 25blg 12l potrzeba 1.3 paczki - oczywiście rozbija się o termin przydatności z paczki

dodatkowo jak je źle uwodnisz albo zaszokujesz temperaturowo to również działasz na swoją niekorzyść ;)

Wielkie dzięki za wskazówki. Jeszcze tylko proszę o radę jak nie "zaszokować drożdży" i będę happy :-)

post-6562-0-39647200-1447791929_thumb.jpg

Zrób sobie bittera na (U.ps) Safale S 04 i wtedy mocarz. W sobotę mam zamiar RIS'a wykonać i gęstwa po US04 czeka :P

Edited by GB...

attachicon.gif1447791856677.jpg

Zrób sobie bittera na US04 i wtedy mocarz. W sobotę mam zamiar RIS'a wykonać i gęstwa po US04 cze

Dzięki za propozycję, tylko ja na razie się orientuję w recepturze tego RISa. Warzenie w okolicach stycznia, więc Twoja gęstwa może nie doczekać. Ale gdyby za 2 miesiące propozycja była aktualna...

Zrób na suchych drożdżach, na których chcesz zrobić tego mocnego stouta jakąś 12-14 (APA, stout lub coś na co masz ochotę), a potem użyj odpowiedniej ilości gęstwy doniego (wszystkie opisy i linki do kalkulatorów odnośnie gęstwy są na wiki). Daj se spokój z sucharami dla piwa powyżej 20Blg. Pewnie się da (z więcej niż jedną paczką), ale po co?