Skocz do zawartości

Browar na Krowodrzy


Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zacząć własny temat z zapiskami. Dla mobilizacji i żeby się nic nie pogubiło.

 

Dwie warki z gotowców fermentowane na hurra w temp 27st nie udały się, choć zostały już pojedyncze egzemplarze.

 

WARKA nr 3 - Witbier [wg przepisu Dori]

 

Zasyp:

- 2,0 kg słód pilzneński

- 0,5 kg słód pszeniczny jasny

- 0,8 kg płatki pszeniczne

- 0,2 kg mąka pszenna

- 0,4 kg płatki owsiane

 

Przerwy:

65C - 100 minut

72C - 30 minut

 

+ skórki z dwóch pomarańczy i 15g kolendry

 

nie miałem KJ więc bez próby jodowej. Największym problemem jednak okazało się filtrowanie. Sposób z fałszywym dnem (dziurki 1mm) zupełnie zawiódł. W ruch poszło sitko i połowa przyborów kuchennych, byleby to przefiltrować. Bardzo obawiałem się zakażenia z tego powodu, choć potem niby gotowanie...

Do tego okazało się, że torebka odżywcza wewnątrz propagatora jednak nie strzeliła...

 

Z rezygnacją zadałem drożdże z lipnego startera i ku mojej radości ruszyły na 3 dzień. Start 12°Blg -> po 5 dniach 3°Blg . Dzisiaj zlane na cichą i przeniesione do pomieszczenia z temp 14°C. Jak uzbieram butelki to rozleję. Gęstwę po burzliwej wsadziłem do lodówki i mam nadzieję powtórzyć warkę za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj minął tydzień od zlania na cichą wita. Po burzliwej zrobiłem dwie butelki do kontroli.

 

Właśnie otwarłem pierwszą. Nagazowanie mierne, natomiast zastanawia mnie smak - jest wyraźnie kwaskowaty, jakby cytrynowy. Wolałbym się go pozbyć w następnej warce. Co zmodyfikować? A może jest zdecydowanie za wcześnie aby oceniać kompozycję smakową piwa w tydzień po zabutelkowaniu?

 

Ze względu na niewielką wydajność piwa wyszło ok. 14L a kolendry użyłem 15g jak przy 20L. Może to być powód tej cytrynowatości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwaśne posmaki pochodzą zwykle z infekcji; a piwach pszenicznych o nią łatwo i w sumie nie ma co się jej bać, często wzbogaca smak piwa.

Śmiała teza.

 

A przypadkiem nie wynika to z dodatku skórki pomarańczowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skórkę z pomarańczy oczywiście dodawałem.

 

Piwo na zakażone nie wygląda, uchyłkiem zajrzałem do fermentora, piwo jest bez jakiegokolwiek nalotu. To w butelce wyglądało całkiem dobrze.

 

Czyli na przyszłość mniej skórek z pomarańczy (choć były tylko 2) i zredukuję kolendrę do 10g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skórkę z pomarańczy oczywiście dodawałem.

 

Piwo na zakażone nie wygląda, uchyłkiem zajrzałem do fermentora, piwo jest bez jakiegokolwiek nalotu. To w butelce wyglądało całkiem dobrze.

 

Czyli na przyszłość mniej skórek z pomarańczy (choć były tylko 2) i zredukuję kolendrę do 10g.

Lactobacillus nie daje żadnych widocznych objawów. Ciężko wyrokować bez spróbowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zlałem #4 warkę na cichą. Z góry zebrałem gęstwę (w sumie było tyle co na mały słoik). Zaskoczyła mnie natomiast znikoma ilość osadu (ok. 1L) na dnie. Dotychczas było go nawet 4L. Może to dlatego, że po gotowaniu brzeczki nie przelewałem wszystkiego do fermentora a dekantowałem znad osadu.

Edytowane przez skyluker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #5 Stout Owsiany.

 

Najpierw kleikowanie 0.8kg płatków. Wymagało to sporej ilości wody.

Zasyp:

- 4kg pilzneńskiego

- 0.4kg caraaroma

- 0.1kg ciemnego słodu

 

W sumie 13 litrów.

 

Zacieranie:

120' w temp 70->65°C. (w trakcie dolałem 3x1.5L wrzątku).

 

Filtracja:

filtrator na początku średnio sobie radził. Ostatecznie wyszło ok. 17.5L 14°Blg i 2 litry słabszej brzeczki, którą dodam jak będzie trzeba.

 

Gotowanie 90 minut (40g granulatu lubelskiego) na początku i 10g 20 minut przed końcem.

Edytowane przez skyluker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

6.02.2010

Warka #6 Gryczane (przepis ze strony Jejskiego, odrobinę zmodyfikowany)

 

Pilzneński - 4kg,

Karmelowy ciemny Strzegom - 0,35kg

Ciemny Caraaroma - 0,10kg

Płatki gryczane błyskawiczne - 0,4kg,

Lubelski granulat typ "45" - 15g

Magnum szyszki - 15g

Mech Irlandzki - 5g,

Drożdże suche Safale US-05 - pół saszetki

 

Zacieranie:

69-65stC - 75min.

72stC -15 min.

Podniesienie temp. do 76°C i filtracja.

 

Gotowanie 80min.

Szyszki Magnum - 15g 10 minuta

mech na 15 min

Lubelski granulat typ "45" - 15g 65 minuta

 

W sumie wyszło 16,2L 15.5°Blg.

 

Kusiło mnie, żeby dolać resztę brzeczki aby blg spadło do 12 ale tym razem spróbuję coś treściwszego uzyskać.

Edytowane przez skyluker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #6 po 8 dniach zlana na cichą. Odfermentowała <4°Blg.

 

Warka #7 Hefe-Weizen

Zasyp:

1.8kg słodu pilzneńskiego

2kg słodu pszenicznego

0.4kg płatków żytnich błyskawicznych

 

Zacieranie:

45°C - 15 min

67°C - 1h (odebranie części zacieru, podgrzanie do 72°C , przerwa 20 min, gotowanie 20 min i z powrotem do zacieru głównego) - pierwsza próba z dekoktem. Jednak trzeba go odbierać sitkiem, żeby był gęstszy.

72°C - 15 min

76°C i filtracja.

 

Tym razem nie bawiłem się w dolewanie wody, ale do filtratora od razu wlałem dodatkowe 12L.

Po odfiltowaniu okazało się, że wyszło 10.5°Blg. Trochę mało, ale sporo odparowało w trakcie gotowania, więc mam nadzieję, że do 12°Blg wzrosło, bo nie miałem kiedy zmierzyć.

 

Zadane drożdżami W-06 (pół saszetki miałem od pół roku). Zrobiłem im wcześniej starter, uruchomiły się i 8h po zadaniu jest już piękna piana.

Edytowane przez skyluker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #6 rozlana dn. 3.03 do butelek.

 

Warka #7 po fermentacji burzliwej znalazła się 23.02 w butelkach.

 

Degustowane 4.03 - mała zawartość alkoholu, zrównoważone nuty goździkowo-bananowe. Wyczuwalna oleistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po przerwie przyszedł czas na następną warkę.

 

#8 Foreign Extra Stout

 

Przepis wg wiki (od Dori). http://www.wiki.piwo.org/index.php/Foreign_Extra_Stout,_Dorota_Chrapek_%28dori%29

 

Poszło bardzo sprawnie.

 

Wyszło 20 litrów 16.5°Blg. Drożdże zadane, fermentacja rozpoczęta.

Edytowane przez skyluker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #8 rozlana po 8 dniach fermentacji burzliwej ( z czego burzliwy był tylko 1. dzień) - próba smakowa pozytywna, ze względu na zupełny brak posmaków drożdżowych zrezygnowałem z fermentacji cichej. Z 16.5°Blg zeszło do 6°Blg.

 

Refermentacja : 16.5L - 125g glukozy.

 

Następny w kolejce Dunkelweizen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Warka #9 DunkelWeizen

 

Zasyp:

- 3.0kg pszenicznego

- 1.5kg pilzneńskiego

- 1.0kg monachijskiego

- 0.5kg karmelowego jasnego

- 0.2kg karmelowego ciemnego

 

chmielenie: Magnum 15g

 

Uzyskano: 15°Blg jakieś 16L. (dramatyczna wydajność :lol: )

 

drożdże S-06.

 

13.05. zlana na cichą, bardzo mętna. Zapachy głównie bananowe.

 

 

---

W planach: Irish Red Ale, Saison, Witbier.

Edytowane przez skyluker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.